Cezaevinde hasta tutuklulara ‘Örgüt üyesiydim, pişman oldum diye dilekçe verin, sizi revire çıkaralım’ dayatmasında bulunulduğu bildirildi.


Tunceli Cezaevi’nde askeri nizamda sayım dayatmasını kabul etmediği için Hatay-İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen tutuklu Engin Çorman (27), hak ihlallerinin burada da sürdüğünü anlattı. Avukatı aracığıyla uğradığı hak ihlallerini kamuoyuyla paylaşan Çorman, yapılanların son bulması için insan hakları savunucularına çağrıda bulundu.  

Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Kesen’in haberine göre gardiyanların sayım sırasında sürekli olarak provokatif girişimlerde bulunduğunu, hakaret ve ayakta sayım dayatması olduğunu aktaran Çorman, “Gardiyanlar gündüz bize ‘Neden lamba yanmıyor? Kalk, çabuk kalk’ diyerek fiziki müdahalede bulunuyor. 2 hafta önceydi, bu duruma tepki gösterdim. Beni koridora çıkarıp, darp ettiler. Gözümde kızarıklık oluştu. Enfeksiyon da kapmış durumda. Revire çıktım. Doktor beni hastaneye sevk etmedi. Hasta arkadaşlarımıza ‘Örgüt üyesi idim. Pişman oldum’ diye dilekçe verin, sizi revire çıkaralım diyorlar. Sağ gözüm işlevini yitirmiş durumda. Sağlık hakkımız elimizden alınıyor. Biz anayasal haklarımız çerçevesinde talepte bulunuyoruz. Bu bizim doğal hakkımız. Tüm insan hakları savunucuları bu yaşadığımız hak ihlalleri karşısında duyarlı olsunlar” diye çağrıda bulundu.

BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Hak ihlalleriyle gündeme gelen İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçen günlerde yaşamını yitiren kanser hastası Muhsin Kızılkan da gecikme ve ihmal soncu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Kızılkan’ın ayakta sayım vermediği için gardiyanlarca feci şekilde darp edildiği ailesi tarafından gündeme getirilmişti.