Silivri Cezaevi’nde tutukluya işkence

Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın yanı sıra, İsmail Akkol ve Gülten Matur’un aylardır tecritte tutulmasını protesto eden siyasi tutsaklara işkence yapıldığı iddia edildi. Salih Kanza, cezaevinden gönderdiği mektupta, hak gasplarına ve tecride karşı haziran ayından bu yana havalandırmalarda yaptıkları oturma eylemine saldıran gardiyanlar tarafından her gün darp edildiklerini aktardı.

Kanza, mektubunda, yayın-mektup yasaklarına, sohbet haklarının gasp edilmesine ve arkadaşlarına uygulanan tecride karşı haziran ayından beri yaptıkları direnişe cezaevi idaresi tarafından işkenceyle cevap verildiğini yazdı. Özellikle temmuz ayından bu yana oturma eylemi yaptıkları havalandırmaları basan gardiyanların işkencesine maruz kaldıklarını anlatan Kanza, Alişan Gül, Onur Gül, Ali Yılmaz, Alican Toptaş, Olcay Abalay, Rıza Özçolak, Murat Doğan, Yılmaz Viraner isimli arkadaşlarının vücutlarının darptan dolayı yara bere içinde kaldığını belirtti. Kanza, bu saldırılar sırasında Olcay Abalay’ın dudağı patlarken, Rıza Özçolak’ın çenesinin yarıldığını ve 6 dikiş atıldığını aktardı.

‘Hem saldırı hem disiplin cezası’
Kendilerine disiplin cezaları uygulandığını belirten Kanza, birçok yıla varan ziyaretçi, iletişim, hücre cezaları verildiğine ve verilmeye de devam edildiğine dikkat çekti. Mektubunu, “Yani anlayacağınız bizler hakkımızı istediğimiz için direniyoruz ve her defasında hakaret, küfür ve işkencelere maruz kalıyoruz” satırlarıyla bitiren Kanza, büyük bedellerle kazandıkları haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

Kaynak: Birgün Gazetesi

İlişkili İçerik