Tüm çağrılara rağmen serbest bırakılmayan hasta tutuklu Özdal’ın bilinci tamamen kapandı

Ankara Numune Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tutulan hasta tutuklu Koçer Özdal’ın bilincinin tamamen kapandığı duyuruldu.

Hasta tutuklu Koçer Özdal, 13 Ağustos 2018 tarihinden bu yana Ankara Numune Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde bulunuyor.

19 Temmuz’da Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edilen ve 13 Ağustos’a kadar ise hastanenin mahkum koğuşunda kaldığı belirtilen Özdal Özdal’ın bilincinin tamamen kapandığı aktarıldı.

Söz konusu durum, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde gerçekleştirilen 209’uncu buluşmada İnsan Hakları Derneği Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nuray Çevirmen tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

‘Bilinci tamamen kapandı, hayati tehlikesi var’

Çevirmen, Özdal’ın durumuna ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Koçer Özdal’la yoğun bakımda görüşen eşi ve kızı; hastanın bilincinin yarı kapalı olduğunu, söylediklerinin anlaşılamadığını, kendilerini tanımadığını, yalnızca su istediğini söylemişlerdir. 20 ve 21 Ağustos’ta hasta ile görüşebilen ve doktordan bilgi alabilen aile savcılıktan daha sonraki günlerde görüş izni alamadığından hasta ile görüşme sağlanamamıştır. Savcının ‘Doktordan durumunun kötü olduğunu belirten yazı getirin izin vereyim’ demesi üzerine, aile 24 Ağustos’ta bölüm doktorundan durumunu anlatan bir rapor almış ve ancak akşam görüş izni alınarak eşi görebilmiştir. Son gördüğünde ise bilinci tamamen kapalı olduğunu, hiçbir sese tepki vermediğini aktarmıştır.

“Her görüşmelerinde olduğu gibi hastanın eli yatağa kelepçe ile bağlıdır. Koçer Özdal’ın rapordaki karara göre şu andaki durumu; mesane kanseri, akut böbrek yetmezliği, solunum yetmezliği, dolaşım yetmezliği tanılarıyla yoğun bakım ünitesinde tedavi görmektedir ve 22.08.2018 tarihinden itibaren de solunum makinesine bağlı olarak izlenmektedir. Hastanın bilinci kapalı ve hayati tehlikesi mevcuttur.”

‘Ailesine görüş hakkı verilmeli’

İHD üyesi Çevirmen, bilinci kapalı ve solunum sistemine bağlı olan bir hastanın kelepçeli tutulmasına tepki göstererek, “Nasıl bir güvenlik tehdidi oluşturabilir?” diye sordu.

Çevirmen son olarak, “Ailesinin durumu ile ilgili olarak sürekli olarak bilgi alabilmesi, ailesine veda hakkının tanınarak her gün görüş yapılabilmesi acil olarak sağlanmalıdır” dedi.

İlişkili İçerik