Cezaevinden bir tabut daha çıkmasın

İHD ve TUHAD-FED öncülüğünde bir araya gelen insan hakları savunucuları, cezaevlerinde 282’si ağır, 721 hasta tutsak bulunduğuna dikkat çekerek, AKP hükümetinin hasta tutsakları derhal serbest bırakması istendi

İHD ve TUHAD-FED öncülüğündün İzmir, Amed, Dersim, Mêrdîn (Mardin), Erzerom (Erzurum), Sêrt (Siirt), Riha (Urfa), Hatay, Wan (Van), Mûş (Muş), Mersin ve Adana’da düzenlenen eylemlerde, cezaevlerinde 282’si ağır, 721 hasta tutsak bulunduğuna dikkat çekilerek, AKP hükümetinin hasta tutsakları derhal serberst bırakması istendi

İzmir’de İHD Şubesi üyeleri, Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı. Eylemde konuşan İHD yöneticisi Adalet Karataş, hasta tutsakları yalnız bırakmayacaklarını söyledi. HDP Milletvekili Adayı Doktor Zeki Gül ise, AKP’nin hasta tutsakları rehine olarak tuttuğunu kaydederek, hasta tutsakların serbest bırakılmamasını “işkence” olarak nitelendirdi.

Siz de bir şeyler yapın

Mersin’de Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan basın açıklamasında da “Cezaevlerinde bir tabut daha çıkmasın. Hasta tutsaklara özgürlük” yazılı pankartı açıldı. Eylemde “Sandıklarınız sizin olsun biz hasta tutsakların özgürlüğünü istiyoruz” denildi. Adana’da da İHD üyeleri, İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı. İHD Şube Eşbaşkanı Sema Peynirci, hasta tutsakların durumunun pazarlık konusu yapılmasını kabul etmeyeceklerini ifade etti. “Seçimler nedeniyle her şeye gözlerinizi kapatmayın ve hasta mahpuslar için bir şeyler yapın” dedi.

Zindanlar yıkılsın

Riha’da de İHD Şubesi, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılan açıklamada hasta tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiği kaydedilirken, Wan’da ise İHD şubesi önünde bir araya gelen insan hakları savunucuları, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartı eşliğinde Feqiye Teyran Parkı’na yürüdü. Yürüyüşün ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Mûş’ta da Baro, DBP, HDP, KESK ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı açıklamada, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı.

Hükümet derhal adım atsın

Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapılan açıklamada ise ölüm saçan cezaevi sistemine son verilmesi istenirken, İHD Mêrdîn Şubesi üyeleri de hükümetin adım atmadığına dikkat çekti. Sêrt Şubesi üyeleri ise dernek binasının önünde basın açıklaması yaparken, Dersim Şubesi’nin çağrısı üzerine Sanat Sokağı’nda bir araya gelen insan hakları savunucuları Belediye Yeraltı Çarşısı’na yürüdü. Eylemde konuşan Avukat Suphi Zarif ise ülkenin seçimlere kilitlendiğini vurgulayarak, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik