Bir anne ve üç çocuğunun hikâyesi

Bir süre önce anne ve iki çocuğu Dilan ve Engin Yalçın, Van’da tutuklandı. Kardeşlerden biri Van Yüksek Güvenlikli CİK’te, diğeri ise Van T Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Denetimli serbestlik ile bırakılan anne ise, haftada iki kez imza veriyor. Anne Van’daki iki çocuğundan başka, ağır hasta olan ve altı yıldır cezaevinde bulunan oğlu Kemal Yalçın’ı Ağrı Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etmeye çalışıyor. Anne ile iki çocuğu Dilan ve Engin’in ilk duruşması 1 Şubat 2018 günü Van’da yapılacak. Kamuoyunun ilgisi bekleniyor.

 

Ağrı 24. Dönem Milletvekili Halil Aksoy, bulunduğu Kalkandere L Tipi Cezaevi’nden mahkemeye çıkarılmak üzere getirildiği Ağrı M Tipi Cezaevi’nde kaldığı odadaki camı kırdığı iddiasıyla, hakkında açılan soruşturmayı atlatmıştı ama şimdi de kendi isteğiyle geldiği Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde, bu kez de Kalkandere Cezaevi yönetimi tarafından hakkında bir soruşturma açılmış bulunuyor. Kalmadığı bir odada kalmış gibi ve oradan küçük bir kazı yapılmış gibisinden açılan disiplin soruşturmasının akıbeti şimdilik bilinmiyor.

 

Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Tufan İlbaş, Enes Yıldırım, Medeni Söylemez Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Ahmet Altay, Akif Bal, M. Ali Gümüş, Welat Duman ise Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Aç, susuz; marşların, sloganların, hakaretlerin eşliğindeki bu yolculuk iki gün sürdü. Söz konusu kişiler, Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne Nusaybin’den getirildiklerinde, boş bir odaya alındılar. Uzun süren uğraşlar sonucu, arkadaşlarının yanına geçebildiler. Orada da var olan spor, sohbet, atölye vb. kimi insani haklarının hiçbirinden yararlandırılmadıkları gibi, kendilerini gözetleyen kameraları kırdıkları için para cezası ve 20 gün hücre cezası aldılar. Sürgün de bunun ardından geldi.

 

Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Akar İkbal, sol kolundan ağır şekilde yaralı. Halepçeli bir Soran olan İkbal, yaralı kolundaki elini hissedemiyor ve kullanamıyor. Halepçe’deki ailesiyle haberleşemeyen Akar İkbal’in tek başına tutulduğu hücrede yaşamsal ihtiyaçlarını sağlaması mümkün değil. Tedavisi için harekete geçilmesi gerekiyor.

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki kadın mahpusların iki ayı geçen açlık grevine destek olmak ve 12 Eylül uygulamalarını yaşama geçirmeye çalışan bu zihniyeti kınamak amacıyla Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki siyasi mahpuslar 20 Aralık 2017 gününden itibaren 5 gün açlık grevi yaptılar.

Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde 8-10 kişilik odalardan 20 kişinin üzerinde kalındığı için hijyen koşulları çok berbat. Bu yüzden, herkes hasta oluyor ve hasta olan kişilerin revire çıkması 2-3 haftayı buluyor. Hastaneye çıkmak ise 5-6 ayı bulabiliyor. Kimi ise hiç gidemiyor. Koşullara yönelik en küçük itiraz bile disiplin cezalarına vesile edilebiliyor. Aramalar tahrik edici bir şekilde yapılırken, süngerden küçük minderlere el konulduğu ve bunların yataklardan kesilerek yapıldığı iddia edilerek (ki bu kesinlikle yalan) açılan soruşturmalar hücre cezasına bahane edildi.

 

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kahraman Güvenç, anadilinde savunma yapmak istediği için Bolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 3 ay hapis cezası vermiş; bir başka davada da yine anadilinde savunma yapmak isteyince, Kahraman Güvenç’i Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları bölümüne yatırma kararı vermiş.

 

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kasım Karabulak, Mayıs 2016’de ağır bir şekilde kolundan yaralanmıştı. Henüz yarası tam iyileşmeden Hakkari Hastanesi’nden taburcu edildi. Daha sonra konulduğu cezaevinde yarası enfeksiyon kaptı. Van’dan Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne de ring ile sürgün edildiği için kolunda büyük sorunlar oluştu.

 

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki mahpusların mahkemeye götürmek istedikleri savunma dilekçelerine el konuluyormuş. İncelenip, “uygundur” mührü vurulmamış olan savunmaların, mahkemeye götürülememesini ben ilk kez duyuyorum.

 

Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’nde mahpusların dışarı yolladığı mektuplar, keyfi olarak bekletilmekte, sansürlenmekte ve hakkında “el koyma” kararı çıkartılmaktaymış. Mahpuslara gelen mektuplar ise, hiçbir el koyma kararı verilmeksizin “yok” denilerek gasp edilmekteymiş.

 

Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Nafis Çapan, yaşanan bir olay yüzünden açılan bir davada yargılandığı mahkeme tarafından iki defa beraat ettiği halde, Yargıtay’ın iki kez ısrarı ardından 19 yıl 6 ay hapse mahkum olmuş.

 

Sosyal medya paylaşımı nedeniyle tutuklanıp, yedi ay hapiste kaldıktan sonra tahliye olan; ancak daha sonra Fırat Alan’a verilen 3 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezası yıldırım hızıyla onandı ve Manisa T Tipi Cezaevi’ne konuldu.

 

G.Antep L Tipi Cezaevi’nde bulunan Erhan Tugan, kendi isteğiyle Elazığ E Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Fettah Karataş ise, kendi isteğiyle Patnos L Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Arkadaşlarının dikkatine…

 

Van M Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş bulunan Muzaffer Doğan, Kartal Cezaevi’nde bulunan arkadaşlarından haber alamıyor. Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan İsmet Akın, Metin Gezen ve Abdulselam Bartın isimli arkadaşlarına ulaşmak istiyor. Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Dal ve Özgür Bakır, haber alamadıkları arkadaşlarından mektup bekliyor.

 

Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Kul, Serdar Şitilay’a baş sağlığı dileklerinde bulunuyor.

 

MEKTUBU GELENLER:

 

Nazife Onay – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi

 

Zeynep Avcı – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

 

Kemal Yalçın – Ağrı Kapalı Cezaevi

 

Kadir Kaplan – Amasya E Tipi Cezaevi

 

Lokman Babat – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Cengiz Ayar – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

A. Rahim Akalp – Bolu F Tipi Cezaevi

 

Kahraman Güvenç – Bolu F Tipi Cezaevi

 

Musa Kaya – Burhaniye T Tipi Cezaevi

 

Mahmut Yamalak – Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Erhan Tugan – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

 

Hasan Dal – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

 

Özgür Bakır – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

 

Ali Çabuk – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

 

İsmet Akın – Kırıkkale F Tipi Cezaevi

 

Sadık Sabancılar – Kırıkkale F Tipi Cezaevi

 

Kasım Karabulak – Kırıkkale F Tipi Cezaevi

 

Okan Çelik – Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

 

Fırat Alan – Manisa T Tipi Cezaevi

 

Dilaver Keklik – Ödemiş T Tipi Cezaevi

 

Fettah Karataş – Patnos L Tipi Cezaevi

 

Nafis Çapan – Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi

 

Yılmaz Viraner – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi

 

M. Şirin Durdu – Siverek T Tipi Cezaevi

 

İdiris Ağbaba – Söğüt K1 Kapalı Cezaevi

 

Bêhrûz Şucayî – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Hurşit Çetin – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Orhan Çaçan – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Yakup Güneş – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Kasım Karataş – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Ahmet Oral – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

 

M. Sait Dayan – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

 

İbrahim Kul – Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Adnan Kan – Ümraniye E Tipi Cezaevi

 

Muzaffer Doğan – Van M Tipi Cezaevi

 

A.Vahap Karatay – Van Yüksek Güvenlikli CİK

 

Nuri Keleş – Yozgat E Tipi Cezaevi

 

 

 

 

 

 

İlişkili İçerik