Şakran Kadın Hapishanesinde Kitabımız yasaklandı

“kitap yasağı nedeniyle sevgili Bese BALKAN’dan ve ayrıca başka yerden gelen “Düşler Tutsak Edilemez” kataloğu da verilmedi. Yalnızca görebildim, içeriğini okuma şansım olmadı. Ancak başarıyla tamamlanması ve beklenen duyarlılığın sağlanması mutlu etti. Emekleriniz için hepinize yürekten teşekkürler. Anlamı zaten biz tutsaklar için paha biçilmezdir.”

Gönül Bulut

Şakran Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Aliağa- İzmir

***

Merhaba Adil ağbi.

Bir bahar, bir çiçeklenme ve zalim Dehak’lara karşı Demirci KAWA’lar gibi direnişi bileme zamanı. Newroz’ un ülkemizde ve bütün dünyada anlamınca yaşanması dileğiyle selam ve sevgilerimi gönderiyor, Newroz’ unu candan kutluyorum.

Bir yanımız Newroz; yılmaz bir direnişçi ruh ve cesaret Demirci KAWA’ lardan armağan, diğer yanımız hüzün. Zindan duvarlarını aşan kızıl bir isyan… Her gün yeniden yeniden umudu kuşanıyoruz tepeden tırnağa. İnancımız var, o nedenle bu dünyada durmaya yer yoktur. Durmayacağız ve hayat çiçeklenecek yarınımızda. O yüzden “düşlerinizdeki ışığı kaybetmeyin lütfen” diyoruz. Bu sonsuz ışıktır bizi özgür kılacak olan. Bu sarsılmaz inançla hayatın her alanında mücadeleye devam.

Değerli ağbiciğim, M. Ekin DİNER arkadaş size yazıyordu. Ben de kısa bir mektupla da olsa merhaba demek, NEVROZ’unuzu kutlamak istedim. Ben, bizler iyiyiz. Dışarıdaki gelişmeleri, kendimizi, yaşadığımız bin bir zorluğu unutarak takip ediyoruz. Hiçbir şey yapmasak da, öfkemizi büyütüyor, mücadele azmimizi sarsılmaz kılıyoruz. Sosyal medyadan gelen iki arkadaşla sayımız 8 oldu. Ama bu gidişle yeniden artacağımızı düşünüyoruz. Bu ülkede barış diyenler tutuklanıyor ve bu akıl tutulması bitecek gibi değil. Sağlık sorunlarım, kitap yasağı, görüş kısıtlığı vs. devam ediyor. Her şeye rağmen okumaya, yazmaya çalışıyoruz. Sevgili dostlarımız, güzel insanlar “Dışarıdan Deli Dalgalar” bu kitap yasağına karşı öyküler gönderdiler. Mini öyküler ama büyük etkiler yarattı bizde. Bu Ortaçağ mantığı “bütün kitapların yasaklanması” bu tür anlamlı çabalarla aşılacağına inanıyorum. Belki sayımız çok artacak. Her hücreye 2 ranza yetmeyecek, üçüncü eklendi. Bu neyin hazırlığı bilirsiniz.

Bu kitap yasağı nedeniyle sevgili Bese BALKAN ve başka yerden gelen “Düşler Tutsak Edilemez” kataloğu da verilmedi. Yalnızca görebildim, içeriğini okuma şansım olmadı. Ancak başarıyla tamamlanması ve beklenen duyarlılığın sağlanması mutlu etti. Emekleriniz için hepinize yürekten teşekkürler. Anlamı zaten biz tutsaklar için paha biçilmezdir. Göremesek de, yeterince destek sunamasak da, başarısından mutlu olduk. Gönderen değerli insanlarımıza tabii ki gecikmeli de olsa yanıt olacağım, ancak size de ayrıca teşekkürlerimi iletmek istedim.

Tabi çok değerli bir uğraşınız daha oldu. Adil ağbi senin duyarlılığınla nihayet Meral EKİN arkadaşımız bir yıl on gün sonra çocuğunu 45 dakika da olsa, açık görüşte gördü, kucakladı, özlem giderdi. Ona çok büyük moral oldunuz. Bu kavuşmayı senin duyarlılığın sağladı ağbi. O nedenle bütün tutsakların DOSTUSUN, ayrımsız ağbisi ve de yoldaşısın. Her bir uğraşın öylesine değerli ki, ifade edecek kelime bulamıyorum. İyi ki varsın Canımız ağbimiz. YÜREKTEN TEŞEKKÜRLER BÜTÜN ARKADAŞLAR ADINA…

Ağbi ben yeni çizimler yapıyorum. Daha yarımlar, tamamlandıkça paylaşırım. Bu açıdan çalışmalarım çok iyi gidiyor. Bu ağır tutsaklığa inat, kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Kendimize inanıyoruz. İstersek çok şeyi başarabiliriz.

Değerli ağbiciğim kendine çok iyi bak Tülin abla, sevgili Öykü ve bütün güzel insanlara yürekten selamlar, sevgiler…

Newroz Piroz Bé!

Gönül BULUT

 

İlişkili İçerik