İÇERİDEN DIŞARI FOTOĞRAF KÖPRÜSÜ -SON GELİŞMELER HAKKINDA

“55 Tutsaktan 43’ü projemize yanıt verdi. Kalan 12 tutsağa tüm yasaklara rağmen ulaşmaya çalışıyoruz.”

Okurlarımıza hatırlatalım. 55 Fotoğraf sanatçısı ile 55 tutsağın ortak çalışmasını hedefleyen bu proje nasıl başladı. Ve hangi engelleri aşarak bu güne geldi.

Redfotoğraf Grubu ile Görülmüştür Ekibi’nin hazırladığı, “İçeriden Dışarı- Dışarıdan İçeri Fotoğraf Köprüsü” projesi için “heyecan veren bir düşünce” demiştik başlarken. Aynı heyecanı halen yaşıyor ve sergi hazırlığına başlamak için sabırsızlanıyoruz.

Konumuz şuydu: Hapishanede, tecrit koşullarında da olsa tutsakların üretime devam ettiklerini  “Fotoğraf tasarlayarak ve Fotoğraf okuması yaparak” göstermek.

Amacımız:

1-Tutsaklarla birlikte kolektif bir fotoğraf projesi gerçekleştirmek.

2- Dışarıda olan bizlerin, içerde olan sizlerle iletişim halinde olmalarını sağlamak.

3- Yaratıcılığımızı kullanarak içeriden dışarıya gönderilen özlemleri, düşünceleri fotoğraflamak.

4- Yaratıcı olmanın yalnızca zenaat olmadığını, düşüncenin soyutlama aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göstermek.

5- İçerinin sesini fotoğrafların diliyle dışarıdaki insanlara göstermek.

Projeye ilk adımı atacağımız sırada Suruç Katliamı'nı yaşadık. Doğal olarak projemizi bir süre durdurduk. Daha sonra Ankara Katliamı ile sarsıldık.

Diğer yandan devletin savaş konseptinin hapishanelere yansıması da işimizi zorlaştırdı.  Başta da biliyorduk ki bazı tutsaklar mektup ve fotoğraflarımızı “alamayabilecek”ti. Nedeni geçici iletişim yasağı. Hapishanede sık sık 1 ay, 3 ay, 6 ay mektup yasağı veriliyor. Tutsak gelen mektupları ceza bittiğinde alabiliyor ve ceza bittiğinde yanıt yazabiliyor.

Katliamlar, tutuklamalar ve hapishanelerdeki keyfi cezalara rağmen yolumuza ısrarla devam ettik. Yanıt vermeyen tutsağa önce normal mektup, yanıt vermezse taahhütlü, o da olmazsa faks çektik.

Bu gün itibariyle 43 tutsağın yanıtı elimizde. Kalan 13 tutsağın mektuplarını beklerken sergi çalışmalarına başlayabileceğiz.

Sonuç olarak: Projenin en zor bölümünü gerçekleştirdik. Tüm iletişim yasaklarına, hükümetin savaş konseptinin cezaevlerine yansımasına rağmen yanıtlar aldık. Şimdi gelen yanıtları fotoğraflarla beraber sergileme aşamasına geldik. Sergi önce Mersin’de açılacak. Sonra İstanbul ve diğer kentleri dolaşacaktır.

Görülmüştür Ekibi

NOT: Projeye gelen tutsak mektuplarından - desenlerinden birkaçını örnek olarak sunuyoruz.

İlişkili İçerik