Hapishanelerde tek tip traş gundemde

NEVŞEHİR E TİPİ KAPALI HAPİSHANESİ

 

-Firazpir Özbey, Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi'nden 4 Aralık'ta Nevşehir E Tipi Kapalı Hapishanesi'ne sevk edildi. Bu tarihten nakli yapılmış olup bu tarih itibarı ile tek kişilik hücrede tecrit edilerek tutuklu bulunmaktadır. 27 Aralık'ta yaptığı aile görüşünde, tek başına koğuşta tutulduğunu ve 23 gün içerisinde kendisinin; elbise değiştirme, banyo, havalandırma ve digger yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanmadığını; devamlı küfür ve kötü sözlerle hakarete maruz kaldığını aktardı.

 

SİNCAN KADIN KAPALI HAPİSHANESİ

 

-Nusaybin'den yaralı olarak getirilen Dilber Tanrıkulu adlı kadın mahpusun omuzunda ve ayağında açık yaralar bulunuyor. Ayağına protez ve metal destekler nedeniyle alafranga tuvalet ihtiyacı olmasına ragmen, bu ihtiyacı karşılanmıyor.

 

SONUÇ VE ÖNERİLER

 

İHD Ankara Şubesi, hazırladığı raporun sonuç ve öneriler bölümünde, yasal düzenlemeleri hatırlatı. Raporda, yasal düzenlemelere göre, hem havalandırma kapılarının gerektiği gibi ve yasal mevzuata uygun saatte açılıp kapanması, faaliyetlerinde yine aynı yasal olarak belirtilmiş saatlerde yapılması zorunlu olduğu belirtildi.

 

Raporda ayrıca yaşam alanlarının 24 saat boyunca kamera ile gözetlenerek kayıt altına alınmasının bir hak ihlali olduğu belirtildi.

 

İHD Ankara Şubesi, "Heyetlerimiz ve kurumumuz; cezaevi rejimi, fiziki koşullar ve uygulanan muameleler hakkında etkili bir idari ve yargısal denetim sağlanması gerektiğini tespit etmiştir. İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Muamele ya da Cezanın Önlenmesi Sözleşmesi Seçmeli Protokolü'ne uygun şekilde, "bağımsız" ulusal denetim mekanizmalarının oluşturulması gerekmektedir. Tüm cezaevlerinde yaşananlara, hak ihlallerine, sağlığa erişim engellerine karşı Adalet Bakanlığını, ilgili tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz" dedi.

 

 

İHD Ankara Şubesi'nin İç Anadolu Bölge Hapishaneleri raporu yayımlandı. Tutsakların havalandırma, ortak alan, etkinlikler, görüş, haberleşme ve iletişim haklarının elinden alındığı belgelendi. Yeni açılan Kayseri Bünyan'da tutsaklar yapımı tamamlanmamış odalara doldurulurken, Kırıkkale'de siyah taytlara el konuldu, tutsaklara tek tip saç tıraşı dayatıldı.

***

ANKARA - İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Bolu, Kayseri, Kırıkkale, Nevşehir, Sincan Kadın Hapishaneleri'ni kapsayan üç aylık rapor yayınladı.

 

Rapor tutsaklarla yapılan birebir görüşmeler, ailelerin aktarımı, derneğe yapılan başvurular, avukat ziyaretleri ve gönderilen mektuplar üzerinden hazırlandı.

 

İHD Ankara Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Komisyon Üyesi Nuray Çevirmen, raporu değerlendirdi. Çevirmen, hem "tek tip" dayatması hem de cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinden dolayı tutukluların yaşadıkları sorunların her geçen gün arttığına dikkat çekti. Çevirmen, "Tek tip tıraş ile tek tip kıyafet dayatılmasına bir adım yaklaşılmakta. 24 saat kamera ile izleniyorlar ve yaşamlarına doğrudan bir müdahale söz konusu. Hastanelere götürülmede veya hastanelerde hak ihlalleri yaşanmakta" diye konuştu.

 

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair hazırlanan raporda yer alan bilgilerden bazıları şöyle: şunlar

 

BOLU F T TİPİ KAPALI HAPİSHANESİ

 

-Sohbet hakkı haftada 10 saat değil, ayda 10 saati bulmayacak şekilde gerçekleşmektedir. 15 günde bir kez, iki-iki buçuk saat olacak şekilde çıkartılıyorlar. Yani ayda iki kez ve toplamda beş saati buluyor. Ayda bir kez 1 saatlik sürelerle spor faaliyetlerine çıkabiliyorlar. Ve sohbet faaliyetlerinde grupların belirlenmesinde mahpusların isteği ve talepleri dikkate alınmamaktadır.

 

-Televizyon kanallarının seçiminde bir çok televizyon kanalı yasaklanmış durumda. Yalnızca İslami kanalların izlenmesine izin veriliyor. CNN Türk, Fox Tv dahi izlenemiyor. Özgürlükçü Demokrasi, Evrensel Gazetesi gibi gazetelere abone olunmasına ve ücretleri ödenmesine rağmen verilmiyor. Yasal olarak basılan ve dağıtılan bu yayınlar cezaevlerinde sakıncalı bulunuyor. Radyolar toplanıyor. Bu şekilde haber alma özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğü daha da fazla kısıtlanıyor.

 

-Telefon görüşmelerinde hem mahpuslara hem de ailelerine tekmil verilmesi dayatılıyor. Tekmil verilmediğinde görüşmeler kesiliyor.

 

-Hastane sevklerinde, dosyaya ve sevk belgelerine "dikkat kaçar, kaçırılır" ibaresi ve "örgüt isimleri" yazılıyor. Bu uygulama, doktorlar ve sağlık çalışanları üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Tedavi sürecini olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda doktorlar gerektiği şekilde muayene yapmıyor, kelepçe dayatmasından dolayı hastalar tedavi ve tetkitleri yaptıramadan hapishaneye geri dönüyor.

 

KAYSERİ BÜNYAN 2 NOLU T TİPİ KAPALI HAPİSHANESİ

 

-Kayseri'nin Bünyan ilçesindeki yeni hapishaneye tutsaklar, ailelerine bile haber verilmeden sevk edildiler. Hapishane girişinde çıplak arama dayatmasına karşı çıkan tutsaklar darp edilerek çıplak aramaya maruz kaldı. Henüz inşaat halindeki odalara yerleştirildiler.

 

- Her gün sabah akşam ayakta sayım dayatması uygulanıyor. Bunu kabul etmeyen mahpuslar saldırıya maruz kalıyor. Darp izi oluşmasına rağmen doktor rapor vermiyor. Ayakta sayıma karşı çıkanlar hakkında disiplin soruşturması açılmış ve 1 ay boyunca faaliyetlere çıkmama cezası verildi.

 

- Kitap sayısı 5 ile sınırlandırıldı.

 

- Kurumun yeni açılmış olmasından dolayı bazı üniteler eksiktir, örneğin diş doktoru bulunmamaktadır. Bu diş sorunu olan mahpusları ciddi olarak zorlamaktadır. Sağlık memuru bulunmamaktadır, acil durumlarda 112 nin aranılacağı belirtilmekte, ancak 112 sistemi ne kadar hızlı işlerse işlesin acil bir duruma yetişmesi zor ve ciddi bir risk yaratmaktadır. Günlük olarak ortaya çıkacak, tansiyon düşmesi veya yükselmesine müdahale edecek, tansiyonu ölçecek, iğne vuracak bir sağlık memuruna acil ihtiyaç vardır.

 

- Revir hizmeti var, ancak süre yeterli değil. Hastaların diyet ihtiyacını karşılayacak, vejateryanların ihtiyacına cevap olacak bir sistem henüz oluşturulmuş değildir.

 

-Hastaların kullanması gereken eşyaların yasak olması veya rapor olmaması gerekçesi ile verilmemekte.

 

-Radyolar verilmemektedir. Koğuş dışına çıkışlarda avukat görüşü, hastane gidişinde kemer ve saat çıkartılmaktadır.

 

-Mahpusların bulundukları odaların iç kısmına yerleştirilmiş kamera 24 saat kesintisiz kayıt yapmaktadır. Oda içine yerleştirilen kamera ile ortak yaşam alanlarının izlenmesinin yanı sıra, tuvalet ve banyo girişi de bu kamera ile gözlenmektedir.

 

 

 

 

 

 

İlişkili İçerik