Çıplak Aramaya İtiraz Cezası Onandı

İzmir’deki Gezi tutuklusu Elif Kaya’nın çıplak aramaya itiraz etmesi nedeniyle verilen görüş yasağına itirazı reddedildi. Çıplak aramaya dair suç duyurusuna ise hala cevap gelmedi.

İzmir’deki Gezi tutuklusu Elif Kaya'nın Şakran Kadın Cezaevinde çıplak aramaya itiraz ettiği için aldığı disiplin cezasının kaldırılması için açtığı davanın dünkü duruşmasında Karşıyaka Adliyesi İnfaz Hakimliği cezayı onadı.

Kaya’ya “bir ay görüşme yasağı” uygulanacak. Avukatlar karara itiraz edecek.

“Sanıkla tanık aynı, ifadeleri çelişik”

23 Haziran’da tutuklanan Elif Kaya getirildiği Şakran Cezaevi girişinde çıplak arama yapılmasına karşı çıkmış, buna rağmen çıplak aramaya maruz bırakılan Kaya’ya itirazı nedeniyle “1 ay görüşme hakkından men” cezası verilmişti.

Kaya’nın avukatı Ali Aydın bianet’e yaptığı açıklamada tanık olarak aynı zamanda sanık konumunda olan bir birim görevlisi ve bir gardiyanın dinlendiğini ve açıklamalarında çelişki olduğunu söyledi.

“Gardiyan, ‘X-ray’den geçtikten sonra metal parçası olduğunu anladık ve bunu çıkarmasını istedik, çıkarmayınca da müdahale ettik’ dedi.

“Diğer kişi ise ‘X-ray’den geçmedi, elle kontrolde üzerinde metal olduğunu anladık’ beyanında bulundu.

“Mahkeme hakimi ise ‘Normaldir, çelişebilir. Akşam ne yemek yediğini bile unutabiliyor insan’ açıklaması yaptı.”

“4 dakikada çıplak arama olur”

Aydın mahkemeye, Meclis İnsan Hakları’nın ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni ŞAkran Cezaevi’ne ilişkin çıplak aramaya dair raporlarını ve şikayetleri delil olarak sunduklarını ama “Çıplak arama olmadı” diye cevaplandığını anlattı.

Hakim Nimet Özkavalcı kararında “4 dakika içinde tamamen soyulup saçı başı bozulmadan giydirilmesi mümkün değil. Dar kot pantolonun ve iç çamaşırının bu sürede çıkarılıp tekrar giydirilmesi çok zor” gibi gerekçeler yer aldı.

Avukat Aydın, “Görüntülerde de görülüyor, 8 kişi içeri giriyor. Elif Kaya’nın içeride kaldığı bu 4 dakikada 8 kişi çıplak aramayı gerçekleştirebilir.

Avukat, cezaya itiraz edeceklerini belirtti. Kaya’ya yönelik çıplak aramaya karşı Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusuna ise henüz cevap gelmedi.

Kaya: "30 tane el vardı üzerimde"

Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu'nun Şakran Kadın Cezaevi Ziyareti'ne İlişkin Raporu'nda Elif Kaya karşı karşıya kaldığı çıplak aramayla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"Girişte kendisine çıplak arama dayatılıyor. Çıplak aramaya karşı koyduğunda ise 'Peki o zaman müdahale ekibi gelecek Elif' diyorlar kendisine. 15 kişilik müdahale ekibi geliyor. Elif bu durumu şu sözlerle anlatıyor; 'Hayatımda onurum hiç bu kadar kırılmamıştı. Ve bu kadar onurumun kırılacağı ve benliğimin zedeleneceği bir muamele görmeyi düşünmüyordum.

"O kadar kalabalıklardı ki, bir darp herhangi bir iz gibi bir şey yok ama 30 tane el vardı üzerimde. Çıplak arandım ve bu çok ağırıma gitti' demiştir ve Elif yaşadıklarını güçlükle anlatmış ve Komisyonumuz da Elif'in psikolojisinin son derece bozuk bulmuştu."

Kaynak: baskahaber.org

İlişkili İçerik