Konya Ereğli Kadın Hapishanesi'nden Kitap Talebi Var

22 Mayıs 2023

Merhaba Sevgili ve Saygıdeğer Adil Okay…

Öncelikle her açıdan, her anlamda iyi, sağlıklı ve de moralli olmanızı diliyorum.

Bizler de genel anlamda iyiyiz. Adresinizi ve duyarlı oluşunuzu yakın bir süreçte bir arkadaşımdan öğrendim. Ve hiç zaman kaybetmeden size yazmak istedim… Ben ve arkadaşlarım yaklaşık 5 ay önce buraya sürgün geldik ve neredeyse burayı yeni açtık. Ben Bayburt’tan sürgün geldim ve arkadaşlarım da farklı cezaevlerinden… Tabii ülkemizi yıkan, her anlamda parçalayan doğal afet yani deprem! her anlamıyla sarstı. Duydum ki sizin ailenizden de kayıplar varmış. İnanın sizler adına çok üzüldüm. Ne diyeceğimi bilmesem de bir insan olarak acınızı paylaşmak, her anınızın üzüntü, kederinde bir insan, bir kadın olarak yanınızda olmaktan kıvanç duyarım. Her ne kadar sizin değerli, duyarlı isminizi duymuş olsam da, tanışmak nasip olmadı. Lakin bu şekliyle tanışmak da üzücü tabii. Gerçekten ve eğer doğru ise ailenizden kayıpların olması beni bir insan olarak çok üzdü… Bu konuda tekrar tekrar acınızı paylaşıyorum.

Saygıdeğer, duyarlı insan, aslında hemen hemen size niçin yazdığımı anlamışsınızdır. Bir süredir buradayız. Ve gerçek anlamda bir takım kitap eksikliğimiz var. Bunun için yavaştan ayarlamaya çalışsak da, maalesef kitap noktasını tam oturtamıyoruz. Genelde arkadaşlarla-toplamda 4 kişiyiz. Araştırma-inceleme noktasında yoğunlaşıyoruz. Zaten düzenli kitap okumayı araştırmayla pekiştiriyoruz. Biz zaten isterse 4 kişi, isterse 10 kişi olalım zamanımızın çoğu okuma ile geçiyor… O yüzden kitap ihtiyacımız çok var. Özelde araştırma-inceleme ve dinle ilgili de olabilir. Tabii roman da olur:) Anlayacağınız her türlü kitap olur. Kitap olunca özelde cezaevi koşullarında her anlamda ihtiyaç oluyor. Gerçi siz de biliyorsunuzdur… Adınızı birkaç defa Bayburt’tayken duymuştum. Hatta Fecriye arkadaş sizden bahsediyordu, Adil Hoca diyordu hatta size. Yanlış değilsem öyle hatırlıyorum. Malum cezaevinde zamanla hafıza kaybı olabiliyor! Gençlik yaşının da getirdiği şey olabilir:) Velhasıl kelam eğer iletişimde kalırsak, bolca sohbet eder, paylaşımlarla güçleniriz…:)

Saygıdeğer Adil Bey; tabii ülkemizdeki ekonomik kriz almış başını gidiyor. Umarım sizleri de etkilememiştir, her anlamda insanları çok etkiliyor bu durum. Tabii sizleri de zorlamak istemem. Eğer kitap yollayabilirseniz birazını benim adıma, birazını da Berivan GÜRHAN arkadaşımın adına yollayabilirsiniz. Tabii sizi maddi anlamda zorlamak istemeyiz. Diğer cezaevlerinden arkadaşlarımızdan da kitap istedik, ama birçok yerde kota sınırı olduğu için sıkıntı oluyor, yollayamıyorlar. O yüzden bir de şansımı sizde denemek istedim. Şimdi sizin de işiniz başınızdan aşkındır. Bir de Hataylı olduğunuzu duydum… pek sevindim. Ha bu arada yeni yeni hatırlamaya başladım. Fecriye arkadaşla röportaj yaptığınız bir kitap da vardı. Oradaki soruları bir hayli tartışmıştık aramızda:) Beğendim o kitabı… Ben de yaklaşık bir 3 yıldır bilim-kurgu romanı yazmaya çalışıyorum. Çalışıyorum, çünkü zor bir alan. Sağ olsun Fecriye arkadaş da oradayken yardımcı olmuştu. Ama hem kaynak hem de derinlemesine araştırma gerekli… Gerçi hayal gücünün sınırı olmuyor işte:) İnşallah bir gün biter de sizlerle de paylaşırım:)

Sevgili ve Değerli insan, ben çok fazla uzatmadan nameyi bitireyim. Hızlı ve adresine ulaşsın diye taahhütlü yolluyorum. Çünkü bu aralar mektuplar kaybolabiliyor. Ha arada Bavul, Kafa dergilerini de okuyoruz… İyi geliyor. Entelektüel yanımızı geliştiriyoruz:) Bu arada yanımda bulunan arkadaşların da çokça selamını yolluyorum.

Sen de/siz de kendinize çook ama çok iyi bakın. Herkese dostça selamlarımı iletiyorum. Her anlamda gönül dolusu, umutlu yarınlara olan inançla, sevgiyle          kalın diyorum. Mutlaka güzel olacak her şey…

Umutla, Güzel Günlerde dostça görüşmek dileğiyle.

HOŞÇA KAL

Serfiraz DEMİRER

T Tipi Kapalı Hapishane C-16

Ereğli/KONYA