CHP'li Özel cezaevlerindeki 'süngerli oda'ları sordu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bolu F Tipi Cezaevi'nde yaşanan hak ilhallerini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e sordu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bolu F Tipi Cezaevi'nde sıkça gündeme gelen işkence ve kötü muamele iddialarını gündeme getirdi. Özel, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e Türkiye genelinde kaç cezaevinde toplam kaç adet süngerli oda bulunduğunu ve buna neden ihtiyaç duyulduğunu sordu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e Bolu F Tipi'ndeki hak ihlallerini sordu. Cezaevlerinde insan hakları ihlalleri yaşandığına yönelik yoğun şikayet ve iddiaların yıllardır ülke gündeminde olduğunu belirten Özel, özellikle F tipi cezaevlerinde çeşitli işkence ve çıplak arama iddiaları ile tutuklu ve hükümlülerin bazı haklarının keyfi biçimde engellendiği yönünde yoğun şikayetler olduğunu söyledi.

Son olarak Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlülerin ankesörlü telefon görüşmelerinde sorunlarla karşılaştığını, görüşmek istedikleri kişilerin telefonda tekmil vermemesi durumunda telefonun kesildiği iddiasını aktaran Özel, aynı cezaevinde bazı tutuklu ve hükümlülerin “süngerli oda” olarak tabir edilen hücrelere atıldıkları gibi iddiaların da söz konusu olduğunu ifade etti. Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın 2014 yılında bir soru önergesine verdiği yanıtta, süngerli oda uygulamasının 1-2 yıl içerisinde yaygınlaştırıldığı bilgisini verdiğine dikkat çeken Özel, “Türkiye genelinde kaç cezaevinde toplam kaç adet süngerli oda bulunmaktadır? Türkiye’de süngerli oda bulunan cezaevleri hangileridir?” dedi. Süngerli odaya neden ihtiyaç duyulduğunu soran Özel, mahkumların süngerli odada bekletilme sürelerinin ortalama ne kadar olduğunu sordu.

İlişkili İçerik