Hasan Gülbahar Osmaniye Hapishanesindeki keyfi "cezaları" yazdı

TUTSAKLARA "CEZA" VERİLİRKEN ŞİMDİ DE ZİYARETÇİLERE "CEZA"LAR BAŞLADI

‘Görülmüştür’ sayfasına da bir sorun yansıtmak istiyorum.

        22 yıllık mahpus arkadaşımız İbrahim Aksoy’un 16 Temmuz’da iki kızı ve gelini ile 3 aylık bebeği açık görüşe geliyorlar. Arama noktasında bebeğin, içinde mama/süt olan biberonunu ‘yasaktır’ diyerek almıyorlar. Çocuğa içirelim sizde görün; 3 aylık bebek içeride ağlarsa nasıl susturabiliriz süt, mama olmadan vs. diyerek iknaya çalışıyorlar. Bu tartışma esnasında arkadaşın kızı görevliye ‘bu yetkiyi nereden alıyorsunuz, siz kimsiniz deyince tutanak tutup 6 aylık görüş yasağı veriyor idare. Gelini o tartışmalardan ve mamasız görüşe girmek zorunda kaldıklarından öyle etkileniyor ki görüş süresince hiç konuşmuyor. Ceza her üç görüşçüye de veriliyor. Bir bebeğin mamasını  sorun görenlerin anlayışı bir tarafa insani hiçbir yan taşımadığı da açık değil mi? Bir annenin ve aile bireylerinin  çocuk hassasiyetini doğal, normal karşılamayıp bir de ceza konusu yapılması anlaşılır değildir. Ki geçtiğimiz aylarda yanımızda ki bir arkadaşımızın 1 yaşındaki kızının biberonu alınmıştı. Bu keyfiyet değil de nedir?!

      Buranın idaresinin yaklaşımı; neredeyse öksürmeyi ceza konusu yapacak denli keyfi cezalandırma mantığına sahip. Önce gazete vb. ihtiyaçları yan odalara atarken tellerin sarkmasına neden oldular denilip iki arkadaşa aylar önce 3 gün hücre cezası verilmişti. Sonra geçtiğimiz günlerde nevresimi yırtmışlar denilerek hem disiplin cezası hem de mahkemeye verilerek iki arkadaşımızın ‘devlet malına zarar vermekten’ 9’ar ay hapis cezası almalarını sağlamakta başka bir olay. Bir kapı dövmeye isyan denilerek  5-11 gün arası hücre cezası verilen 26 arkadaş olayını da ekleyeyim.

    Temel mantık tam bir yıldırma politikası. İnfaz hakimliği ve ağız cezada bunun tamamlayıcısı oluyorlar. Sonra çıkıp hukuk böyle karar verdi diyorlar. Oh ne ala!

Durum bu Adil hocam.

Görüşmek dileğiyle sevgiler, selamlar.

Umutla, sevgiyle kalın. Dostlukla

Hasan Gülbahar

2 No'lu T tipi hapishane

Osmaniye

 

 

İlişkili İçerik