ÇHD

Denizli T Tipi Hapishanede Hak ihlalleri ve Açlık Grevi hakkında Açıklama

BASINA VE KAMUOYUNA 25.11.2017
Denizli T Tipi Hapishanesi 2017 yılının ocak ayında inşaatı tamamlanmış ve yıl içinde sevkler başlamıştır. Haziran ayında Antalya ve Alanya hapishanelerinden yapılan işkenceli sevklerden sonra hak ihlallerindeki artış derneklerimiz tarafından alınan çok yoğun başvurular sonucu ihlalleri yerinde tespit için yerinde incelemelerde bulunulmuş ve bu gözlem raporu hazırlanmıştır

Çıplak aramaya direnen kadın tutsaklara soruşturma

İZMİR- İHD, ÖHD, ÇHD, TİHV ve TAYD-DER İzmir şubeleri, Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki kadın tutsaklara uygulanan işkencelerle ilgili hazırladığı raporu açıkladı. ÇHD İzmir Şubesi'nde raporu açıklanan raporda kurumlar, kadın tutsakların "A Takımı" adı verilen gardiyanlarca çıplak aramaya direnmeleri üzerine işkenceye maruz kaldıklarını ortaya koydu. Cezaevi idaresi tutsaklara ayrıca soruşturma açtı.

24-25-26 Aralık ÇHD Duruşmasına Çağrı‏

Merhabalar,

Sizlerin de bildiği üzere 18 Ocak 2013 tarihinde derneğimize yönelik olarak operasyon gerçekleştirilmiş, Genel Başkanımız Av. Selçuk Kozağaçlı ile birlikte 9 üye ve yöneticilerimizin tutuklu olduğu dosyanın ilk duruşması 24-25-26 Aralık’ta Silivri’de yapılacak.

Derneğimize yapılan saldırının halkın, ezilenlerin, toplumsal muhalefetin haklarına ve savunmanlığına yapılan bir saldırı olarak değerlendiriyoruz.

Bu kez dayanışma sırası sizlerde yani müvekkillerimizde diyoruz.

'Avukatım/Meslektaşım Derhâl Serbest Bırakılsın!'

Değerli Dostumuz, Müvekkilimiz, Meslektaşımız;

Çağdaş Hukukçular Derneği’ni, 1974 yılından bu yana sürdürdüğü meslek, onur ve adalet mücadelesinden tanıyorsunuz.

Genel Başkanımızın da aralarında bulunduğu dokuzu tutuklu yirmi iki üyemiz hakkında açılan davanın ilk duruşması 24-25-26 Aralık 2013 tarihinde Silivri Hapishane Yerleşkesi Duruşma Salonu’nda başlıyor.

Kürt Tutsaklara Yapılan 'Sürgün Sevkler' Son Bulsun!

Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana, Kürt illerindeki hapishanelerde tutulan yüzlerce siyasi tutsak keyfi olarak Tekirdağ, Bandırma ve Edirne hapishanelerine sürgün edildi. Ailelerinden ve yakınlarından kilometrelerce ötede bulunan hapishanelere sürgün edilen tutsaklara uygulanmak istenen şeyin, tecrit politikalarını derinleştirmek olduğu çok açıktır. Açık olan bir diğer husus da, tutsaklara yapılan bu muamelenin hukukla bağdaşmadığı gerçeğidir. Zira hem infaz hukukunun temel ilkelerine hem de Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesi ve B.M.

Sincan 1 No.lu F Tipi Cezaevinde İşkence

BASINA VE KAMUOYUNA;

Türkiye hapishaneleri sürekli olarak katliamlar,  hasta mahpuslar, ölümler, açlık grevleri, işkence, tecrit ve onur kırıcı muamelelerle gündemimizde yer tutuyor.

Hapishanelerdeki saldırılara bir yenisi daha eklendi.

Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesindeki tüm siyasi tutsaklar 06 Kasım 2013 günü bulundukları hücrelerde saldırıya uğramışlar, hücrelerden işkence edilerek çıkarılarak tekli hücrelere atılmışlardır.

18 yıldır lenf kanseri olan Tanrıkulu’nun hapishanede tedavisi yapılmıyor.

KCK tutuklusu ‘Kanserli öğrenci’ şeker hastası oldu

KCK İstanbul Ana Davası’nın tutuklu kalan tek öğrencisi Mesut Tanrıkulu’nun sağlık durumu giderek kötüleşiyor. 18 yıldır lenf kanseri olan Tanrıkulu’nun tedavisi yapılmıyor. Tanrıkulu sağlıksız beslenme koşulları nedeniyle şimdi de şeker hastalığına yakalandı.