60 yaşındaki anne, 3 çocuğu ve gelini 5 farklı cezaevinde tutuluyor

60 yaşındaki Halime Acar Elazığ’da, kızı Zozan Bayburt’ta, oğlu Baki Erzincan’da, oğlu Hasan Tekirdağ’da, gelini Halime ise Ankara’da cezaevinde tutuluyor. Aile, 2 yıl 5 aydır “ihbar” deneniyle cezaevinde. İstinafın bozduğu dava 19 Haziran’da yeniden görülecek.
 
Acar ailesinin yaşadıkları OHAL'in en net fotoğrafı. Batman’da 18 Ocak 2016’da evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan ve 19 Ocak 2016’da “Örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklanan Acar ailesinin 6 ferdinden 5’i farklı farklı illerde bulunan 5 ayrı cezaevinde tutuluyor. 
 
10 çocuk annesi Halime Acar (60) Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi, kızı Zozan Acar Bayburt M Tipi Cezaevi, oğlu Baki Acar Erzincan T Tipi Cezaevi, oğlu Hasan Acar Tekirdağ F Tipi Cezaevi, Hasan’ın eşi olan gelini Halime Acar ise Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. Diğer gelini Nazlı Acar ise 4 buçuk aylık tutukluluğun ardından denetimli serbestlikle tahliye edildi. 
 
60 yaşındaki anne Halime Acar, KHK ile kapatılan DİHA’nın tutuklu muhabiri Şerife Oruç aracılığıyla Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği mektupta, 3 çocuğu ve geliniyle birlikte 2 yıl 5 aydır asılsız bir ihbar nedeniyle tutuklu bulunduklarını kaydetti. 
 
'3 ÇOCUK, 3 TORUN, 2 GELİNİMLE CEZAEVİNE GİRDİM'
 
Acar’ın mektubu şöyle: “Ben Halime Acar. 60 yaşındayım ve 10 çocuk annesiyim. Asılsız bir ihbar üzerine evim basıldı. 3 çocuğum ve 2 gelinimle birlikte gözaltına alındık. Hiç birimiz okuma yazma bilmiyorduk. Emniyet Müdürlüğü’nde bize zorla bir takım kağıtlar imzalatıldı. Daha sonra tutuklanarak Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldük. 3 küçük torunuma bakacak kimse olmadığı için onları da yanımıza cezaevine almak zorunda kaldık. Aile boyu zindandaydık. Evde ise en büyüğü 17 yaşında olan 9 çocuk öylece kaldık. 4 buçuk ay sonra gelinim Nazlı Acar’ı denetimli serbestlikle bıraktılar. Daha sonra geride kalan bizlerin her biri başka bir cezaevine gönderildik. 
 
Oğlum Baki Acar Erzincan T  Tipi Cezaevi’ne, kızım Zozan Acar Bayburt M Tipi Cezaevi’ne, oğlum Hasan Acar Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne, Hasan’ın eşi Halime Acar ise Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Beni de Elazığ T Tipi Cezaevi’ne sürgün ettiler.” 
 
İSTİNAF CEZAYI BOZDU
 
“Örgüte üye olmak” iddiasıyla gözaltına alındıklarını ve aynı gerekçeyle iddianame hazırlandığını, ancak esasa ilişkin mütalaada “Örgüte patlayıcı madde temin etmek”ten her birisine 12’şer yıl 6’şar ay hapis cezasının verildiğini hatırlatan Acar, Gaziantep Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi’nin cezayı bozduğunu ve yeniden yargılandıklarını kaydetti. 
 
‘AİLE GÖRÜŞLERİMİZE GELEMİYOR’
 
Anne Acar, “Hukuksuz bir şekilde gözaltına alındık. Bize zorla imzalatılan kağıtlar, ifadeler yüzünden 12 yıl 6’şar ay ceza aldık. Bir aileden 5 kişi cezaevindeyiz. Evde kalan 9 çocuğa bakacak kimse yok. Her birimiz de farklı cezaevlerinde olduğumuz için aile, görüşlerimize gelemiyor. Zaten gelecek kimse de yok. Kamuoyu ve duyarlı tüm kesimlere sesleniyorum. Hukuksuzca bir yargılamanın sonucunda bir aileden 6 kişiye 12’şer yıl 6’şar ay ceza verilebilir mi?”
 
DURUŞMA 19 HAZİRAN’DA 
 
Cezanın İstinafta bozulması üzerine duruşmanın 19 Haziran’da Batman’da yeniden görüleceğini kaydeden Acar, “Hukuksuzluğun son bulması için duyarlılık çağrısında bulunuyorum” diye kaydetti. 
 

İlişkili İçerik