Urfa Cezaevi Raporu (16-18 Haziran 2012)

Yaklaşık olarak 50 yıldır faaliyette olan Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi köhnemiş binası, yetersiz koğuşları, sıhhî koşullardan uzak yapısı ile adeta yıllardır tutuklu ve hükümlüler için ceza üstüne cezanın uygulandığı bir mekan halini almıştır. 375 kişilik kapasitesi olduğu belirtilen cezaevinde 1057 tutuklu ve hükümlü kalmakta, bu nedenle tutuklu ve hükümlüler uyuma, yemek vb. ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde karşılamaktan mahrum bırakılmaktadırlar.

Yıllardır cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için çaba gösteren STK’lar ve ilgili kuruluşların açıklamaları ve uyarılarının dikkate alınmaması Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki bu faciaya adeta kapı aralamıştır.

16 Haziran 2012 tarihinde Şanlıurfa ilinde bulunan E tipi kapalı cezaevinde çıkan yangında 13 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Ertesi gün akşam saatlerinde aynı cezaevinde bu defa çocuk koğuşunda yangın çıktığı ve 8 kişinin de bu yangında yaralandığı öğrenildi. Cezaevi koşullarının tahammül edilmez boyutta olmasından kaynaklı mahpuslarca insani olmayan yaşam koşullarını protesto etmek üzere çıkarıldığı söylenen yangınlar ve bunun sonucu meydana gelen yaşam hakkı ihlalleri, yangın sürecinde mahpus yakınlarının yaşadıkları, yangın sonrası hükümetin tutumu ve yapılan sevklerle ilgili olarak insan hakları kuruluşları ve DTÖ’lerden oluşan bir insan hakları heyeti Urfa’ya giderek araştırma ve inceleme yapmıştır.

İHD Doğu ve Güneydoğu Bölge Temsilcisi Şevket AKDEMİR, İHD Diyarbakır Şube Başkanı M. Raci BİLİCİ, İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Av. Resul TAMUR, İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Osman SÜZEN, İHD Şanlıurfa Şube Başkanı Cemal BABAOĞLU, MAZLUMDER Urfa Şube Başkanı Ömer SİNİKAN, ÇHD Urfa Şube Başkanı Av. Eyüp Sabri TİNAŞ, KESK Urfa Şubeler Platformu Halit ŞAHİN, DİSK, Genel İş Urfa Şube Başkanı Sadık DEMİR, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Adına Dr. Süleyman KOYUNSEVER’den oluşan insan hakları heyeti 20 Haziran 2012 tarihinde Urfa ya giderek incelemelerde bulunmuşlardır.

Raporun tamamını indirmek için tıklayınız

 

İlişkili İçerik