ÇHD, duruşma gününe 39 gün kala, Onuruyla yaşayanları devrimci avukatların duruşmasına katılmaya çağırdı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yönetici ve üyelerine dönük gerçekleştirilen operasyonların üzerinden tam 300 gün geçti. ÇHD’lilerin ilk duruşması 24 – 25 – 26 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul/Silivri’de görülecek.

ÇHD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, bugün akşam Ankara’da gerçekleştirdiği eylemle, onuruyla yaşayan herkesi devrimci avukatların duruşmasına katılmaya çağırdı.

Saat: 18:00’de Kızılay Sakarya Meydanı Taş heykel önünde toplanan ÇHD’li avukatlar ve onlarla dayanışma içinde olan Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, en öne açılan “TUTUKLU AVUKATLARA ÖZGÜRLÜK” yazılı pankartın arkasında yürüyerek, ellerinde tutuklu avukatların fotoğraf ve onlarla ilgili dövizleri taşıyarak İnsan Hakları Anıtı önüne yürüdüler.

İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklamasını ÇHD Ankara Şube Başkanı Murat YILMAZ yaptı. YILMAZ’ın okuduğu metnin tamamı şöyle;

18 01,2013 tarihinde başta Derneğimizin Genel Merkezi İstanbul Şubesi ve Halkın Hukuk Bürosu operasyon adı altında basılmıştır. Sonrasında Derneğimizin Genel Başkanı ve yöneticilerinin aralarında bulunduğu 9 üyemiz tutuklanmıştır. Üyelerimiz o günden bu güne yaklaşık 300 gündür tutukludur.

Bugün itibariyle Devrimci Avukatların duruşmasına 39 gün kaldı. 39 gün sonra devrimci avukatlar işbirlikçi katil AKP hükümetini yargılayacaklar ve ‘11 Çelik kapı, kozmik oda, ajanlık yapıyorlar’ yalanlarının hesaplarını soracaklar.

Hükümete sesleniyoruz 9 üyemizi tutukladınız da ne değişti, bizler haklı mücadelemizden vaz mı geçtik? Anadolu’nun dört bir yanında yaşanan infaz, işkence, katliam davalarında tüm ezilenlerin hukuk ve adalet mücadelesini sürdürmekten vaz mı geçtik? Bakın Haziran ayaklanmasında halkımızın hep yanındaydık. Meydanlardan karakollara, adliyelerden F tipi hapishanelere her yerde direnenlerin safında olduk. Günü geldi adliye biralarını eylem alanlarına çevirdik, tartaklandık, coplandık, hakkımızda soruşturmalar, davalar açıldı. Ama asla yılmadık, susmadık, susmayacağız. İstiyorlar ki Engin Çeberlerin, Çağdaş Gemiklerin, Ferhat Gerçek’lerin, Şerzan Kurtların davalarını sahiplenmeyelim. Gecekondusu yıkılmak istenen yoksulları, işinden atılan emekçileri, okuldan atılan öğrencileri, sürgün edilen kamu çalışanlarını sahiplenmeyelim istiyorlar. Ezilen, şiddet gören kadınların, inanç ve değerleri yok sayılan Alevilerin, inkar, imha ve asimile edilerek yok sayılmaya çalışılan Kürt halkının yanında olmayalım istiyorlar. Bu yüzden saldırıyorlar. Bu yüzden gece yarılarında kapılarımızı kırarak giriyorlar bürolarımıza, derneklerimize.

AKP iktidarının bize biçtiği ‘avukatlık tarzını’ reddediyoruz. Tarihin bize verdiği sorumlulukla hareket ediyoruz. Hapsedilmek istendiğimiz duvarları aşarak Devrimci avukatlık geleneğini büyütüyoruz. Bu yüzden meslektaşlarımız, müvekkillerimiz yani tüm halkımız tutukladığınız meslektaşlarımıza destek veriyor. Ne tutukladığınız meslektaşlarımız ne dışarıda kalan bizler, sizden de baskılarınızdan da korkmuyoruz. İşbirlikçi, faşist AKP iktidarı bizi yıldıramaz.

Bu günlerde Ethemlerin, Mehmetlerin, Ali İsmaillerin, Ahmetlerin, Abdullah Cömertlerin, Medeni Yıldırımların, Hasan Feritlerin ve Berkin Elvanların avukatlığını yapmaya devam ediyoruz. Mücadelemize tutuklu meslektaşlarımızın bıraktıkları yerden devam ediyoruz. Şimdi de 24 – 25 – 26 Aralık’ta devrimci avukatları, tutuklu meslektaşlarımızı savunacağız. Daha doğrusu onları tutuklayanları yargılamak için Silivri de olacağız. Sizleri de bu tarihsel günde devrimci avukatların yanında olmaya, onların sesine ses katmaya davet ediyoruz.

BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ!

DEVRİMCİ AVUKATLARA ÖZGÜRLÜK!

YILMAZ’dan sonra; fotoğraf sanatçısı Mehmet ÖZER, KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman ŞİMŞEK, sağlık emekçisi Mahmut KONUK, CHP Milletvekili Hüseyin AYGÜN ve daha birçok insan yaptıkları kısa konuşmalarda ÇHD’li avukatların tüm ezilenlerin, sistemin hedefinde olanların, inkar ve imha politikalarına maruz kalanların, muhalif kimliğiyle yaşayanların davalarına sahip çıktığını, onların avukatlığını yaptığını bu anlamda şimdi sıranın onları savunmaya, devrimci avukatlarla dayanışma içinde olmaya geldiğini ifade ettiler.

Silivri’de ki duruşmaya kadar Her Cuma akşamı saat: 18:00’de gerçekleşecek olan eylemin ilki konuşmaların ardından eylem, “DEVRİMCİ AVUKATLAR ONURUMUZDUR – DEVRİMCİ TUTSAKLAR ONURUMUZDUR – BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ” sloganlarıyla son buldu.

ÇHD arşivine göre Türkiye’deki Tutuklu Avukatların Listesi:

ÇHD GENEL BAŞKANI Selçuk KOZAĞAÇLI, Ankara Barosu
ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan TANAY, İstanbul Barosu
ÇHD İstanbul Şubesi Yöneticisi A. Güçlü SEVİMLİ, İstanbul Barosu
ÇHD Ankara Şubesi Yöneticisi N. Betül VANGÖLÜ KOZAĞAÇLI, Ankara Barosu
ÇHD Genel Merkez Yöneticisi, Barkın TİMTİK,  İstanbul Barosu
Günay DAĞ, İstanbul Barosu
Ebru TİMTİK, İstanbul Barosu
Naciye DEMİR, İstanbul Barosu
Şükriye ERDEN, İstanbul Barosu
Ebru GÜNAY, Diyarbakır Barosu
Siracettin IRMAK, Diyarbakır Barosu
Şeyhmus BEYHAN, Diyarbakır Barosu
Muharrem ERBEY , Diyarbakır Barosu
Asya ÜLKER, İstanbul Barosu
Bedri KURAN, Mersin Barosu
Doğan ERBAŞ, İstanbul Barosu
Fuat COŞACAK, Diyarbakır Barosu
Mehmet BAYRAKTAR , İzmir Barosu
Mehmet Sani KIZILKAYA, İstanbul Barosu
Muharrem ŞAHİN, Diyarbakır Barosu
Muhdi ÖZTÜZÜN, Batman Barosu
Sabahattin KAYA , Van Barosu
Cengiz ÇİÇEK , İstanbul Barosu
Emran EMEKÇİ, İstanbul Barosu
Faik Özgür EROL, Diyarbakır Barosu
Hadice KORKUT , İstanbul Barosu
İbrahim BİLMEZ , İstanbul Barosu
Ömer GÜNEŞ , İstanbul Barosu

15 Kasım 2013

Kaynak: www.yilmazkizilirmak.com

İlişkili İçerik