Hapishanede 21.Yılını Dolduran Kadın Tutsak Yazdı

"Yıllarca Barış bir adım ilerlemezken savaşın fırtına hızıyla yayıldığını kaygıyla takip ediyoruz. Tabi bunun içeriye yansıması binbir yeni yasak ve uygulama oluyor. Tam bu mektubu yazdığım gün tek doğru haber aldığımız izlediğimiz kanal İMC TV’yi kaldırdılar. Adeta bizi yanlı olan kanallara mahkum ediyorlar. Daha sayamayacağım birçok uygulama. İnadına 21 yıldır tutunduğumuz umut, inanç ve dirençle bu sürecinde üstesinden geleceğimize inanıyorum."

10.09.2015

Merhabalar …

”Artık katiyen biliyoruz/Halk adına dökülen kan/Sapı güldalı güzelliğinde bir bıçaktır/Dişlerin arasında. İspanya’da ve her yerde.” Der İspanyol şair Lorka. Bu gerçeğin en somut yaşandığı bir gerçeğin orta yerindeyiz. Her gün yüreklerimizi ezen acılar yaşıyoruz. Kalbimizin çehresinde sızı günden güne artıyor. Her genç ölüm zor geliyor. Ama anlatılmaz, tanıdık biridir. Özgürlüğe uğurladığın yoldaşın arkadaşın dostundur.

Bir başka şair der ki “Kavuşmak kopmuş olanların dileğidir.” Bizim dileğimiz kavuşmaktı, güneşin doğduğu özgür topraklarda. Araya ölüm girdi. Araya zulüm…

Suruç'ta, Bağcılar'da (Günay Özarslan kaldığı evde infaz edildi) ve Cizrede. Sevdiklerimizi uğurladık sonsuzluğa. Böylesi zamanda iyi olmak zor biliyoruz. Ama bildiğimiz bir şey daha var ki adanmış ömürlerin şaşmaz ısrarıdır bu. İşte tam da bu nedenle iyi olmanızı diliyor sevgiyle selamlıyoruz sizi ve de şahsınızda yüreği güzellikler için atan herkesi…

Adil abi Suruç'ta canice katledilen 33 canımız için yazdığınız metni aldım okudum. Yüreğimizin sesi isyanı olmuşsunuz. Sesimizin duyarlı bir yürekte çığlık olduğunu gördük. Yüreğine sağlık.

Yine Ö. Gündem gazetesinde “Kürt olsaydım Dağa çıkar mıydım?” yazınızı okudum. Bizi yaşadıklarımızı o kadar güzel anlatmışsınız ki uzun süre belleğimizde yer edinecek. Tabi ben bu değerli anlatımın geleceğimizde de yer edinmesini istediğimden yanıma defterime yazdım. Tıpkı “Defne Söylencesinin İç Yüzü” gibi Defne söylencesi kadın tarihi açısından özellikle öze dönüş anlamında doğru bir bakış açısının, anlatımın çarpıcı bir örneğiydi. Genelde verili-mitolojik anlatım kadını itaatkar, zayıf ve direnişsiz anlatır. Gerçeğin öyle olmadığına etkileyici bir örnekti, okuma şansım olduğu için çok teşekkür ederim size ve bütün Güney Dergisi çalışanlarına. Ayrıca Güney dergisini ilgiyle okuduğumu belirtmek isterim. O dergiyi okuduğumda bende oluşan gerçek şu oldu. Bir yerde düşünsel ve ruhsal özgürlük varsa ortaya çıkan gerçek anlamda yaratıcı, ilerici ve de oldukça çekici edebiyat ve sanat oluyor. Bütün emekçilerini tebrik ediyor selam ve sevgilerimizi gönderiyorum.

Ve yine birçok arkadaşa olduğu gibi adıma da gönderdiğiniz “fotoğraf tasarlayarak ve fotoğraf okuması yaparak” adlı projeniz için gönderdiğiniz mektubu aldım. Böylesi anlamlı bir çalışmaya dahil olduğum için çok memnun oldum. Ayrıca bana gönderdiğiniz Serkan Çelik fotoğrafını çok beğendim. Kendim seçseydim eminim böyle bir resmi seçerdim. Çok kendimi o fotoğrafta bulduğumu belirtmek isterim yeterince anlatabildim mi bilmiyorum ama çok hissettiğime eminim. O çalışmaya dairleri ayrıca bir mektupta gönderiyorum.

Bizler de iyi olmaya çalışıyoruz. Yıllarca Barış bir adım ilerlemezken savaşın fırtına hızıyla yayıldığını kaygıyla takip ediyoruz. Tabi bunun içeriye yansıması binbir yeni yasak ve uygulama oluyor. Tam bu mektubu yazdığım gün tek doğru haber aldığımız izlediğimiz kanal İMC tv’yi kaldırdılar. Adeta bizi yanlı olan kanallara mahkum ediyorlar. Daha sayamayacağım birçok uygulama. İnadına 21 yıldır tutunduğumuz umut, inanç ve dirençle bu sürecinde üstesinden geleceğimize inanıyorum.

Ağabeyciğim kendinize çok ama çok iyi bakın.

En güzel yarınlarda, en anlamlı günleri yaşama dileğiyle sevgiyle kalın.

GÖNÜL BULUT

KADIN KAPALI CEZAEVİ C 16 ODA

ŞAKRAN ALİAĞA - İZMİR

İlişkili İçerik