Tutuklu avukata tecrit işkencesi

Halkın Hukuk Bürosu’nun 17 avukatı aylardır tutuklu. Avukat Yaprak Türkmen de 84 gündür Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tecritte tutuluyor.

 
Halkın Hukuk Bürosu’nun (HHB) 17 avukatı aylardır tutuklu. Yedi ildeki, dokuz ayrı hapishaneye dağıtılmış durumdalar. Haklarında iddianame henüz hazırlanmadı. Avukat Yaprak Türkmen de 84 gündür Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tecritte tutuluyor. Yan koğuşlarda kalan tutuklulardan ve cezaevine giden meslektaşlarından güç aldığını söylüyor. Avukat dayanışmasının güçlü olmasıyla moral bulduklarını anlatıyor. Berkin Elvan, Hasan Ferit Gedik, Soma davası gibi kamaoyunun  yakından takip ettiği davaları şimdi basından takip etmek zorunda kaldıklarını aktaran Türkmen, “Gözümüz kulağımız bu davlarda” diyor. 
 
“Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
 
Büromuza yapılan baskınla gözaltına alındım. Kütüphaneden çıkardıkları iki kitaba el koydular. Bu kitaplar hakkımda delil olarak kullanıldı. Savcı ifademi dahi almadan hakimliğe sevk etti. Hakim, ‘Bu kitapları atmayı düşünmüyor musunuz?’ diye sordu. Çok sayıda insan sorgu hakimliklerinde egemen zihniyetin belirlediği, kitapları okumadığı için tutuklanıyor. Atmayı düşünmediğimi söyledim. Vereceğiniz cevaba göre tutuklanırsınız.
 
Gözaltında herhangi bir kötü muameleye maruz kaldınız mı?
 
Gözaltında herhangi bir fiziksel işkenceye maruz kalmadım. Ancak nezarethanede gördüğümüz muamemele kölelik sisteminde yaşıyormuşuz hissi veriyor. Polisler azarlayarak konuşmak, laf söylemek için fırsat kollama halindeler. Sanki yargılanmışız. Cezamız kesinleşmiş. Onlar da bize cezamızı çektiriyor. Böyle bir ortamda getirdikleri yemeği yemek istemiyor insan. Bu nedenle gözaltında açlık grevi yaptım. İkinci gün şekerim bitmişti. Gelen avukat arkadaşı personel yok diyerek görüşe almamışlardı. Haliyle şeker alamamıştım. Nezarethanedeki kadın polisten yan koridorda gözaltında olan bir kadın arkadaştan şeker alıp getirmesini rica ettim.  Şekeri alıp gelen polis, ‘Al  da insanlık gör’ diyerek şekeri önüme fırlattı. ‘İnsanlığı senden mi öğreneceğim’ karşılığı verdim, sessiz kalmadım.
 
Türkülü hoşgeldin
 
Cezaevinde ilk gününüz nasıl geçti? 
 
Cezaevine akşam saatlerinde getirildim. Hücreye konuldum. Dışarıdan slogan sesleri geldi. Yalnız olmadığımı hissettim.  Ertesi gün kadın arkadaşlar diğer hücrelerden seslendiler. Tutuklandığımı öğrenmişler gazetelerden. Grup Yorum üyesi kadın arkadaşlar akşam pencerelere çıkarak türküler söylediler. ‘Hoşgeldin’ dediler. Çok duygulandım.
 
84 gündür tecrittesiniz...
 
Evet hücrede tek tutuluyorum. Kadın arkadaşlar bu durum içinde benimle dayanışma gösteriyorlar. Her akşam havalandırma kapıları kapatılırken, ‘Avukatımız Yaprak Türkmen yanımıza getirilsin’, ‘Tecrit işkencedir, tecrit insanlık suçudur’ nidalarıyla taleplerini dile getiriyorlar. Genelde üç kişi beraber kalıyor ama ben ve iki müvekkilimiz tek tutuluyoruz.
 
Büronuz avukatlarının yılları aşan görüş yasakları bulunuyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Her hapishane kendilerine göre, yasala hakları ihlal edebiliyor ya da keyfi hale getirebiliyor. Bu haksızlıklara karşı direniş gösterdiğinde ise haksız yaptırımlara tabi tutuluyor tutsaklar. Mevcut hakların kullanımı yetmiyormuş gibi ellerindeki gücü kullanarak yeni mağduriyetler yaşatıyorlar.
 
Tek tip kıyafet uygulamasını değerlendirir misiniz?
 
Tek tip kıyafet dayatması basit bir kıyafet giydirme uygulaması değil. Düşünceye yönelik bir saldırıdır. Toplum içerisinde küçük düşürme, suçlu muamelesi yapma, kişiyi krimanilize etme, kendilerinden olmayanı ötekileştirme düşüncelerinden hareketle yapılan bir düzenleme. Yıllarca önce bu dayatma denenmiş. Devrimci tutsaklar bu duruma direnişe karşılık vermiştir. Düşüncelerimize yönelik bu saldırıya karşı direneceğiz. Kabul edilen evrensel ilkekere, uluslararası sözleşmelere rağmen bunu dayatanlar sonuçlarından sorumludur. 
 
Cezaevinde en çok neye özlem duyuyorsunuz?
 

Karışık kızartmayı özledim. Patates kızartması, peynir, çay üçlemesini özledim. Bir de dolma köftesini çok özledim. Sivas yöresinin dolma köftesini ama...

İlişkili İçerik