ANF

Bayburt ve Tarsus'taki tutsaklar neler yaşıyor?

Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi ve Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'nde ağır hak ihlallerinin yaşandığı öğrenildi.

Bayburt ve Tarsus'taki tutsaklar, AKP rejiminin işkenceci uygulamalarıyla karşılaşıyor. Tutsaklar şiddet gördüklerini, yemeklerine böcek ve tükürük konulduğunu, hasta olanların tedavi edilmediğini duyurdu.

BAYBURT

Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi'nde kalan Berivan Bayındır, kötü muamele ve hak ihlallerini ailesine anlattı.

Van'da tutuklular köle koşullarında zorla çalıştırılıyor

Van’da AKP’li Tuşba Belediyesi, adli tutukluları zorla ve düşük ücretle çalıştırarak ürettiği ekmekleri satarak kâr ediyor. Fırıncılar belediyeye tepkili.

Halk Ekmek Fırını bile açamayacak kadar başarısız olan AKP’li Tuşba Belediyesi yeni bir yöntem buldu. Belediye, cezaevi yönetimi ile anlaşarak, fırında adli tutuklu ve hükümlüleri günlük 10 TL’ye çalıştırmaya başladı ve buradan sağlanan ekmeği halka satıyor.

Günlük 7-8 bin ekmeğin üretildiği cezaevi fırınında belediye ve cezaevi yönetimi büyük kâr elde ederken, tutuklu ve hükümlüler köle gibi çalıştırılıyor. 

Tutsakların mektupları Lozan'da sergileniyor

Tutsakların mektupları ile kaleme aldığı ve dışarıdaki fotoğrafçıların çektiği fotoğraf sergisi, Sion, Bern ve Basel’in ardından şimdi de Lozan kentinde sergileniyor.

Avrupa’da ilk kez İsviçre’de sergilenen tutsakların mektuplarla kaleme aldığı hayalleriyle dışarıdaki fotoğrafçıların çektiği fotoğrafların sergisinin açılışı Sion, Bern ve Basel kentlerinin ardından Lozan’da gerçekleştirildi.

Bern'de tutsakların fotoğrafları sergileniyor

Bern'de, fotoğrafçıların politik tutsaklarla ortak hazırladığı fotoğraf sergisi düzenlendi. Sergi 27 Eylül'e kadar açık olacak.

Görülmüştür ekibi ile Red fotoğraf grubu tarafından düzenlenen ve 68 tutsak ile 60 fotoğrafçıyı 30 ayrı hapishanede buluşturan fotoğraf sergisinin açılışı, İsviçre’nin Bern kentinde düzenlendi.

'TUTSAKLARIN DÜŞLERİNİ SAHİPLENELİM'

Açlık grevindeki kadın tutsaklar sürgün edildi

Elazığ T Tipi Cezaevi’nde hak ihlallerini protesto etmek maçıyla 60 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan 10 kadın tutsağın farklı cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. 

Maruz kaldıkları yoğun hak ihlalleri ve işkenceye varan yönelimlere karşı Elazığ T Tipi Cezaevi’nde 10 Kasım’da başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemleri, 60’ncı gününe ulaşan 10 tutsaktan bazılarının farklı cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi.

 

Ziyaretçilere açık görüşte coplu saldırı

Giresun E Tipi Kapalı Hapishanesinde açık görüş salonunda tutuklularla görüşen aileler gardiyanların coplu saldırısına uğradı.

Giresun E Tipi Kapalı Hapishanesindeki siyasi tutuklularla görüşen aileleri, Kurban Bayramı açık görüşünde gardiyanların şiddetine uğradı.

Aileler, görüş saati daha bitmeden gardiyanlar tarafından zorla coplarla salondan çıkarıldıklarını söyledi.

Amed’den Giresun’a giden tutuklu aileleri, gardiyanların coplarla kendilerini darp ettiklerin ve zorla salondan çıkardıklarını ifade etti.

Edirne Cezaevi’nde neredeyse tüm tutsaklara hücre işkencesi.

Ağır baskının hakim olduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde, neredeyse tüm siyasi tutsaklara hücre cezası verilerek, günlerce boş ve izole koğuşlarda tek başına tutularak işkence ediliyor. Her gün işkence, izolasyon, kötü muamelenin yaşandığı cezaevlerinde tek tip kıyafet gerginliği sürüyor.

Tüm bunlara ek olarak cezaevi idareleri tutsaklara sudan sebeplerle hücre cezaları vererek, aylarca boş bir koğuşta tüm iletişim kanallarını kapatarak işkence ediyor.

 

NERDEYSE TÜM TUTSAKLARA HÜCRE CEZASI

Hasta Tutsağın Görülmüştür Ekibine Yolladığı Mektup ANF'de haber oldu

‘Antep Cezaevi’nde ailelere ince arama uygulanıyor’
Yüzde elli engelli ve kanser hastası olan hasta tutsak İsmet Ayaz, Antep Cezaevi’nden gönderdiği mektupla yaşadıkları hak ihlalleri ve hukuksuzluğu anlattı.
ANF  ANTEP   Cumartesi, 13 May 2017, 10:35
Cezaevi’nde çok ağır bir tecrit yaşandıklarını aktaran Ayaz, siyasi tutuklu ailelerinin de ince aramaya maruz kaldığına dikkat çekti.

Yazar Adil Okay ile OHAL ve Hapishaneler Hakkında Söyleşi

(C)eza evleri, toplumun “zorla” dizayn edilmeye çalışıldığı hatta tutsakların hasta edilmeye çalışıldığı mekanlardır demek daha doğru. Dışarıda da acımasız devlet sopası var. Dışarıda da özgür değiliz diyoruz ama “içerisi” ile kıyaslamak doğru değil. Cumhuriyet tarihi boyunca hapishane politikası “ıslah etme, topluma kazandırma” değil, tutsakları kişiliksizleştirme, çürütme ve imha  amaçlı “modern Mengele” laboratuvarı olagelmiştir.” Adil Okay

11 Aralık 2016 Pazar 07:01

BATMAN / ANF - ÖZGÜR AYDIN