Tutsak Hasan Şahingöz ile Fotoğrafçı Pembegül Gökçek'in kolektif çalışması

“YERYÜZÜ BİZE DAR MI

ya da HÜCREMDEKİ KUŞLAR”

Ağırlaştırılmış müebbet hapse hükümlü politik tutsak Hasan Şahingöz ile Fotoğrafçı Pembegül Gökçek, demir parmaklıkları, yasakları derken OHAL’i aşarak bir araya geldiler ve iki sanat disiplinini, fotoğraf ile şiiri buluşturarak bir üst imgeye vardılar.

 

Yeryüzü Bize Dar mı – Hücremdeki Kuşlar” adlı bu dosyadaki şiirler (ve metinler) ile fotoğraflar arasında bire bir örtüşme aramamak gerekiyor. Ahmet Ada’nın dediği gibi şair doğal olarak, fotoğrafın onda uyandırdığı imgeyi sözcüklerle kuruyor. Fotoğraf, vizör, göz ve nesne arasındaki ilişkiden ortaya çıkıyor. Mekân ve zamanın bir ânı kareye alınıyor. Şair, fotoğrafın onda esinlediği, onda gördüğü şeyleri sözcelendiriyor. İmgelere dönüştürerek ses ve anlam olarak yeniden üretiyor.

 

İşte fotoğrafçı Pembegül Gökçek ile şair- yazar Hasan Şahingöz’ün kolektif çalışması olan “Yeryüzü Bize Dar mı - Hücremdeki kuşlar” görsellik ve duyarlılık bakımından iç içe geçerek kaynaşan, bu kaynayıştan doğan şiir – metin ve fotoğraf birlikteliğinin hazzını yaşatıyor. Elbette daha önce de “Fotoğraf”, diğer sanat disiplinleriyle buluşmuş ve yeni imgelere bürünmüştür. Ama fotoğrafların, demir parmaklıkların arasından “tek kişilik hücre”ye sızıp, sözcüklerle – mısralarla buluşması ve yeniden kanatlanıp, yeni bir formla dışarı uçması başlı başına imgesel bir yolculuktur.

 

Bizi bu yolculuğa çıkaran Gökçek ile Şahingöz’e ne kadar teşekkür etsek azdır.

Not: Hasan Şahingöz ile Pembegül Gökçek’in bu ortak çalışmasını aşağıdaki bağlantıdan e – kitap olarak okuyabilir, indirebilirsiniz.
 
https://issuu.com/gorulmuturamacozulmemitir/docs/2018_-_hucremdeki_kusla...

 

***

 

HASAN ŞAHİNGÖZ KİMDİR?

Sosyalist tutsaklardan Hasan Şahingöz. 1971 doğumlu. Yozgat’ın Şefaatli ilçesinden. “Anayasal Düzeni Zorla Değiştirmeye kalkışma…” iddiasıyla suçlanıp, yargılandı, bu suçtan idam cezası aldı. Bu ceza nedeniyle de 22 yıldır hapistedir. 2002 yılında idam cezası kaldırılınca ceza, yargılanıp ceza aldığı Ankara 2 No’lu DGM tarafından otomatik olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi.

Hasan Şahingöz yıllardır tek kişilik hücresinde “Ümüş – Eylül” adlı sanat dergisi yayınlıyor. Elle hazırlanan dergi dışarıda fotokopi ile çoğaltılıyor. www. gorulmustur.org adlı sitede e -dergi olarak paylaşılıyor.

İletişim:

1 Nolu F Tipi Cezaevi

C Tek 55

TEKİRDAĞ

 

İlişkili İçerik