Tarsus hapishanesinden Fatime Aktaş'tan gelen mektup ve resimler

24 Haziran.2024

Selam Adil Abim,

4 Haziran tarihli kart ve bir hafta önceden de kitapları aldım. Kitapları okudum çok beğendim, teşekkürler. İnsanı akışa geçiren sürükleyici üslubunuzla okurken keyif aldım ve tabii çok duygulandım. Duyguları farklı, etkileyici ve öğreticiydi. 

Diger kitap, :Anıların yoldaşlığında muharrem usta." da etkileyiciydi.

 Ben doğmadan benden evvel doğup yürüyenler, türlü türlü olay ve maceralar yaşayanlar. O eşsiz kahramanları okurken su gibi hava gibi insana geçiyor o duygular. 

Ben doğmadan yaşananları bugün okuduğumda kendimi görmem ve tekrar yaşadıklarımı, o duyguları yaşamama vesile oldu. Tekrar teşekkürler.  
 

Her ne kadar o dönemde varlığım annemin rahminde hissedilmemişse de ama maalesef benim kaderimi de fazlasıyla etkileyen geleceğime de bir darbe oldu. Of. Ayrıntılara giremeyeceğim çok uzun sözü de uzatmayayım. İleri ki dönemlerde sizlerle paylaşmak da isterim. Ailece çok ağır bedeller ödedik. Evet o günler geçti gitti, ama her birimizden ayrı bir parça alıp geçti. Kiminin hayallerine, umutlarına kimilerinin de Aşkına geleceğine darbe oldu. Çoğumuz o darbenin, darbelerin gazileriyiz.  
 

Sevgili Adil abim sağlık durumun nasıl? İyi ve huzurlu olmanızı ümit ediyorum. Hakkınızda merak ettiğim birçok sorumu kitabınızla cevapladınız. Memnun oldum. Yaşadığınız kayıpların acısı ve hiçbir acı silinip gitmiyor sevinç ve acı yaşanan o duygular her zaman olduğu yerde o anda kalır. Zamanla bazı şeyler unutulsa da ama yaşanan duyguları değiştirmez. Unutmak da hatırlamak kadar çok kıymetli bir nimet. Unutun demiyorum ama tüm kalbimle sayısız güzellikler yaşamanızı diliyorum. Yüreğinizin güzelliği daima yolunuzu aydınlatsın.  
 

Halen olduğum yerdeyim. Durumum aynı tedavimi göremiyorum. Son bir aydır psikolojik olarak kendimi daha iyi hissediyorum. Koşullarımda ufak bir iki düzelme oldu. Stresim azalınca kas kemik ağrılarım da az da olsa hafifledi. Kalp damar rahatsızlığım biraz zorluyor. Tedavi imkanım yok denecek kadar kötü. Elazığdayken doktor düzenli kontrollere çağırır ilaçlarımı ona göre yazardı. Kemik kas erimemin nedeni aşırı stres. Kemik ölçümü ve kan tahlillerinin yapılması gerekirken hiçbir şey yapmayan doktor yüzüme bile bakmadan bir şeyi yok diye yazıyor. 

Burada hapishaneye gidip gelmek de ayrı bir dert. Stresten kalbim duracak gibi oluyorum. En son 4 Mart’ta Mersin Şehir Hastanesi’ne gittim. Araçta bekletildiğimiz esnada sözde bizi koruyanlar tarafından sözlü tacize ve hakaretlere maruz kaldım. O halde hiçbir şey yapamamanın çaresizliği beni kahretti. Halen aklıma geldikçe sinirden köpürüyorum. İnsanın yaşadıklarını da dilediği gibi yazamaması da ayrı bir dert. Neyse avukatlar davayı takip ediyor. 

Kütüphane kitaplarına erişmekte bile ciddi sıkıntılar yaşadım. Neyse ki son bir aydır dikkat ediliyor. İnsanın uğraşacağı bir şey olmayınca da stresten sadece kendimi yiyorum. Kara kalem çalışmam çok acemice hiç eğitim almadım. Kurslara çıkma şansım şuana dek hiç olmadı. Kötü de olsa ürettiklerim beni mutlu ediyor. Yeni şeyler keşfetmeyi çalışıp üretmeyi çok severim. Dışarıdayken de hayatım konforun dışında geçti. Her günü ayrı bir macera. Buna da şükür şimdi iyiyim:)
 

İnsan bazen anlayanı olmasa da dinleyeni olsun ister. Uzun zamandır özümü dinleme fırsatım olmadı. İnsan dinlemeyince de neye ihtiyacı olduğunu da anlayamıyor. İstesen de burada dış etkenlerden kendini koruyamıyorsun. Hele böyle bir yerde. Alt yapısı berbat. Kültür çatışması ayrı bir dert. Belki de ömürleri boyunca özsaygı nedir görmemiş bilmemiş sevgiden yoksun genleri küfürden beslenmiş ne idiği belirsizlerle aynı ortamı paylaşmak yani benim için aynı çatı altında olmak da şahsıma bir hakaret, eziyet olarak görürüm. Neyse ki yeni otoritenin disiplini iyi. 
 

Yeni hikayem Nez Xatun ve Mışko yazdım ve resmettim. Bir de çok etkilendiğim rüyamı da resmedip yazdım ya da şiir. 

1 bileklik iğne oyasından ilk yaptığım deneme bilekliklerden yengem için. Umarım beğenir. Bir dahakine fatfatek hikayesini yazacağım.  

Sevgili Adil Abim kendine çok çok iyi bak sağlığına dikkat et. Yengeye sevgi saygılar. Bir dahaki yazışmamıza kadar huzurla kalın. Değerli çalışmalarınızı takdir eder üstün başarılar dilerim. Tüm kötülüklerden uzak sağlıklı mutlu esen kalın. Saygılarımla.
 

Fatima AKTAŞ

Tarsus Kadın Kapalı Hapishanesi C-Tekli-4

Tarsus/MERSİN