İÇERİDEN: Akhisar T Tipi Cezaevi'ndeki sorunlar

Mehmet Bayram, 70 yaşında bir insan. Yaşadığı rahatsızlıklarla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'na dilekçe yazdı ve cezasının ertelenerek, dışarıda tedavi olmak istedi. Bunun üzerine hastalıklarının tespit edilmesi amacıyla doktor kontrollerinden geçirilip, hakkında bir heyet raporu hazırlandı. Akhisar Devlet Hastanesi'nden verilen raporda birçok hastalığına değinilmedi. Örneğin en önemli rahatsızlıklarından biri olan hipertansiyona yer verilmedi. Kalp ve prostat hastalıklarından bahsedilmedi. Kanserden ameliyat olduğundan ve yeniden nüksetme tehlikesine karşı düzenli kontrollerden geçirilmesi gereken Mehmet Bayram'ın dışarıda tedavi edilmesi için cezasının ertelenmesi çok mu zor bir karar acaba?

 

Akhisar T Tipi Cezaevi'nde bulunan Hasan Şaşmaz şöyle diyor: "Ben 25 yıldır içeride olan biriyim. Buraya sürgün edildim. Daha önce kaldığım cezaevinde 3 ay ziyaretçi kabulünde yoksun bırakma disiplin cezam vardı. Onaylanan bu cezanın başlatılması için dilekçe verdim. Disiplin cezam başlatılmadığı gibi, dilekçelerime de cevap verilmiyor. Bunun üzerine Savcılığa ve İnfaz Hakimliği'ne dilekçeler yazdım. Oradan da bir cevap alamadım. Disiplin cezam her an başlayabilir diye, ailemi ziyaret için çağıramıyorum."

 

Akhisar T Tipi Cezaevi'nde bir süre önce spor faaliyeti başladı. Ancak spora, sadece aynı odadaki kişiler çıkarıldığı -yani tecrit mantığı sürdüğü- için mahpuslar spora çıkmaktan vazgeçtiler. Şimdi de resim atelyesinin başlayacağı söylenmiş. Eğer diğer odalardan kişilerin de katılacağı bir etkinlik olursa, mahpuslar katılacaklarını belirtiyorlar. Yönetmelik haftada 10 saat ortak etkinliklere katılma hakkı verirken, cezaevi yönetimi yabancı dil, saz öğrenimi gibi kurslar açmayı personel eksikliğini gerekçe göstererek reddediyor.

 

Kayseri-Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde müebbetlik üç mahpus (Sakıp Hazman, Mehmet Aydın Söğüt ve ismi öğrenilemeyen biri) Adalet Bakanlığı'ndan gelen bir karar ile bir aydır hücrede tutuluyor. Aynı odada bulunan arkadaşları, kendilerinden haber alamıyor.

* * *

Siyasi nedenlerle hapse atılan annelerden Gazel Bulut içeride bebeğine hasret yaşıyor. Kendi gibi anneler ve içeride ya da dışarıda annesinden ayrı yaşamak zorunda bırakılan çocuklar için bir masal kitabı hazırlamaya karar vermiş. Yazarlardan kısa masal veya çocuk öyküsü istiyor. Adres şöyle:

 

Gazel Bulut

1 nolu F Tipi Cezaevi

A3-9  Kandıra - KOCAELİ

* * *

Kitap gönderebileceğiniz adresler:

 

Hasan Gülbahar

2 nolu F Tipi Cezaevi

TEKİRDAĞ

 

Ferit Orak

F Tipi Cezaevi

BOLU

 

Nazlı Soglin

Kadın Kapalı Cezaevi

Bünyan - KAYSERİ

 

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Mehmet Bayram - Akhisar T Tipi Cezaevi

Hasan Şaşmaz - Akhisar T Tipi Cezaevi

Rıdvan Çelik - Akhisar T Tipi Cezaevi

Hasan Gülbahar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

Hamit Dilbahar - Van F Tipi Cezaevi

İlişkili İçerik