Çocuk Arin’e sürgün annesine ters kelepçe!

Cezaevlerinde hemen her gün sürgün, işkence ve keyfi uygulamalar devam ederken, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Yüksel’in 2 çocuğu ile birlikte sürgün edildiği ortaya çıktı. Yüksel’in çocuklarının gözü önünde ters kelepçelenerek götürüldüğü öğrenildi

Son dönemde sürgünlerin en çok yaşandığı cezaevlerinden olan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde son bir haftada 50 tutsak sürgün edilirken, önceki sabah 4 kadın tutsak daha sürgün edildi. Sürgün edilen tutsaklar arasında kızları 3 yaşındaki Arin ve 5 yaşındaki Avesta ile birlikte tutuklu bulunan Vesile Yüksel’de bulunuyor. Yüksel’in çocuklarının gözleri önünde ters kelepçe ile sürgün edildiği, cezaevinde ise tutsakların Efrîn için eylemde oldukları öğrenildi. Cezaevinde önceki sabah koğuşta bulunan tutsakların sürgün edilmesine izin vermeyerek cezaevi yönetimine tepki gösterdiği, Yüksel’in koğuşa gelen gardiyan ve müdürler tarafından elleri kelepçeli bir şekilde zorla ring aracına götürüldüğü öğrenildi. Gardiyanlar tarafından zorla koğuştan çıkarılan ve çocuklarının gözleri önünde elleri kelepçelenen Yüksel’in hakaretlere maruz kaldığı ve çocukları ile birlikte ring aracına bindirdiği, Bayburt Cezaevi’ne sürgün edildiği belirtildi.

“PKK terör örgütü müdür?” sorusuna “Hayır” dediği için tutuklu bulunan Yüksel için denetimli serbestlik ve adli kontrol talebinde bulunan avukatların taleplerine ise bir yanıt alamadı.

Her akşam saat 20:00’da

Baskıların yoğun olduğu cezaevinde gazeteler cezaevine alınmazken, fazla elbiselerin ailelere teslim edildiği ve cezaevinde sadece 15 kadın tutsak kaldığı belirtildi. Yine cezaevinde yeni sürgünlerin yaşanabileceği de edinilen bilgiler arasında. Tek tipe karşı kapalı görüşlere çıkmayan tutsakların elbiseleri zorla kendilerinden alınarak ailelerine teslim edilirken, tutsakların her akşam 20:00’da “Biji berxwadana Efrîn’e” ve “Sürgünler bizi yıldıramaz” sloganları attığı ifade edildi. Slogan attıkları için sürekli soruşturma tehdidi ile karşı karşıya kalan tutsaklar aileleri aracılığıyla gönderdikleri mesajda, direnişe devam edeceklerini vurguladı.

İlişkili İçerik