Üç kardeş birden cezaevinde

İletişim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Mahsum Koyun, tutuklandıktan bir süre sonra iki çocuğu olan ağabeyi Cengiz Koyun da tutuklanmış ve hüküm giymiş. Mahsum’un ilk duruşması 12 Ekim 2017 günü yapılacakmış; ancak ağabeyinin duruşma günü henüz belli değil. Sahi bu arada, Mahsum’un bir başka ağabeyi olan Barış Koyun ise, demokratik siyaset alanında faaliyette bulunduğu için Van’da tutuklanmış ve henüz davası açılmamış. Aynı aileden üç kardeşin de cezaevinde olması çok acı.
Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan mahpuslar, daha önce Elazığ, Ağrı ve Patnos’a sürgün edilmişti. Orada kalan son 14 kişi de, Siverek T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş. İsimleri şöyle: Serhat Arsu, Süleyman Mengütekin, Tanju Güllü, Turan Arslan, Sunay Yaman, Serhat Oktay, Seyithan Karataş, Tahirhan Kaya, Seyat Kaya, Vedat Oktay, Şiyar Timurtaş, Serhat Yılmaz, Turgut Eraslan, Zülküf Doğan. Sürgün edilenler, yanlarına sadece bir poşet eşya alabilmişler. Gümüşhane’de kalan eşyaları ise henüz kendilerine gönderilmemiş.
Van Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunan Barış Kahraman, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyordu. Yedi ay kadar önce Van Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildi. Gıyabında devam eden yargılaması sonunda -avukatının da bulunmadığı bir duruşmada- hakkındaki mütaala okunmuş ve kendisinin son savunması alınmadan ceza verilmiş: Ağırlaştırılmış müebbet ve 320 yıl hapis cezası…
Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Aytunç Altay, “Devrimci Komünarlar Partisi tutsakları olarak, tek tip elbiseyi asla giymeyeceklerini, kendilerine bunun dayatılması halinde, tek tip elbiseleri parçalayıp, yırtacaklarını” belirtiyor.
Geçen yıl İzmir’den Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Fikret Kara ve M. Ali Aslan, 11 Eylül 2017 günü Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Aynı gün Ayberk Demirdöğen ile Süleyman Matur, Bolu F Tipi Cezaevi’ne; Barış Aras ile İleri Kızılaltun ise Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.
Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunan Mithat Altun, OHAL ilan edildikten sonra, mahpusların yasalar, tüzük ve yönetmeliklerle sağlanan haklarının iyice budandığını; ancak kendisinin son açık görüşte, ziyaretçileriyle sadece üç dakika görüştürülerek, adeta bir dünya rekoru kırdığını belirtiyor. Bir saatten yarım saate indirilen görüşün, sadece üç dakika olarak yaptırılması, gerçekten de bir dünya rekoru olmalı.
OHAL sonrası hakların kısıldığı yerlerden biri de Manisa T Tipi Cezaevi. Bir odada 25 kişi kalıyorlarmış. Bu yüzden, yatakhane bölümünde 8, mutfak bölümünde ise 5 kişi yerde yatmak zorundaymış. Haftada iki gün yapılan aramalarda, yazılı her şeye el koydukları gibi, el konulan defterler yüzünden hücre cezaları da alıyorlarmış.
Manisa T Tipi Cezaevi’nde 10 aydır tutuklu bulunan Maşallah Ölçen ile Fırat Özçelik’in henüz iddianamesi hazırlanmamış. Sivil polislerin fotoğraflarını çekmelerine itiraz ettikleri için içeride bulunan bu kişilerin dosyasına, hiç tanımadıkları onlarca kişi ilave edilmiş. Bu cezaevinde bulunan Çetin Çakır, Alaattin Ortaay, Ercan Sakin, Bedri Aşkan, Rıdvan Demir, 26 Ağustos 2017 günü Patnos L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Manisa T Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi mahpuslar, Aysel Tuğluk’a ve ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyorlar.
Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ömer Topcu, neredeyse iki yıldır içeride ve bu süre içinde dört ayrı cezaevi gördü. Ancak bu arada yazıldığı söylenen iddianamesini göremedi ve ilk duruşmasını ne zaman çıkacağı belli değil. Olacak iş değil yani…
Bolu F Tipi Cezaevi’nde mahpuslara gazetemiz ile Evrensel’in verilmediği, televizyon kanallarında ise sadece Bolu’nun yerel televizyonlarının izlettirildiği söyleniyor. Bu doğruysa, cezaevi yönetimi suç işliyor, demektir.
Erzincan T Tipi Cezaevi’nde bulunan Gökhan Aygün, arkadaşlarına gönderdiği mektupları geri geliyormuş. Başka cezaevlerine sürgün edilen arkadaşlarından mektup bekliyor. Ermenek M Tipi Cezaevi’nde bulunan Serhat Yıldız, Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde birlikte kaldığı ve başka yerlere sürgün olan arkadaşlarından mektup bekliyor. Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Yusuf Birkan’ın gönderdiği mektupları geri geliyormuş. Başka cezaevlerine sürgün olan arkadaşları ona mektup yazsa iyi olur.
DÜZELTME: Geçen haftalardan birinde Cemal Bozkurt ve Ali Kılıç’ın adresini yanlış yazmışım. Doğrusu Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’dir.
HASTA TUTSAKLAR: İHD ile bağlantısı kesilen hasta mahpusların isimleri ve daha önce bulundukları cezaevleri şöyledir: Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasip Avşar, Mehmet Aslan, M. Sabri Yakut, Nadir Kalkan, Ufuk Keskin, Recep Çitikbel, Yüksel Güneri, Cömert Bozkurt, İsmail Tasa, Yaşar Kırmızı, M. Sait Yıldırım ile Bawer Eye (Afyon Kapalı Cezaevi), Ömer Odabaş (Amasya E Tipi Cezaevi), Ergün Çiçek (Amasya E Tipi Cezaevi), Sabahattin Aydemir (Eskişehir H Tipi Cezaevi), Bernar Satar (Kırşehir E Tipi Cezaevi), Kenan Aygören (Nevşehir E Tipi Cezaevi), Kazım Ataş (Nevşehir E Tipi Cezaevi). Burada ismi yazılan kişiler, bana yeni adreslerini bildirsin lütfen!
MEKTUBU GELENLER:

Yusuf Birkan – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
M. Aytunç Altay – Edirne F Tipi Cezaevi
Mithat Altun – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Serhat Yıldız – Ermenek M Tipi Cezaevi
Gökhan Aygün – Erzincan T Tipi Cezaevi
Mahsum Koyun – Diyarbakır D Tipi Cezaevi
İsmet Ayaz – G.Antep L Tipi Cezaevi
Fikret Kara – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Raşit Dörtyol – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Fatih Özcan – Manisa T Tipi Cezaevi
M. Emin Polat – Manisa T Tipi Cezaevi
Ali Kılıç – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cemal Bozkurt – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ömer Topcu – Siverek T Tipi Cezaevi
Serhat Arsu – Siverek T Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Barış Kahraman – Van Yüksek Güvenlikli CİK

***

Hüseyin Aykol. Posta Kutusu: 253 Yenişehir – ANKARA

Kaynak: Özgürlülçü Demokrasi

Karikatür: Ahmet Bilge. Elbistan ceza İnfaz kurumu

İlişkili İçerik