Açlık grevindeki tutukluların kol ve bacakları kırıldı

Çorum L Tipi Cezaevi’nde “gazi” asker ve polislerden oluşturulan bir ekibin, açlık grevindeki tutuklulara saldırarak, kol ve bacaklarını kırdığı öğrenildi.

***

Cezaevlerinde kötü muamele, hak gaspı ve işkencelere karşı başlatılan açlık grevi eylemleri yayılırken, cezaevindeki şiddet de bir o kadar arttı. Çorum L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki siyasi tutuklulara dönük hak ihlalleri, fiziki saldırıya dönüşürken, 2 gün önce aileler ile yapılan görüşmelerde, cezaevinde fiziki ve sözlü şiddetin arttığı iletildi. Yine bu görüşmelerde cezaevi yönetiminin bilgisi dahilinde özel olarak şiddet uygulayan bir ekibin oluşturulduğu, bu ekibin daha önce bölgede “gazi” olan asker ve polislerden oluştuğu ileri sürüldü. Gardiyanların birçoğunun da “gazi” statüsündeki kişiler olduğu bilgisine ulaşıldı.

AÇLIK GREVİNDEKİ TUTUKLULARIN KOL VE BACAKLARI KIRILDI

Cezaevinde 1 hafta önce “özel şiddet ekibi”nin açlık grevindeki tutuklulara saldırarak kol ve bacaklarını kırdığı öğrenildi. Fiziki ve psikolojik işkencenin yoğun bir şekilde uygulandığı cezaevinde her sabah yapılan sayımlarda tutuklulara “Ne mutlu Türküm diyene” sloganı atmalarının dayatıldığı, buna karşı çıkanlara ise fiziki ve sözlü işkence uygulandığı bildirildi. Ayrıca işkence esnasında “Türk’ün gücünü göstereceğiz” gibi söylemlerin de dile getirildiği ifade edildi.

Öte yandan darp edilen tutuklulara talep etmelerine rağmen darp raporu verilmediği kaydedildi.

Aileler, tutukluların seslerinin bir an önce duyurulması için kamuoyuna çağrı yaptı.

Konuya ilişkin telefon aracılığıyla görüştüğümüz Cezaevi Müdürü, “Demeç vermeye yetkim yok. Bu, kurumda yaşananlardan haberim olmadığı anlamına gelmiyor. Cumhuriyet Başsavcısını ararsanız, kendisi size bu konu hakkında bilgi verecektir” yanıtı verdi.

İlişkili İçerik