DÜŞLEDİĞİMİZİ YAŞADIĞIMIZ ORANDA ÖZGÜRÜZ!

 

ADİL OKAY’IN ROMANI "ARKASI YARIN" HAKKINDA

Göndermiş olduğunuz “Arkası Yarın” ve “Gökyüzünün Fıskiyesi” adlı kitapları aldım. İlgi ve duyarlılığın için içtenlikle teşekkür ederim.

            “Arkası Yarın”ı dikkatli ve yakın okumaya tabi tuttum. Okumaktan keyif aldığımı belirtmeliyim. “Kendini okutan metin”lerdendi.

            “Hassas bir konuyu” odağa almışsın ve çok da yaratıcı bir teknikle anlatmışsın. Metnin yapısı, anlatı biçimi çok hoş; estetik değer yargısı ve düşünce üreten potansiyeliyle okuru üretim sürecinin bileşeni haline kolayca getiriyor.

            Kadın ve erkek ilişkisi çeşitli biçimlerde ara ara tartışılır ama hiçbir zaman majör söylemin dışına çıkılmaz. Bu söylemde de “özgürlük” püriten anlayışa indirgenir ve ahlaki miyoplukla ele alınır genelde. Hal böyle olduğu için de, gerçek anlamda bir özgürlük bilinci ve ahlakı gelişmez. Dolayısıyla “gerçek düşünceler” sessizlikler de saklanır.

            “Arkası Yarın”da adım adım kendini aşan bir kadının gelişimine tanık oluruz. Kadın geliştikçe, farkındalık bilincine ulaştıkça, “ilerici” erkeğin geleneksel yaklaşımları ön plana çıkıyor. Erkeğin “özgürlük ve eşitlik” anlayışı, kendi hakimiyeti altında tutma anlayışına dayanıyor. İktidarcı ve cinsiyetçi yaklaşımı aşamadığı için de “kaçıyor”. Kaçış pratiği, kendi gerçekliğiyle yüzleşmemeden ileri geliyor. Cinsellik ve iktidar ilişki diyalektiğinin iç içe oluşu, metinde çok sade ve etkili anlatılıyor. Yine bilgi ile iktidar ilişkisi de öyle…

            “Büyük ütopyaları” kendi yaşam ve kişiliğinde somutlamayan insanların riyakarlığı sorgulanmalı der metin bize. Ve bu imgesel düşünceyle de insani oluş sürecine daha derinden ve özelden yaklaşılması gerektirdiğini hatırlatır. Bu anlamda yarım yaşadıklarımızı tamamlamak için yarınları beklemeden bugün ve şimdiden başlamalıyız!

            Kısacası, “mayınlı bir alanda” cesurca yol almaya davet eden metinde hikaye gerçek yaşamdan daha sahici özellik taşır.

            Düşlediğimizi yaşadığımız oranda özgürüz!

 

Murat ÇETİNKAYA

F Tipi Hapishane B2-6-67

BOLU

           

İlişkili İçerik