Kırıklar’da tutuklulara işkence iddiası

İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde hak ihlalleri devam ediyor. 18 Nisan ve 8 Mayıs tarihlerinde Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevinde toplamda 8 tutukluya darp ve işkence yapıldığı iddia edildi.

Konuyla ilgili basın toplantısı yapan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi, 18 Nisan 2013 tarihinde kendilerine disiplin cezası tebliğ edilen Yusuf Dut, Gökhan Çoban, Ahmet Alpözel, Emir Öztürk ve Fikret Kara’nın gardiyanlar tarafından dövüldüğü bilgisini verdi. ÇHD adına açıklama yapan Nergiz Tuba Arslan, hücrelerinden çıkarılan tutuklulardan dördünün 3 saat boyunca süngerli odalarda ve Gökhan Çoban’ın ise kamerasız bir koridorda bekletildiğini ifade etti. Tutukluların yol boyunca darp edildiğini, boğazlarının sıkıldığını ve tekmelendiğini dile getiren Aslan, tutuklulara bizzat D.A.G. isimli başgardiyan tarafından işkence yapıldığını ve G.’nin diğer gardiyanları yönlendirdiğini aktardı.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Aslan, 18 aydır tek başına tutuklu bulunan Misbah Aktaş’ın üzerindeki baskı ve tecridi protesto etmek için 15 Nisandan beri açlık grevinde olduğunu dile getirdi. İdare tarafından B1 vitamininin verilmediğini ve Aktaş’ın 25 günde 14 kilo kaybettiğini ifade eden Aslan, Aktaş’ın açlık grevini avukatına haber vermek için çekmek istediği faksın da engellendiğini söyledi.

Aslan, “Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi olarak, kapalı kapılar ardında yaşanan bu vahim tabloya sessiz kalmayacağımızı, kendilerine tanınan yetkileri mahpusların fiziksel bütünlükleri ve can güvenlikleri aleyhine bir silah olarak kullanan tüm sorumluların cezalandırılması için sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz” dedi.(İzmir/EVRENSEL)

Kaynak: evrensel.net

İlişkili İçerik