DUVARLARI DELEN ÇIZGILER İSTANBUL'DA

İstanbul'da yaşayan arkadaşların dikkatine

DUVARLARI DELEN ÇİZGİLER ADLI SERGİMİZİ 
İSTANBUL'DA AÇIYORUZ BULUŞMAK DİLEĞİYLE

Açılış: 12 Ekim Cumartesi 2019 saat: 14.00
Adres: Divriği Kültür Merkezi. İstiklal caddesi. Suriye Pasajı. Beyoğlu- istanbul
Sergimiz Cumartesi ve pazar ziyarete açıktır.

Sergi hakkında bilgi:
Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek, tecrit edilen mahpusların sesini duyurmak amacıyla sekiz yıldır faaliyet gösteren, ülkede ve Avrupa’da bu temada çeşitli sergiler açan “Görülmüştür Ekibi” olarak, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve HOMUR Karikatür ve Mizah Grubu’nun desteğini alarak, “Duvarları Aşan Çizgiler” adını verdiğimiz yeni bir proje hazırladık. Bu amaçla onlarca hapishaneye girerek, halen tutuklu veya hükümlü olan ressam ve karikatüristlere ulaştık. Onlardan yaratıcılıklarını görünür kılacağımız projemize katılmalarını, “Özgürlük” temalı karikatürler çizmelerini istedik.

OHAL’den sonra hapishanelerde sürgün ve sevkler hız kesmediğinden bazı karikatüristlere ulaşmada zorlandık. Taahhütlü mektuplarımız, fakslarımız hapishanelerde kayboldu, bazıları da “Görülmüştür – Kurumda yoktur” mührüyle geri döndü. Kimi zaman da hapishanelerde sık uygulanan “iletişim cezaları” nedeniyle sahibine verilmedi. Mahpus karikatüristlerle bağlantı kurmayı üstlenen sergimizin mimarı yazar Adil Okay, üç ay boyunca postane kapılarında mesai harcadı. Uzun uğraşlardan sonra ulaşabildiğimiz mahpuslardan 20’si çizdikleri özgün karikatürlerini bize yollayıp projemize katkı sundular. Tutuldukları hücrelerde yetersiz malzemeyle çalışarak üretilebileceğini gösterdiler.

Sonuç olarak tüm engellere rağmen elimizde sergi açacak bütünlükte, 70 adet karikatür birikti. Ancak daha ulaşamadığımız yüzlerce mahpus çizerin olduğunu, hapishanede o zor koşullarda üretenlerin sayısının bu sergide yer alanlardan fazla olduğunu belirtmek istiyoruz.

İşte bu sergide sizi onların özgürlük betimlemeleriyle yolculuğa çıkmaya davet ediyoruz.

İHD İStanbul Şubesi Hapishane Komisyonuna ve Divriği Kültür Derneği'ne destekleri için teşekkür ediyoruz.

Kaynak: Görülmüştür Ekibi

İlişkili İçerik