Sona Mengütay’dan mektup var:"26 yıldır mapustayım, dışarı çıkmama 4 yıl kaldı."

26 yıldır tutsak olan Sona Mengütay’dan mektup var…
“Ben 26 yıldır mapustayım, dışarı çıkmama 4 yıl kaldı. Geçen mapus yıllarımı okuyarak bir şeyler karalayarak üreterek geçirmeye çalıştım. Edebiyat okumayı, yazmayı seviyorum. Şiir ve öykü çalışmalarım var. Çeşitli zamanlarda kimi kurumların gerçekleştirdikleri yarışmalara katıldım. Ödül alan öykülerim-çalışmalarım da oldu. Ancak basılmış bir çalışmam yok. Fakat öykü ve şiir dosyalarım var. Dışarda ilgili olacak birilerini bilsem gönderirim.”
Sona MENGÜTAY. 1 Nolu F Tipi Hapishane A5/15. Kandıra/KOCAELİ

***
05.05.2022
Merhaba,
İçerden dışarıya şahsınızda sıcak selam ve özlemlerimi gönderiyorum. “Umarım dışarda her şey yolundadır?” diyecektim, ama dışarının nasıl olduğunu, ne durumda olabileceğini içerinin kıt imkanlarıyla az-çok tahmin ediyorum. Zira her açıdan dışardaki atmosferin bizlere de yansıması oluyor! Ne diyeyim, herkese bolca kolaylıklar diliyorum!..
Bana yolladığınız kitapları aldım. Gelek spas! Çok teşekkürler… Her iki kitabı da beğenerek okudum. Her iki kitaptan da çok faydalanacağımı da ayrıca belirtmek istiyorum. Adınızı daha önce duymuş olsam da, kaleminizi ilk kezdir okuyorum. Anlatıların teması kadın olunca ilgim ikiye katlanır. Özellikle katledilen kadınların adlarının, hikayelerinin silinip kaybolmaması, hafızalarda kalması, unutulmaması için sarf edilen her türlü çabayı, emeği çok önemsiyorum. Bu açıdan bir kadın olarak, kadın kırımına karşı gösterdiğiniz tavrı okumak mutlu etti beni. “Haykırış”ı beğenerek okudum. “Haykırış”ta dikkatimi çeken bir hikaye vardı; katledilen kadınlardan Güldünya Tören’in hikayesi. Uluslararası Af Örgütü’nün Güldünya şahsında “Kadına Karşı Şiddete Son” kampanyasına (yarışmasına) ben de içerden destek olmuştum. O desteğim Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştü. Mektubumu göbek adım ‘Songül’ adına göndermiştim. O yüzden ‘Songül’ün ‘Sona’ olabileceğini çok fazla kimse bilemiyor. Biz Kürtlerde genelde iki ismimiz olur: biri göbek, diğeri kimlikte yazılı olan. O yüzden başımıza az şey de gelmiyor valla.
Ben 26 yıldır mapustayım, dışarı çıkmama 4 yıl kaldı. Geçen mapus yıllarımı okuyarak bir şeyler karalayarak üreterek geçirmeye çalıştım. Edebiyat okumayı, yazmayı seviyorum. Şiir ve öykü çalışmalarım var. Çeşitli zamanlarda kimi kurumların gerçekleştirdikleri yarışmalara katıldım. Ödül alan öykülerim-çalışmalarım da oldu. Ancak basılmış bir çalışmam yok. Fakat öykü ve şiir dosyalarım var. Dışarda ilgili olacak birilerini bilsem gönderirim.
Adil Bey, bu mektubu hem size teşekkürlerimi iletmek, hem de sizinle iletişimde olabilir miyim diye yazmak istedim. İmkanınız olursa, ilgilenirseniz bir dahaki sefere birkaç şiirimi gönderebilirim size, değerlendirme-eleştiri ve düşüncelerinizi sunmanız için. Tabi siz de isterseniz. Eğer isterseniz bana haber yollarsan sevinirim. Ayrıca arkadaşım Laleş Çeliker’in sizlere selamları var. Kendisinden yazı istemişsiniz. Sanırız kitabınız çıkmış, ancak kendisine ulaşmadığını da belirtmemi istedi.
Mektubumu bitirirken tekrardan size teşekkürlerimi gönderiyor, selamlarımla birlikte, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Oda arkadaşlarımın da selamları var tüm dostlara…
Selamlar
Sona MENGÜTAY

1 Nolu F Tipi Hapishane A5/15
Kandıra/KOCAELİ

İlişkili İçerik