HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu 16’sı cezaevlerinde diğerleri iş cinayeti olmak üzere yaşanan hak ihlallerini İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na iletmek suretiyle TBMM gündemine taşıdı.

Hak ihlallerine dönük iddiaların TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından yerinde incelenmesini isteyen Gergerlioğlu’nun gündeme getirdiği ihlaller şunlar:

- Cezaevinde iken şizofreni tanısı konulan hasta tutuklu Yaşar Eriş’in vasisi Arzu Aksakal, Eriş’in tek başına tutulduğu hücrede intihar etme riski bulunduğunu ifade etti. Eriş’in gördüğü işkence sonrası rahatsızlandığı ve şizofreni tanısı konulduğu iddia ediliyor.

- Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan hasta tutuklu Resul Kocatürk'ün tedavi sürecinin işkenceye dönüştüğünü belirten İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, Kocatürk'ün iki aydır sevki yapıldığı halde tedavi edilmediğini belirtiyor.

- Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan HDP İl yöneticisi Gönül Karaman, hasta tutuklu Süreyya Bulut’un durumuna dikkat çekerek, “Bulut’un kan kustuğuna idare inanmıyordu. Ancak kanlı peçeteleri gördükten sonra inandı” diyor.

- Silivri 5 Nolu Kapalı Cezaevi'nde bulunan 64 yaşındaki Ömer Özkan’ın KOAH hastası olduğu ve kalbinde rahatsızlık bulunduğunu söyleyen kardeşi Sabri Özkan, ağabeyinin 4 ay önceki kongrede HDP Güngören İlçe Eşbaşkanı seçildiğini söyledi. Ağabeyi Ömer Özkan’ın yaklaşık 8 senedir hastalıklarının olduğu bilgisini paylaşan Sabri Özkan, “Ömer ağabeyimin kalp yetmezliği ve KOAH hastalığı var. Kapalı alanda fazla duramıyor. Son 6 yıldır da düzenli ilaç kullanıyor. Cezaevinde de o raporları doğrultusunda ilaçlarını kullanmaya devam ediyor” dedi.

- Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan hasta tutuklu Mehmet Çelebi Çalan'ın 4 aydır kontrollerinin yapılmadığını belirtti.

- İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’nde tutulan ve görüş yasağı olmayan Selamettin Yılmaz’ın görüşünün engellenmeye çalışılmasına tepki gösteren ablası Ayfer Yavaş, bu keyfi uygulamayı kabul etmediklerini aktardı.

- İHD İzmir Şubesi, Erzurum ile Tarsus Kadın Kapalı cezaevlerinde tutulan ve kanser hastası olan Gülser ve Fatma Özbay'ın tedavilerinin yapılamadığını duyurdu.

- Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklulara dışarıdan gönderilen kitaplar verilmiyor. İdarenin, tutukluların istediği kitapları ise kitapçılardan aldığı fiyatın iki katı oranında sattığı ve Eyüp Kılıç isimli tutuklunun yazdığı Kürtçe kitaba cezaevi idaresinin el koyduğu iddia edildi.

- Erzincan T Tipi Cezaevi'nde tutulan siyasi hükümlü İsmet Karak'ın babası Müslüm Karak, dayatılan askeri usul sayımı kabul etmeyen oğlunun 18 Mart'tan bu yana hücrede tutulduğunu belirtti.

- Cezaevinde zatürre bulaştığı ileri sürülen 30 yaşındaki Nesrin Gençosman'a iddiaya göre ilaçları verilmemiştir. İlaçları verilmediği için komaya giren Gençosman'ın kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak yaşamını yitirdiği ifade edilmektedir. İletilen bilgiye göre Nesrin Gençosman, Ordu’da 2 ay önce tutuklanmıştı.

- Antep L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Gülistan Al, cezaevinde karşılaştıkları hak ihlallerine ilişkin yaşadıklarını bir mektup ile kamuoyuna iletti. Al mektubunda, birlikte kaldığı tutuklu kadınların sağlık durumu hakkında da bilgi veriyor. Al, 3 hafta önce cezaevine gelen Esra Demir ile ilgili, “Bacağının biri kısadır. 6 kaburgası kırıktır. Bir akciğeri yok ve astımı var. Nefes darlığı var. Bir kolu da sinirler koptuğu için çalışmıyor” diyor. Ayrıca 4 Temmuz sabahı, gardiyanların koğuşa gelerek Aysel Kaya Vurucu’ya, “hücre cezan var” dediklerini ve Vurucu’nun hücre cezasının belgesini istemesine rağmen zorla hücreye götürülüp burada erkek gardiyanlarca darp edildiğini anlatıyor. Al, "Biz bunları duyduk ve tepki gösterdik. Buna karşılık bize 'siz kimsiniz, sizi gebertiriz. Sesinizi kesin' şeklinde tehditlerde bulunulmuştur” dedi.

- Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ömerli ilçesi eski İlçe Eşbaşkanı Esma Yılmaz’ın astım hastası 1 yaşındaki bebeği Arin’in cezaevi koşullarında kalmaması için denetimli serbestlik istemiyle başvurduğu Mardin İnfaz Hakimliği’nden ret yanıtı geldi. Arin’in durumu her geçen gün kötüleşiyor. Eşiyle görüşen Mihdi Yılmaz, doktorların Arin bebeğin bir an önce tedavi edilmesi için rapor verdiğini söyledi. Cezaevinden hastaneye götürülen kızı Arin için doktorların dışarıda, hastane gözetiminde 6 ay tedavi edilmesi gerektiğinin söylendiğini belirten Yılmaz, “Eşim çocuğun tedavi edilmesi için dışarı çıkarılmasını istiyor; ama çocuğum emzirme aşamasında, annesiz nasıl tedavi edeceğiz?” dedi.

- Tarsus 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 56 yaşındaki hasta tutuklu Cemil İvrendi, gönderdiği mektupta sevk edildiği Tarsus Devlet Hastanesi'nde anestezi yapılmadan ameliyat edildiğini aktardı.

- Aydın Kuşadası'nda İnşaatta sıva yaparken akıma kapılan 24 yaşındaki işçi Yılmaz Zerener yaşamını yitirdi... Yılmaz’ın 3 aylık bir bebeği vardı.

- Abdullah Bahtiyar ile Arif Kul yaşları küçük çocuk işçiler... Burdur'da çalıştıkları özel bir firmaya ait süt çiftliğine giderken traktörün şarampole devrilmesi sonucu yaşamlarını yitirdiler.

- Aksaray'da İnşaatın 4. katından merdiven boşluğuna düşen 20 yaşındaki Afgan işçi Gholam Mohıddın Özbek yaşamını yitirdi, 46 yaşındaki işçi Hüseyin Uz ağır yaralandı.

- Mersin Silifke'de çalıştığı inşaatta yüksekten düşen 50 yaşındaki işçi Turan Bozkurt yaşamını yitirdi.

- Çorum Sungurlu'da Şekerhacılı köyü mevkiinde saman balyası yüklü tırın dorsesinden düşen 23 yaşındaki Suriyeli işçi Ahmet El Gısvan yaşamını yitirdi.

- Manisa Yunusemre'de Seyir halindeki Park ve Bahçe İşleri Müdürlüğü'ne ait traktörün römorkundan düşen 36 yaşındaki belediye işçisi Himmet Türkan yaşamını yitirdi.

- Tekirdağ Malkara'da bir binanın dış cephesinde mantolama yaparken 5. kat iskelesinden düşen 26 yaşındaki Pakistanlı işçi Rashed Mesieh yaşamını yitirdi... Rashed kayıtdışı olarak çalışıyordu.

- İstanbul Mecidiyeköy-Mahmutbey metro inşaatında, Karadeniz Mahallesi istasyonunda, 20 metrelik metro şaftından kuyuya düşen 57 yaşındaki işçi Metin Akgül yaşamını yitirdi.