Çok güzel bir kampanya

Aslında haberini gazetemizde yaptık ama ben burada yinelemek istiyorum. Cezaevlerindeki insanlar için bir şeyler yapmaya çalışan kimi sivil inisiyatifler var.

Bunlardan biri olan “görülmüştür” internet sitesi, şöyle diyor: “Yıllardır sürdürmeye çalıştığımız politik tutsaklarla yazışma, dayanışma çabamız devam ediyor. Tabi bu süreçte politik tutsakların ‘dışarıdan’ yeterince mektup alamadıklarından -dolaylı olarak- şikâyetçi olduklarını fark ettik. Bir tutsak için en önemli moral kaynağı: Ziyaretçi ve mektuplardır diyorlar.

Biz de “Bir adres de siz alın ve bir mektup da siz yazın” diyoruz. Tutsak adreslerine www.gorulmustur.org adresinden ulaşabilirsiniz. Sitemizde örnek metinler var. İstediğiniz dilde olabilir. Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? İyi ama onlar sizin için hapisteler! Unuttunuz mu?” Ne dersiniz, bu güzel kampanyaya siz de katılmak ister misiniz?

Bu arada, “Dışarıda Deli Dalgalar” İnisiyatifi, mayıs ayı sonlarında İstanbul ve Ankara’dan cezaevlerindeki 700 kişiye kitaplar gönderdi. Şimdi de İzmir ekibi bir şeyler yapacakmış. Yandaki fotoğrafta da göreceksiniz: Bu ‘isimsiz’ arkadaşlar, benim çocuğum ve hatta torunum yaşında. Ellerinden öpüyorum hepsinin, ellerinden ve yüreklerinden!..

* * *

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Şahin Biçimli, 12 Haziran 2015 günü Sincan Hastanesi Beyin Cerrahisi bölümüne gitti. Muayene esnasında kelepçelerinin açılmasını istedi. Ancak doktor, üçlü kararnameye rağmen, kelepçenin açılmasına karşı çıktığı için Biçimli muayene olmayı reddetti ve cezaevine muayene olamadan geri dönmek zorunda kaldı.

Bolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Gözbebeği’nin Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne sevki çıkmış. Belli bir süre sonra Diyarbakır’da olacaktır herhalde. Orada bulunan diğer iki okurumuzun tüm sevk talepleri, istenilen cezaevlerinin kapasitesi dolu diye reddediliyormuş.

Daha önce sevki çıkanlardan Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nden Kenan Avcı ve Şakran T Tipi Cezaevi’nden Vezir Kayar, Siverek T Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyor.

Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve cezası bir yılın altına düşen Sercan Bal ve Eren Yiğit; Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi’nden Mehmet Can Ulu, kendi istekleriyle Karaisalı K1 Tipi Kapalı Cezaevi’ne gittiler. Zaten orada bulunan Müslüm Oruç’la birlikte Karaisalı Cezaevi’nde şu anda 4 okurumuz bulunuyor.

Bu arada, cezası bir yılın altına düşenlerin denetimli serbestlik yasasından yararlanmaları, Kürt ve devrimci tutsaklar için engelleniyor. Bu durumdaki kişilerden ‘pişmanlık’ dilekçesi isteniyor. Bu dilekçeyi vermek istemeyenlerin cezasını son gününe dek çekmesine neden olan bu uygulama hükmünde “örgüt üyesi olmamakla birlikte ...” yazan kişilere bile uygulanıyor. Yani mahkeme bile onu örgüt üyesi olarak görmüyor ama cezaevi yönetimi onlardan “ben örgütten ayrıldım” şeklinde dilekçe istiyor. Pişman olmaya zorluyor! Onurlu bir insan bunu yapar mı?

Denizli D Tipi Cezaevi yönetimi, dışarıda serbestçe satılan birçok kitabı içeriye vermemeye başlamış. Birileri kendilerini yasaların üstünde görüyor olmalı. Bugün kendilerini böyle sananlar, yarın yasalar önünde hesap vermek zorunda kalabilir. Örnek mi istiyorsunuz; mesela paralelciler...

Düzce T Tipi Cezaevi’nde bulunan Atilla Coşkun’un gönderdiği Fikret Karakoç’un Şiverêyên Lal isimli şiir kitabını aldım. Teşekkürler...

Tokat T Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Emin Fidancı, 25 Mayıs 2015 gününden itibaren Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine...

Ağrı M Tipi Cezaevi’nde kalan tutsakların kitap sıkıntısı var. Adres şöyle: Eyyüp Yardımcı / M Tipi Cezaevi / E-5 / AĞRI

Kandıra 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Şaban Kayar, ameliyat sonrası enfeksiyon kaparak cezaevinde yaşamını yitiren Rıza Kazıcı’nın ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyor.

KİTAP ÇALIŞMASI

Şener Kazıcı (Lêdan Berxwedan) ve Hüsniye Oruç (Binevş) hakkında kitap hazırlanacak. Kendilerini tanıyanların yazılarını aşağıdaki adrese göndermesi isteniyor.

İsmail Cengiz Oğurtan veya Murat Bulut
1 nolu T Tipi Cezaevi
A-27   TEKİRDAĞ

MEKTUBU GELENLER:

Meryem Söylemez Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Eyyüp Yardımcı - Ağrı M Tipi Cezaevi
Lokman İnce - Bayburt M Tipi Cezaevi
Kenan Demir - Burhaniye T Tipi Cezaevi
Hüseyin Gözbebeği - Bolu T Tipi Cezaevi
Ali Özmen - Denizli D Tipi Cezaevi
Atilla Coşkun - Düzce T Tipi Cezaevi
Mehmet Yoldaş - Elbistan E Tipi Cezaevi
Hasan Doğan - G.Antep H Tipi Cezaevi
Şaban Kayar - Kandıra 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Kardaş - Kandıra 2 nolu T Tipi Cezaevi
Sercan Bal - Karaisalı K1 Tipi Kapalı Cezaevi
Şahin Biçimli - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Kenan Avcı - Siverek T Tipi Cezaevi
Emin Fidancı - Siverek T Tipi Cezaevi
Mustafa Kengiş - Siverek T Tipi Cezaevi
Ahmet Boncuk - Siverek T Tipi Cezaevi
Rıdvan İnal - Şırnak T Tipi Cezaevi
Murat Arslan - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
İsmail C. Oğurtan
 Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Bekir Bulut - Yozgat E Tipi Cezaevi

İlişkili İçerik