İçeriden: Hapse atılamayan Grup Yorum üyeleri hedefte

Ebru Yeşilırmak, Yürüyüş dergisi muhabiri olarak 27 Haziran 2016 günü gittiği Gazi mahallesinde kar maskeli kişilerce kurşunlandı ve yaralandı. Ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bu konuda, suç duyurusunda bulundu. Aradan 1.5 yıl geçtikten sonra dava açıldı ama ateş açanlar hakkında değil. Şimdi polise ateş açmaktan ve kamu malına zarar vermekten yargılanıyor. Oysa yapılan el taramasından herhangi bir silahla ateş etmediği ortaya çıkmış ve hastanedeki muayenesi ardından taburcu edilmişti.

Şu an Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Ebru Yeşilırmak, kendisine kurulan komplonun aynısının kız kardeşi Emel için yapıldığını belirtiyor: “Grup Yorum üyesi olan kardeşim, Gri listeye konularak, ‘terörist’ ilan edildi. Oysa Grup Yorum, 30 yıldır bu topraklarda, ezilen, sömürülen, ekmek kavgası veren Anadolu halkının susmayan dili, dinmeyen öfkesidir. Kardeşim Emel’in başına gelecek en ufak şeyden, bu kararı çıkaran tüm kurum ve bakanlıklar sorumludur.”
* * *
Erdal Kotan, 2013-2014’te HDP Pertek İlçe Eşbaşkanlığı yaptı. Oradayken yaptığı yasal faaliyetlerden 12 Mayıs 2016’ta gözaltına alınıp, tutuklandı. Davası 16 Mayıs 2017 günü tahliye edildikten sonra, tutuksuz olarak devam ediyordu. Böylesi bir dosyadan ceza çıkmayacağı anlaşılınca, bir ek iddianame daha hazırlanıp, ilk dosyaya eklendi. Bu defa 23 Ocak 2018 günü gözaltına alınıp, tutuklandı. Ardından jet hızıyla 19 Şubat 2018 günü kendisine toplam 8 yıl 10 gün hapis cezası verildi. Erdal Kotan, şimdi bulunduğu Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’in C-69 nolu odasında ve arkadaşlarından mektup ve kitap bekliyor.

Barış Grubu üyesi olduğu için uzunca bir süre cezaevinde kalan Haydar Ergül, son dönemde Demokratik Modernite dergisinin editörlüğünü yapmaktaydı. 25 Ocak 2018 günü Diyarbakır Havaalanı’nda gözaltına alınıp tutuklandı. İstanbul’daki bir akademik çalışmaya katıldığı için yargılanacak. Kendisinin şu andaki adresi şöyle: 5 nolu L Tipi Cezaevi / F-11 / Silivri – İSTANBUL

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan P-C’li kadın mahpuslar, 20 Şubat 2018 günü “Grup Yorum halktır, susturulamaz!” diyerek slogan attılar ve kapı dövdüler. Gün boyu süren bu eyleme, diğer siyasi kadın mahpuslar da destek verdi.

Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’nde şartlı tahliye tarihi bir yılın altına düşmüş biri idareye başvurmuş; ama idare bu konuda olumlu karar veren Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin söz konusu kararını istemiş. Böyle bir kararı görmesine gerek yok ki. Ortada zaten yasa var. İllaki söz konusu kararı görmek istiyorsa, girer UYAP’a ve oradan görür.

DİHA muhabiri Abdulhalik (Abdullah) Kaya’ya, barış haberi yaptığı için 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. 12 Şubat 2018 günü bulunduğu Ağrı Kapalı Cezaevi’nden Rize-Kalkandere L Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Abdulhalik Kaya’nın bir başka davasının duruşması ise 26 Mart 2018 günü yapılacak.

Van T Tipi Cezaevi’nde gardiyanların, ayakta tek sıra askeri usülde sayım alma isteği kabul edilmedi. Bunun üzerine, aralarında dosyası hakkındaki gizlilik kararı kaldırılmayan ve davası 17 aydır açılmadan tutuklu bulunan Nusret Akbulut’un da bulunduğu beş kişi Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Üç gün süren yolculukta hiçbir insani ihtiyaçları karşılanmayan ve sürekli hakarete uğrayan mahpuslara, 11’er gün hücre cezası verildi.

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Dilek Kaya, “TTE işkencedir. Halkın düşüncelerinden soyutlanarak, tek tipe sokulmak istenmesidir. Bizler suçlu değil, devrimciyiz. Tek tip elbise giymedik, giymeyeceğiz!” diyor.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Medeni Kiye, Vahyeddin Sarı, Lütfi Şah Kelekçier, Zülfikar Bayram, Muzaffer Güler, Sadık Parmak, Patnos L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Girişte çıplak arama saldırısına uğradılar.

Elbistan E Tipi Cezaevi’nde bulunan Nevzat Tekel’in şartlı tahliye tarihine sadece 8.5 ayı kalmıştı. Normalde denetimli serbestlik yasası gereği tahliye edilmesi gerekirken, tahliye edilmediği gibi Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. İnsan diyecek bir söz bulamıyor.
Erzincan T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mızrap Işık, sosyal medya paylaşımlarından birinden 1 yıl 2 ay hapis almış. İkincisinden de 2 yıl 3 ay hapis alınca, ilkinden verilen denetimli serbestlik kararı kaldırılmış ve cezaları birleştirilerek 3 yıl 5 aya tekabül eden müddetname verilmiş kendisine.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Yavuz’un bana göndermek istediği bir faks metni sakıncalı bulunarak el konulmuş. Okurumuz söz konusu el koyma kararını gönderdiğini söylediği zarftan karar çıkmadı. Verdikleri karardan idare de utanıyor galiba.
Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ramazan Batur, Faysal Atak, İlyas Tokay’ın üç ay önce karar verilen sevki gerçekleşti ve Ağrı-Patnos L Tipi Cezaevi’ne ulaştılar.

Maşallah Arslan, dört yıl önce Erzincan T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Ağabeyi Kemal Arslan’ın bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi’ne sevk isteği bir türlü kabul edilmiyor.

Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Şifa Erdoğan, tünel bulunduğu için boşaltılan Muş E Tipi Cezaevi’nden çeşitli cezaevlerine sürgün edilen (nereye gönderildiklerini bana bildirmeyen) arkadaşlarının hangi cezaevinde olduğunu merak ediyor.
Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Berdan Alantar ve Selahattin Kızılçınar, hangi cezaevine sürgün edildiğini bilemediği arkadaşlarından mektup bekliyor.

MEKTUBU GELENLER:

Dilek Kaya – Karabük T Tipi Cezaevi
Filiz Gencer – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Ebru Yeşilırmak – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Sibel Sütpak – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Yusuf Erkek – Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi
Rahmetullah Kaplan – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Erdal Kotan – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Mızrap Işık – Erzincan T Tipi Cezaevi
Abdulhalik Kaya – Kalkandere L Tipi Cezaevi
Nevzat Tekel – Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Medeni Kiye – Patnos L Tipi Cezaevi
Ekrem Keklik – Patnos L Tipi Cezaevi
Ramazan Batur – Patnos L Tipi Cezaevi
Faysal Atak – Patnos L Tipi Cezaevi
İlyas Tokay – Patnos L Tipi Cezaevi
Maşallah Arslan – Patnos L Tipi Cezaevi
Berdan Alantar – Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Haydar Ergül – Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Selahattin Kızılçınar – Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Nusret Akbulut – Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Hurşit Çetin – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Yavuz – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Şifa Erdoğan – Tarsus T Tipi Cezaevi

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi

İlişkili İçerik