HDP’li Sarıyıldız, Edirne Cezaevi ring aracındaki şiddeti Meclis’e taşıdı

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Edirne F Tipi Cezaevi’nde kalan Edip Tarhan’ın aynı cezaevindeki kardeşi Canip Tarhan ile aynı ring aracına binmek istemesi üzerine askerler tarafından şiddete maruz kalmasını Meclis gündemine taşıdı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yazılı soru önergesi veren Sarıyıldız, Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve tutsaklara yönelik işkencenin boyut ve şiddetinin her geçen gün artması giderek tehlikeli bir merhaleye ulaştığını söyledi.

Sarıyıldız, Bakan Bozdağ’a yanıtlaması talebi ile şu soruları sordu:

- Aynı cezaevinde bulunan kardeşi ile aynı ring aracına bindirilmek gibi insani bir talepte bulunduğu için Edip Tarhan’a işkencede bulunan askerlerin kimlikleri tespit edildi mi? İşkence yapan askerler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise soruşturma ne aşamadadır?

- İşkenceye maruz kaldığı halde Edip Tarhan’a hangi gerekçe ile soruşturma başlatılmıştır?

- Edip Tarhan’ın maruz kaldığı işkence, infaz hukukunun temel ilkeleri olan eşitlik, sosyal devlet, insan onurunun dokunulmazlığı ilkesi ile bağdaşıyor mu?

- Cezaevinde giderek artan baskıları önlemek için Adalet Bakanlığı olarak ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz?

- Bakanlığınıza ulaşan şikâyetlere bakıldığında cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili kaç cezaevi personeli hakkında soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmalar sonucunda kaç personel cezalandırılmış ya da görevden alınmıştır? (Ankara/ZETE)

Kaynak: www.zete.com

İlişkili İçerik