İLK DEFA MEKTUP YAZACAK ARKADAŞLARIN DİKKATİNE

 Ve “Görülmüştür Ekibi” Kimdir Diye Soranlara:

 

“Facebook sayfanızda mektuplaşmak için adres bulamıyoruz” diyen arkadaşlar var. Web sitemize girin. Hem adreslere hem de bizim bin bir emekle bilgisayara geçtiğimiz tutsak mektuplarına ulaşabilirsiniz.

Rastgele de adres alabilirsiniz. Mektupları okuyup da karar verebilirsiniz.

Adresimiz: www.gorulmustur.org

Doğrudan Adreslerin olduğu link: www.gorulmustur.org/icerik/guncel-tutsak-adresleri

 

1. Kimi arkadaşlar “hapishanede sakıncalı – fişli siyasiler var. Davaları haklı ama mektup yazarsak biz de fişlenir miyiz” diye soruyorlar. Hayır arkadaşlar, “mektup “yasal bir haktır. Hapishanelere mektup yollamanın hiçbir riski yoktur. Bunlar çoktan aşıldı.  Mektuplaşmak, Sosyal paylaşım ağlarında “beğen” tuşuna basmak ya da “retweetlemek” kadar kolay ve riski olmayan bir dayanışma eylemidir. Bizimle veya tutsaklarla aynı siyasi görüşte olmayan demokrat arkadaşlar da mektuplaşıyorlar.

 

2. Mektupların içine pul koyabilir miyiz diye soruyorsunuz. Evet ama sadece T.C. pulu koyabilirsiniz. Yurt dışından yabancı pul işe yaramaz.  Yurt dışından yazacak arkadaşlar “pul yollamazsak onlara yük olur muyuz” diyorlar. Hayır arkadaşlar, tersine onlara moral vermiş olursunuz. Bazen PTT şubelerinde pul bulunmuyor. Pul yok diye mektubunuzu göndermezlik yapmayın.  Pul yerine onlara birkaç boş kartpostal yollayabilirsiniz. Ayrıca yasal yayınlanan her türlü kitap - dergi PTT aracılığıyla sorunsuz ulaşabiliyor.

 

3. Adreslerini paylaştığınız Tutsaklar “siyasi mi” diyenler oluyor. Evet tümü politik tutsaktır. (Sol- sosyalist ve yurtsever) Ama onlar arasında ayrım yapmıyoruz. Her gruptan insanın adresi var. Biz “görülmüştür ekibi”nin yapısı da öyledir. Homojen bir grup değiliz. Sosyal demokrat, sosyalist ve Yurtsever arkadaşlar var içimizde. Tüm gruplara eşit mesafedeyiz. Ortak noktamız bizim için, sizin için, bir ideal için,  daha güzel bir dünya için mücadele ederken esir düşen insanlarla dayanışmaktır. Bunu yapan birçok grup, dernek var diyebilirsiniz. Bizim özgünlüğümüz ağırlıkla “mektup ağı” kurarak dayanışmadır. Ama diğer gruplarla dayanışma içerisindeyiz.  Başta İHD olmak üzere, Deli Dalgalar İnisiyatifi ve diğerleri.

 

4. “Neden sayfanızda biz de paylaşım yapamıyoruz” diyen takipçilerimize not:  Çalışmanın ciddiyeti açısından sadece “hapishane temalı” haberleri, etkinlikleri, yazıları yayınlıyoruz. Kendi özel çalışmalarımızı, etkinliklerimizi (veya beğendiğimiz bir yazıyı) bile -eğer hapishane temalı değilse- yayınlamıyoruz. Bize e posta ile yayınlanmasını istediğiniz HAPİSHANE TEMALI haber- mektup v.d yollayabilirsiniz. Ama el yazısı ile yazılan mektupları bilgisayara geçmeyi siz yapmalısınız. Bizim “maaşlı” elemanımız – sekreterimiz yok. Ve arkadaşlarımız “gönüllü” mesai yapıyorlar.

 

5. E-posta adreslerimiz: [email protected]

 

6. Görülmüştür Ekibi olarak bize gelen her tutsak mektubuna yanıt veriyoruz. Gelen mektupların bazılarını bilgisayara geçiyoruz. Yayınlıyoruz. Basınla paylaşıyoruz. Pul parasını da kendimiz ödüyoruz. Devletten veya AB fonlarından veya tekellerden destek almıyoruz. Bu anlamda takipçilerimizden de destek olarak “para” kabul etmiyoruz. Sadece pul kabul ediyoruz.

 

GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİ

Grafik İsmail Cem Özkan tarafından yapılmıştır.

İlişkili İçerik