Tedavisi İçin Serbest Bırakılan Taylan Çintay Yeniden Tutuklanacak

Mesane kanseri hastası Taylan Çintay'ın 4 Ekim'de dolacak olan tedavi süresinin uzatılması talebi, Adli Tıp Kurumu tarafından reddedildi. Çintay 5 Temmuz 2013 tarihinde tahliye edilmişti.

5 Temmuz 2013 tarihinde tahliye edilen mesane kanseri hastası Taylan Çintay'ın 4 Ekim'de dolacak olan tedavi süresinin uzatılması talebi Adli Tıp Kurumu tarafından reddedildi.

PKK davasından müebbet hapis cezası alan ve 15 yıl cezaevinde tutulan, tutukluyken beş kez kanser ameliyatı geçiren Taylan Çintay,  Adli Tıp’ın “cezaevinde kalması sakıncalıdır” raporunun ardından tahliye edilmişti.

Bu kararla birlikte, 4 Ekim'den sonra Çintay hakkında tutuklama kararı çıkarılacak.

Etkin Haber Ajansı'na (ETHA) konuşan Çintay, red kararının Adli Tıp Kurumu tarafından verildiğini ve gerekçe belirtilmediğini ifade ederek "Bu bir çeşit meydan okumadır," dedi.

Çintay: Hükümet samimiyetsiz

PKK Lideri Abdullah Öcalan, HDP heyetiyle yaptığı bir çok görüşmede acil çözüm istediği hasta mahpusların serbest bırakılarak tedavi imkanına kavuşturulması talebini dile getirmişti. Zaman zaman hükümetten yapılan açıklamalarla tahliyelerin olacağı beklentisi oluşsa da henüz ciddi bir adım atılmadı. Bu durum "'çözüm süreci'nde hükümetin samimiyetsizliği" olarak yorumlandı.

Konuya ilişkin bir basın açıklaması da yapılacağını söyleyen Çintay, süre uzatma talebinin reddedilmesini şöyle değerlendirdi: "Bu, en ufak adımı bile atmayız sizin söylemenizle demek! Sayın Öcalan'ın çağrısından sonra, bu kararı böyle okuyorum ben."

HDP'li Zozanî: Karar hukuki değil

Konuyla ilgili bianet'in sorularını cevaplayan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozanî, Çintay hakkında tekrar tutuklama kararının çıkarılacağına tepki göstererek "Devlet diyor ki, biz birkaç hasta tutsağı serbest bırakarak hata ettik, şimdi bu hatadan dönüyoruz," dedi.

Anayasa'nın 90. maddesine dikkat çekerek Türkiye'nin yasalarını taraf olduğu uluslararası mevzuata uygun hale getirmediğine ve ilgili uluslararası mevzuatlarda hasta mahpusların tedavi süresi için "tam iyilik" kriteri aranırken Türkiye'de "tek başına yaşamını idame ettiremeyecek durumda ise tahliye edilir" şeklinde bir kriter getirildiğine dikkat çeken Zozanî, "Bu da hastalığın son evresinin son demlerine takabül ediyor ki bu aşama artık ölüm demek oluyor kanser hastaları için," dedi.

Taylan Çintay kimdir?

Malatya'nın Akçadağ ilçesinin Gölpınar köyünde doğan ve 20 yaşına gelmeden dağa çıkan Çintay, 21 yaşındayken yakalandı ve ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi.

Şimdi 37 yaşında. Cezaevinde yazdığı “Kozmik Tasarımından İktidar Yaratımına İnanç İktidarı” isimli kitabı, Haziran 2011’de Aram Yayınları’ndan çıktı. (BA/HK)

Kaynak: www.bianet.org

İlişkili İçerik