Mecliste Cezaevlerinde İntiharları Soruldu

Ağbaba Cezaevlerinde İntiharları Sordu
CHP'li Veli Ağbaba, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde cezaevlerindeki intihar olaylarını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veliağbaba, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle verdiği soru önergesinde cezaevlerinde yaşanan intihar olaylarını sordu.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana cezaevlerindeki intiharlara dikkat çeken Ağbaba, sorularında 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan intihar olaylarına da dikkat çekti.

Ağbaba, Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

* 2002 yılından bu yana cezaevlerinde kaç intihar vakası yaşanmıştır? Bunların kaçı ölümle sonuçlanmıştır?

* 2002 yılından bu yana gerçekleşen intihar vakaları hangi cezaevlerinde gerçekleşmiştir?

* Söz konusu intihar vakaları ne şekilde gerçekleşmiştir?

* İntiharlar sonrası açılan soruşturmalarda Cezaevi idaresinin sorumluluğu bulunduğu tespit edilen vaka bulunmakta mıdır?

* 2002 yılından bu yana cezaevlerinde intihar eden mahkumların hüküm giydikleri suçlar nedir? Tutuklulara yöneltilen suçlar nedir?

* 2002 yılından bu yana, cezaevinde intihar etmeden önce hastaneye sevk isteyip de bu talebi reddedilen kaç mahpus bulunmaktadır?

* 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yakalama kararı çıkarılan veya tutuklanan kişilerin intiharları ile ilgili soruşturmalarda, gözaltı süresinin 30 güne çıkarılmasının, telefon görüşme hakkının 15 günde bire çıkarılmasının, açık görüşün 2 ayda bire çıkarılmasının, avukatla görüşmenin 5 gün engellenmesinin ve işkence iddialarının bir etkisi tespit edilmiş midir?

15 Temmuz'dan bu yana 16 intihar / intihar iddiası

Basında yer alan haberlere göre, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana intihar edenlerin / intihar ettiği iddia edilenlerin sayısı 16’ya yükseldi.

Bunlardan sekizinin cezaevlerinde, gözaltında ya da gözaltına alınırken intihar ettiği iddia ediliyor. (EKN)

İlişkili İçerik