Van cezaevinde özel gardiyanların saldırıları ve sürgunlerin isimleri

Van T Tipi Cezaevi’nde Özel Gardiyan Timleri (ÖGT) adı altında oluşturulan grubun koğuşları basarak, tutsakları darp ettiği öğrenildi. Mardin Cezaevi’nde ise, 30 tutsağın sürgün edildiği bildirildi

 

Van T Tipi Cezaevi’nde baskılar her geçen gün artıyor. Cezaevinde bir süre önce kurulan Özel Gardiyan Timleri (ÖGT) cezaevi müdürünün bilgisi dahilinde provakasyon çıkarmaya çalışıyor. ÖGT sorumlusu olduğu belirtilen Ahmet ve Mesut isimli başgardiyanların hastane gidiş gelişlerinde, aile görüşlerinde çeşitli provokasyonlar çıkarmak istediği ve bazı siyasi tutsakları darp ettiği öğrenildi. Cezaevinde itirafçı olan bir kişinin verdiği ifadeler doğrultusunda da önceki gece koğuşlara düzenlenen baskında, tutsakların eşyaları ve yataklar dağıtıldı, birçok siyasi tutsak zorla tek kişilik hücrelere konulup işkenceden geçirildi. Baskınlar sonrası tecrit altında tutulan 13 tutsaktan ise haber alınamıyor. Cezaevi yönetimi tutsakların başka cezaevine sürgün edildiğini belirtse de aileler tutsakların henüz sürgün edilip edilmediği bilinmiyor.

 

Mêrdin’de sürgün

 

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden son bir ayda 30’dan fazla tutsak farklı cezaevlerine sürgün edildi. Tutsakların isimleri ve sürgün edildiği cezaevleri şöyle sıralandı: “Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi: Ahmet Tokay, Ahmet Doğan, Davut Demir, Zafer Demir, Cengiz Çelik, Emin Kızıl, Abdullah Öngün, Abdullah Yılmaz, Azat İpek, Besrim Yılmaz, Cafer Elikli, Yekta Bertan, Hakkı Ay, M. Naif Yusuf, Mehmet Kanar, Heval Oral, Emrah Akyol, Hakan Kuhak, Ahmet Yapıcı, Ercan Apalan, Ferhan Türk, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi: İbrahim Akbaba, Hasan İbrahim Ahmet, Ömer Bayram, Hasari Emlik, Tekirdağ 2 Nolu Kapalı Cezaevi: Mehmet Ejder Tur, Tahir Aktan, Ferat Abal, Kocaeli Kandıra T Tipi Cezaevi: Zeytin Satıcı, Nejla Atak.”

 

 

 

İlişkili İçerik