Şırnak T Tipi Cezaevi doluyor!

İnşaatı tam olarak tamamlanmadan açılan Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edilenler arasında kadın tutsaklar da bulunuyor. Mardin E Tipi Cezaevi’nden, 13 Mayıs 2014 günü Sarya Ölmez, Raziye Eren ve Behice Tanrıverdi; Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden, 23 Mayıs 2014 günü Ayfer Ekin, Asiye Atılgan, Azime İke ve Vahide Erdem Şırnak T Tipi Cezaevi’ne getirilmiş bulunuyor. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden buraya sevk edilen 48 kişi arasında Salih Gülenç de bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine...

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Nuri Ataseven’in 15 Mayıs 2014 günü tahliye olması gerekiyordu. Ancak Gözlem Kurulu, mahkeme kararı olmaksızın Ataseven’in tahliyesini önlüyor. 2 Mayıs 2014 günü ameliyat olan ve henüz kesinleşmemiş bir disiplin cezasının, kesinleşirse, onu infaz edebilmek amacıyla, Ataseven’i tahliye etmeyenler, olumsuz bir gelişme halinde sorumlu olacaklarını biliyorlar mı, acaba?

Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan MLKP, TKP/ML, Direniş Hareketi, KDÖ davasından 21 tutsağın Öcalan’a Özgürlük kampanyasına niçin katıldıklarını belirtmek üzere yazdıkları açıklama, söz konusu zarftan çıkmadı. Galiba, idare açıklamayı çok beğenmiş ve kendine saklamış.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Süreyya Bulut, durumu hakkında rapor verilebilmesi için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi’ne sevk edilmiş. Arkadaşlarının dikkatine...

Mardin E Tipi Cezaevi’nden Nazım Duman, Hamza Kaya ve Abdulkadir Yıldız, göz tedavisi için hastaneye gittiler. Ancak tedavi esnasında kelepçeleri çıkarılmadığı için tedaviyi reddederek geri geldiler. TTB’ye duruma müdahale çağrısı var.

Ermenek Cezaevi’nin Kürtçe kitap ihtiyacı var. Okunmuş Kürtçe kitaplarından göndermek isteyenler için adresi vereyim: Cihan Çoban / M Tipi Cezaevi / A-6 / Ermenek - KARAMAN

Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdullah Bitkin, beş yıldır memleketinden uzaktaki cezaevlerinde bulunmakta. Ailesinin bulunduğu yerler için yaptığı sevk başvuruları hep “oralar dolu” denilerek reddediliyor. Belki yeni açılan Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevkini isterse, oraya gidebilir.

Alanya L Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Adem Amaç, tedavi edilebilmesi amacıyla Antalya L Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Ancak orada hastaneye iki kez götürülen okurumuz, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde “Biz ameliyat yapmayı göze alamayız” diyerek geri gönderiliyormuş. Bu arada, genelde adli tutukluların bulunduğu Antalya L Tipi Cezaevi’ndeki siyasi tutsaklar Adem Amaç, Naif Taşalan ve Şahin Durmazel’in yasalarda yer alan hakları bile kullandırılmıyormuş. Buraya bir insan hakları heyeti gidebilirse, iyi olur.

14 yıldır hapiste bulunan ve genelde F Tipi cezaevlerinde tutulan adli tutsak Tarkan Uğurlu’nun memleketine yakın bir cezaevine sevk olabilmesi için yaptığı açlık grevi sürüyor. Doktorlara göre durumu iyice ağırlaşmış bulunan Uğurlu’nun sevk isteğinin kabul edilmemesi, vicdanları kanatıyor. Adalet Bakanlığı’ndan adalet bekliyoruz.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan M. Veysi Arpa’nın yatması gereken süre, Yargıtay’ın verdiği karar ardından, bir yılın altına düşünce, bir ilçe cezaevine sevk edilmesi gerekirken, Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne ve ısrarla reddetmesine rağmen, bağımsızların bir koğuşuna konuldu. Ne desem yetersiz, cezaevi yönetimine...

Bandırma M Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan 7 PKK’li tutsağın Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne geçmek üzere 28 Nisan 2014 günü başlattığı açlık grevi olumlu netice verdi ve 16 Mayıs günü, hemen yan taraflarındaki cezaevine sevk edildiler. Bu arada, yaptığımız haberlerde Ferit Orak, adli tutsak gibi anlaşılacak cümleler geçmiş. Oysa kendisi PKK davasında yargılanmış biridir; düzeltiyoruz.

Bir sayfayı geçen yazıları yayınlayamıyoruz. Lütfen yazılarınıza tarih, isim ve adresinizi yazmayı unutmayın. Kadın tutsakların yazılarını gazetemizin İstanbul’daki merkez adresimize göndermesi gerekiyor. Bu yazıların yayınlanıp, yayınlanmaması konusunda hiçbir etki ya yetkimin olmadığını 107. kez tekrarlıyorum!

Çanakkale E Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Şimşek ve Yılmaz Bilir, Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan kampanyaya imzalarıyla katıldılar. Bu amaçla yazılmış olan mektup, ilgili kuruma iletildi.

Sadık Aslan’ın kaleme aldığı “Solgun sarı-Tor hikayeleri” isimli kitapla ilgili çok sayıda tanıtım yazısı geliyor. Bu kitapla ilgili bir tanıtım yazısı yayınlandı. Bir daha yayınlanmaz. Herkes boşu boşuna yazmasın.

Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi’ndeki Mehmet Boğatekin’in göndermiş olduğu Golik dergisinin 6. sayısını ve dört karikatürünü aldık. Teşekkürler...

TUHAD FED’den çağrı!

AİHM’in Sn Öcalan ilgili verdiği karardan dolayı, bütün ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası alan arkadaşlar dosyalarını AİHM’e göndermek için müddetnamelerinin kimlik fotokopisini, vasinin ismi, telefonu ve adresi -varsa avukatları- avukat ismi Tuhad-Fed’e gönderirseniz seviniriz. Geçmişte davaları rant haline dönüştürenlere karşı federasyon olarak aldığımız karar çerçevesinde, bu çalışmayı koordine etme görevi üstlendik. Arkadaşlarımız bu bilgileri acil posta yoluyla bizlere bir an önce ulaştırmalıdır.

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu
Kurt İsmail Paşa 8.Sk. Mem û Zîn Apt. Kat:2  No:3 Yenişehir - DİYARBAKIR
e-mail: [email protected]
Telefon: 0412 228 07 43

MEKTUBU GELENLER:

Behice Tanrıverdi - Şırnak T Tipi Cezaevi
Sümeyye Gök - Siirt E Tipi Cezaevi
Dilan Özbey - Siirt E Tipi Cezaevi
Emel Gültekin - Siirt E Tipi Cezaevi
Nesrin Akgül - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Meryem Söylemez - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Dilan Bulut - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Hürriyet Doğan - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Mürsel Yıldırım - Amasya E Tipi Cezaevi
Adnan Öztel - Bafra T Tipi Cezaevi
Ferit Orak - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
İsmail Biçen - Bolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Şimşek - Çanakkale E Tipi Cezaevi
M. Serhat Polatsoy - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Ahmet Aslan - Erzurum H Tipi Cezaevi
Abdullah Bitkin - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Ahmet S. Saner - G.Antep H Tipi Cezaevi
M. Gazali Yazar - G.Antep H Tipi Cezaevi
Nihat Aydoğmuş - G.Antep H Tipi Cezaevi
Şaban Şahin - G.Antep H Tipi Cezaevi
Fetullah Yazar - G.Antep H Tipi Cezaevi
İzzet Sarıgül - G.Antep H Tipi Cezaevi
Seyithan Akyüz - Isparta E Tipi Cezaevi
Doğukan Bozdemir - İnebolu M Tipi Cezaevi
Tarkan Uğurlu - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
İdris Başaran - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mahsum Bulut - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Özgen - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Boğatekin - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
M. Veysi Arpa - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Musa Arslan - Mardin E Tipi Cezaevi
Halit Karabalık - Siirt E Tipi Cezaevi
Tahir Laçin - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Sedat Ot - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Kemal Yiğit - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Delil Elçi - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Salih Gülenç - Şırnak T Tipi Cezaevi
Ahmet Yaşar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ali İnan - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

 

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik