'Hasta tutsak Ali Şimşek derhal serbest bırakılsın'

F Oturmasının 301.'sini düzenleyen insan hakkı savunucuları, Ali Şimşek nezdinde tüm hasta tutsakların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Aralık 2017

İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için her Cumartesi yaptığı F Oturması'nın 301.'sinde Ali Şimşek'e özgürlük istedi.

Galatasaray Meydanı'nda "Tedavi haktır engellenemez", "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır" ve "301. hafta F Oturması Ali Şimşek serbest bırakılsın" yazılı pankartlar açıldı, hasta tutsakların fotoğrafları taşındı.

'UMUT VE DİRENÇ YÜKLÜ BİR YIL OLSUN'
Komisyon adına söz alan Aylin Hacaloğlu, hukukun ve adaletin askıya alındığı, hatta sıfırlandığı bir yıl yaşadıklarını dile getirdi. Son çıkarılan KHK'lara dikkat çeken Hacaloğlu, tek tip elbisenin onur kırıcı bir yaklaşım ve insan onuruna aykırı olduğunun altını çizdi. Hacaloğlu, "Umut ve direnç yüklü bir yıl temenni ediyoruz" dedi.

301. haftanın basın metnini sanatçı Pınar Aydınlar okudu. Yılın son eylemini 22 yıldır hapishanede olan Ali Şimşek için yaptıklarını söyleyen Aydınlar, Şimşek'in uzun yıllar devam eden varis hastalığının bulunduğunu söyledi. Aydınlar, "Bacaklarındaki varisler son dönemde artmış ve hastalığı ilerlemiştir. Ayrıca 4 yıldır devam eden bel fıtığından kaynaklı bel ağrıları da artmıştır. Şiddetli ağrıları nedeniyle yürüme zorluğu çekmektedir. Yürürken koltuk değnekleri kullanmaktadır. Bir aya yakın bir süredir günün yaklaşık 23 saatini yatakta geçirmektedir. Derneğimiz avukatları tarafından kendisiyle yapılan görüşmede ağrıları nedeniyle oturamamış, koltuk değnekleri yardımıyla ayakta durabilmiştir" dedi.

HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜYOR
Ali Şimşek'in Ağustos ayında iki kez hastaneye sevki çıkmasına rağmen Kasım ayına kadar götürülmediğini aktaran Aydınlar, hastaneye sevki tekli hücre tipi ring aracında yapıldığı gibi, hastanede hiçbir tedavi uygulanmadığını sözlerine ekledi.

Aydınlar, Ali Şimşek nezdinde tüm hasta tutsakların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Eylem, "Hasta tutsaklar serbest bırakılsın" sloganıyla sona erdi.

İlişkili İçerik