TUTSAKLARIN UMUT METAFORLARI: ‘KARANLIKTA KAHKAHA’ ANKARA'DA SERGİLENECEK

TUTSAKLARIN UMUT METAFORLARI: ‘KARANLIKTA KAHKAHA’ 

Açılış: 31 Mayıs saat: 19.00

Adres: ODTÜ Mezunları Derneği. Vişnelik Tesisleri. Çankaya-Ankara

Uzun yıllardır cezaevindeki siyasi tutsaklar ile dayanışma gösteren ve bu noktada sanatsal faaliyetler yürüten Görülmüştür Kolektifi ve Redfotoğraf Grubu, Karşı Sanat'ın girişimiyle farklı cezaevlerinde kalan tutsakların çalışmalarını konu alan “Karanlıkta Kahkaha” adlı yeni bir sergi hazırladı. 

 Bu sergide, uzun yıllardır cezaevinde tutulan yazar, şair, ressam ve mimarlar ile farklı coğrafyalarda yaşayan fotoğrafçıların “umut” imgeleri bir araya getirildi.

Serginin hazırlık aşamasında Karşı Sanat Ekibi aşağıdaki metni Görülmüştür Kolektifi aracılığıyla 50 kadar tutsak sanatçıya yolladı.

 “Dışarısı dar, sokaklar sıkışık, meydanlar boş. Düşünce dünyası soluk kesici bir sessizliğe batmış. Arkadaşlarımız eksik, neşemiz de. Sanatın ve siyasetin vasatlığı çöktü üzerimize. Şikâyet etmek gibi olmasın! İçeride olmanın zorluğunu yaşayan bilir ama buralar da pek havadar değil. İçerisi ve dışarısı arasında ayrım bu kadar belirsizleşmişken, sana yeniden seslenme gereği duyduk. Dünyadan sürgün edilmeye çalışılan insanların, her gün yenidünyalar açan yaşam bilgisine kulak vermek istiyoruz. Bu nedenle sizlere soruyoruz; Kısıtlı imkânlarla hatta imkânsızlıklar içinde kendini yeniden üretmek nasıl mümkün? ” 

Aylar süren uğraşlardan sonra politik mahpuslardan yanıtlar alındı. Kimi şiirle, kimi öyküyle kimi de resim ve karikatürle o karanlıkta nasıl umudu besleyebildiklerini betimledi. Serginin adını da onlar belirledi.

Serginin küratörlerinden Ezgi Bakçay da çalışmanın amacını şöyle özetledi:

Biz Karşı Sanat Çalışmaları olarak Görülmüştür Kolektifi'nin yardımıyla tutuklularla mektuplaşmaya başladık ve onlara umutlarını nasıl bu kadar diri tutabildiklerini sorduk, onlar da buna cevaben, resimler, karikatürler, öykü ve şiirler gönderdiler. Sergide bunları görebiliyoruz ve hatta duyabiliyoruz.

Sergide, cezaevinde bulunan siyasi tutsaklar ile dışarıdakiler arasında bir köprü oluşturmayı amaçlıyoruz.   Çok uzun yıllardır tutsak bulunan sanatçıların, yazarların, şairlerin metinlerinden ve karikatürlerinden oluşan bu sergide 30’un üzerinde tutsağın ve 20"nın üzerinde fotoğrafçının elinin izi ve sesi var burada.  Amacımız, düşünceleri ve eserleri yüzünden tutsak bulunan yaratıcı insanların sesini ve soluğunu dışarıda da duyurarak paylaşmak ve çoğaltmak”.

Açtığımız sergilere ziyaretçiler tutuklular ile bir tür kavuşma ve görüş için geliyorlar. Bu karşılaşmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Sergiye olan ilgiden de biliyoruz ki aslında tutsaklık sadece içeride olan insanları ilgilendirmiyor. Yüzlerce arkadaşa, dosta da etki ediyor. Aslında bu da bizlere ‘acaba hangilerimiz içeride, hangilerimiz dışarıda’ sorusunu da sorduruyor.”

“Karanlıkta Kahkaha sergisi, ülkedeki özgürlük ve demokrasi mücadelesinin bir parçası. Bu sürecin bir devamı olarak bu sergiyi gezmek ve mümkünse bu sergide karşılaşacak insanlarla iletişime geçmek ve hatta bir mektup arkadaşı edinmek özgürlüğünden mahrum edilmiş tutuklu ve hükümlüler için çok büyük bir değer taşıyacak.”

Karşı Sanat – Görülmüştür Kolektifi – Redfotoğraf Grubu