Cezaevinde tutsaklara saldırı

Türkiye'de yaşanan hak ihlalleri had safhaya ulaşırken, hasta tutsaklar gündemden düşürülerek ölüme terk edildi.

ANKARA / DİHA - Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan tutsaklardan Fikret Karakoç, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunurken, cezaevinde gardiyan ve jandarmaların taciz ve şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde bulunan tutsaklara yönelik hak ihlalleri, kötü muamele ve keyfi uygulamalar artarak sürüyor. Türkiye'nin pazarlık konusu yaparak unutmaya terk ettiği hasta tutsakların durumu ise gittikçe kötüleşiyor. Düzce T Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tutsaklar adına Fikret Karakoç'un DİHA'ya gönderdiği mektupta cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerini anlattı.

Tutsaklar: revire ancak 1-2 ayda bir çıkabiliyoruz

Cezaevinde ciddi hak ihlalleri yaşandığını belirten Karakoç, revirde bulunan doktorların keyfi uygulamaları ile tutsakları tedavi etmediklerini belirtti. Karakoç, "Kalp rahatsızlığı olan arkadaşımız kardiyoloji bölüme sevk isterken, doktor keyfi bir şekilde davranarak nöroloji bölümüne sevk yapıyor. Hastalığı olan tutsakların revirde bulunan doktora 'tedavi olmamız gerekiyor' ifadelerine doktorlar, 'O zaman hastaneye gidin' şeklinde cevap veriyor. Revirde bulunan doktor tarafından insanca tedavi edilmiyoruz. Revire de ancak 2 ayda bir çıkabiliyoruz" diyerek cezaevinde yaşanan ihlallerin boyutuna işaret etti.

'Askerler coplarla tutsaklara saldırdı'

Aylar sonra gerçekleşen hastane sevklerinde de "İnsanlık dışı" muamelelerle karşılaştıklarını dile getiren Karakoç, 1 Haziran günü 5 tutsağın hastaneye gitmeye çalıştığı sırada, arama adı altında askerlerin tutsakları taciz ederek provakasyon çıkarmak istediğini söyledi. Karakoç, "Tacizleri kabul etmediğimiz için askerler tarafından saldırıya uğradık. Fikret Karakoç, Mehmet Erbey, Halil Ay, Atilla Coşkun ve A. Latif Teymur arkadaşlarımız çeşitli yerlerinden yaralandı. Aynı gün cezaevi doktorundan aldığımız darp raporuyla saldırı belgelenmiştir. Askerin coplarla ve sayının bu kadar fazla olması arkadaşlarımıza planlı bir saldırıdır" dedi.

'Tutsaklara kelepçeli tedavi dayatılıyor'

Tutsakların kelepçeli tedaviyi insani ahlaka uymadığı ve protokoller imzalanmasına rağmen tutsakların kelepçelerinin açılmadan tedavi edilmek istendiğini belirten Karakoç, ciddi hastalıkları olan Mehmet Erbey ve Selam Keleş'in kelepçeli tedaviyi kabul etmediği için uzman jandarmalar tarafından kelepçeler açılmadan tekrar cezaevine getirildiklerini söyledi. Ciddi hastalığı olan tutsakların da aynı muamelelere maruz kaldığını belirten Karakoç, "Cezaevinin bu tutumundan dolayı arkadaşlarımızın başına bir şey gelirse sorumlusu idaredir" dedi.

'3 kişilik odalarda 4 kişi kalıyoruz'

T Tipi Cezaevi'nde kalmalarına rağmen F Tipi Cezaevi'nin koşullarından daha ağır koşullar yaşadıklarını belirten Karakoç, 3 kişilik odalarda 4 kişi kaldıklarını söyledi. Cezaevinde 8 siyasi tutsağın olduğunu söyleyen Karakoç, idareye defalarca dilekçe ile siyasi tutsakların bir koğuşa alınmasına için talepte bulunduklarını ancak, her defasında cezaevi idaresinin keyfi yaklaşımı ile reddedildiğini söyledi. Karakoç, "Sayımlara genellikle sabah akşam yapılmasına rağmen, gardiyanlar psikolojik bir baskı oluşturmak ve ortamı provoke etmek için günde 3-4 defa sayım yapılıyor" hatırlatmasında bulundu.

'AKP medyası serbest, İMC, Özgür Gün TV yasak'

Cezaevinde izledikleri TV'lerin çoğunun AKP medyası olduğunu dile getiren Karakoç, "İMC TV, Hayat, Yol, TV gibi kanalların olması için defalarca idareye dilekçe verdik. Buna rağmen bu güne kadar idare hiçbir talebimize olumlu yanıt vermedi" dedi.

Cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin gün geçtikçe arttığını dile getiren Karakoç, STK'lardan ve kamuoyundan duyarlılık beklediklerini söyledi.

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik