Çocuk Tutuklulara Yönelik İhlal ve İşkence Bitmiyor

Mardin Cezaevi’nden Sincan Çocuk Cezaevi’ne sürgün edilen 3 çocuk tutsak, Mardin Cezaevi’nde darp edilerek şiddete uğradı. Çocuklara yapılan işkencelerin ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çeken TUHAD-FED, çocukların maruz kaldığı ihlal ve işkencelerin son bulması için konuyu meclise taşıracak.

Hakkari Cezaevi’nde 27 Kasım’da PKK’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle kaldıkları koğuşta isyan çıkarttıkları iddiasıyla Hakkari Cumhuriyet Savcılığı’nca önce disiplin cezası verilen H.D. (17), B.T. (17), D.A. (15), S.D. (16), F.E. (16) ve B.D. (17) adlı çocuk tutsaklar, 18 Aralık’ta Sincan Çocuk Cezaevi’ne sürgün edilmişti. Hakkari’de eylemlere karıştıkları gerekçesiyle 2 ay önce yapılan ev baskınları sonucu gözaltına alınarak tutuklanan 6 çocuğun henüz haklarında iddianame dahi hazırlanmadı.

Davaları da görülmeye başlanmayan 6 çocuk tutsak, kendilerini Sincan Çocuk Cezaevi’nde ziyaret eden avukatlara ailelerinden uzaklaştırıldıklarını, bu nedenle ailelerinin de ziyaretlerine gelmekte sıkıntı yaşayacaklarını, bu nedenle ailelerine yakın yerde olmak istediklerini belirtti. Çocuklar ayrıca kimi arkadaşlarının da Van F Tipi Cezaevi’ne aynı gerekçeyle sürgün edildiğini aktardığı bildirildi. Sürgün edilen çocuk tutsakların aileleri de geçtiğimiz günlerde İHD Hakkari Şubesi’ne başvurmuştu.

3 ÇOCUK ŞİDDETE UĞRADI

Yine Mardin Cezaevi’nden E.K., B.K. ve İ.B. adlı çocuk tutsaklar da 14 Aralık’ta Sincan Cezaevi’ne sürgün edildiler. Sürgün esnasında Mardin Cezaevi’nde darp edilerek, şiddete maruz kalan çocukların 3 gün boyunca ring aracında yolculuk ettikleri öğrenildi. Darp edilerek şiddete uğrayan çocuklara rapor da verilmedi.

MECLİSE TAŞINACAK

TUHAD-FED Ankara Temsilciliği’nden edinilen bilgilere göre, Hakkari ve Mardin cezaevlerinden sürgün gelen çocuk tutukluların yan yana konulmadığını, ayrı koğuşlarda tutulduğu öğrenildi. TUHAD-FED Ankara Temsilcisi Hava Özcan, çocuklara yönelik şiddet ve sürgünleri BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile görüşerek, konuyu parlamentoya taşıracaklarını belirtti.

İŞKENCE VE İHLALLER SÜRÜYOR

“Çocuklara yapılanlar ciddi boyutlara ulaştı” diyen Özcan, şunları belirtti: “Sonuçta onlar çocuk. Vicdan lazım. Siyasi tutuklu sayısı 15’e yükselen Sincan Çocuk Cezaevi’ndeki sıkıntılar zaten devam ediyor. Zorla çıplak arama dayatması, kelepçe takarken cop da kullanma, telefon görüşmelerinde tekmil dayatması, tuvalete çıkarken bile izin isteme dayatması gibi pek çok ihlal ve işkence uygulamaları sürüyor. Buna bir son verilmesi için meclis açıldığında acilen konuyu meclise taşıyacağız.”

FıratNews

Kaynak: direnisteyiz.org

İlişkili İçerik