Yeni Özgür Haber Gazetesi kampanyamızı haber yaptı "BİR MEKTUP DA SİZ YAZIN..."

“Yıllardır politik tutsaklarla yazışma, dayanışma eksenli çalışmalar yürüten ‘gorulmustur.org’ web sitesinden bu kez sanatçılara ‘Bir adres de siz alın, bir mektup da siz yazın’ kampanyasına destek olunması çağrısı yapıldı.  ‘gorulmustur.org’ tarafından yapılan açıklamada, tüm sanatçıların ‘Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? İyi ama onlar sizin için hapisteler ! Unuttunuz mu?’” yazılı dövizleriyle çekilmiş fotoğraflarıyla kampanyaya katılmaları istendi.”

22 Haziran 2015 Pazartesi

Bir mektup da siz yazın

Kağıt ve kalemi alın, yazın kendinizi, düşlerinizi, ‘dışarısı’nı, çekinmeyin yazın sokak ortasında öldürülenleri de, emekçilerin sömürüsünü yazın, zamları. Müzikten bahsedin, bir başka mektupta da bilmem hangi şairin hayatını anlatmak üzere. Kağıdı dörde katlayıp zarfa yerleştirin.’

İsmini cezaevlerinden gelen mektupların üzerlerine vurulan mühürlerden alan ‘gorulmustur.org’ web sitesi, daha önce başlattığı ‘Bir adres de siz alın, bir mektup da siz yazın’ kampanyasını, bu kez sanatçılar üzerinden de yürütülmesi çağrısı yaptı. Site sanatçılara yaptığı çağrıda ellerinde önerilen metinlerden biri ile çekilmiş fotoğraflarını paylaşarak, yayınlanmak üzere siteye gönderilmesini istedi. Site tarafından bu konuda yapılan açıklama şöyle: “Tüm sanatçıları benzer dövizlerle çağrı yapmaya davet ediyoruz. Belirlenmiş metinlerden herhangi birini bir dövize yazıp fotoğraf çekilmenizi ve bu fotoğrafı hem paylaşmanızı hem de bize yollamanızı rica ediyoruz. Yıllardır sürdürmeye çalıştığımız politik tutsaklarla yazışma, dayanışma çabamız devam ediyor. Tabi bu süreçte politik tutsakların “dışarıdan” yeterince mektup alamadıklarından -dolaylı olarak- şikayetçi olduklarını fark ettik. Bir tutsak için en önemli moral kaynağı: Ziyaretçi ve mektuplardır, diyorlar. Biz de ‘Bir adres de siz alın, bir mektup da siz yazın’ diyoruz.”

Her dilden mektup

Kampanya çerçevesinde örnek metinlerde yayınlayan site Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice ve istenilen diğer dillerde tercihlerin yapılabileceğini belirtti. Örnek metinlerde ise Türkçe olarak ‘Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? İyi ama onlar sizin için hapisteler ! Unuttunuz mu?’ deniliyor. Kürtçe örnek metin ise, ‘Hîna hevalêk we yê nameyan tuneye? Baş e lê ew ji bo we di girtîgehê de ne! We ji bîra kiriye? olarak sunuluyor.

Tutsak adresleri

Site, tutsaklarla her konuda yazışmanın gerekliğini ‘Tanıyın ya da tanımayın fark etmez, bir resimle de başlayabilir, şiirle de, belki de bir selamla. Sadece vicdan değil, aynı zamanda dayanışma, üstelik sadece dayanışma da değil aynı zamanda birbirinden öğrenme, duvarları tutuklama... Kağıt ve kalemi alın, yazın kendinizi, düşlerinizi, ‘dışarısı’nı, çekinmeyin yazın sokak ortasında öldürülenleri de, emekçilerin sömürüsünü yazın, zamları. Müzikten bahsedin, bir başka mektupta da bilmem hangi şairin hayatını anlatmak üzere. Kağıdı dörde katlayıp zarfa yerleştirin. İçine birkaç tane de pul koymayı unutmayın. Giden ve gelen mektupların başka insanlar tarafından da okunmasını isterseniz, tarayıp bize gönderin’ sözleriyle aktarıyor.

Türkiye’de cezaevlerinde bulunan politik tutsaklarla yazışmak için gerekli adresler ise, ‘www.görülmüştür.org’dan elde edilebiliyor.

KÜLTÜR SERVİSİ
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

İlişkili İçerik