Artı Gerçek

Hasta tutuklulara "itirafçılık" dayatması

Cezaevinde hasta tutuklulara ‘Örgüt üyesiydim, pişman oldum diye dilekçe verin, sizi revire çıkaralım’ dayatmasında bulunulduğu bildirildi.


Tunceli Cezaevi’nde askeri nizamda sayım dayatmasını kabul etmediği için Hatay-İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen tutuklu Engin Çorman (27), hak ihlallerinin burada da sürdüğünü anlattı. Avukatı aracığıyla uğradığı hak ihlallerini kamuoyuyla paylaşan Çorman, yapılanların son bulması için insan hakları savunucularına çağrıda bulundu.  

"Dolaylı Af" yolda

AKP, cezaevlerindeki doluluk oranını azaltmak için infaz sisteminde değişiklik planlıyor.

AKP iki formül üzerinde çalışıyor: İnfaz süresinin uygulanma oranını “beşte üçe” düşürme ve şartlı salıverilme süresine 1 yıl kalanların denetimli serbestlikten yararlandırılması. Kadın ve çocuğa şiddet, çocuk istismarı ve uyuşturucu suçları kapsam dışı kalacak ya da indirim sınırlı olacak.

Urfa’daki işkencecilerin ‘Başkan’ı kim?

18.05.2019 tarihinde gözaltına alındım. Evden alınırken hiçbir karşılık vermememe rağmen evimde ağzımı ve gözlerimi bağladılar. Beni arabaya koyup dövmeye ve tekmelemeye başladılar. Bu sırada ellerim arkadan bağlıydı. Beni daha sonra Yaylak Karakolu’na getirdiler. Yanımda diğer köylüler de vardı. Hepimizi karakolun bahçesinde yüzüstü yatırdılar. Tekmeleyip yüzümü yere vurdular. 18.05.2019 tarihinde Ş.Urfa TEM Şube’ye getirildim. Beni akşam ve gece olmak üzere iki üst kata çıkardılar.

Cezaevlerinde kapasite tahliyesi iddiası: 100 bin kişi serbest bırakılacak

Cezaevlerinde kapasitenin üzerinde on binlerce kişi bulunması nedeniyle yapılacak yeni ceza düzenlemesiyle 100 bine yakın tutuklunun serbest bırakılacağı iddia ediliyor.

Cezaevlerinde kapasitenin üzerinde bulunan yaklaşık 50 bin tutuklu ve hükümlü ile birlikte yapılacak ceza indirimi düzenlemesinin ardından 100 bin kişinin serbest bırakılarak cezaevlerindeki doluluğun azaltılmasının hedeflendiği iddia ediliyor.

100 BİN KİŞİ SERBEST BIRAKILABİLİR

"Cinsel organıma elektrik verdiler..."

Urfa Halfeti'de gözaltına alınanlara yapılan işkenceler, mağdurların anlatımları ile ortaya dökülmeye devam ediyor.

 

Urfa Halfeti’de gözaltına alınıp, günlerce işkenceye maruz kalan Ahmet ve Müslüm Yıldırım kardeşler, serbest bırakılmaları sonrası yaşadıklarını anlattı. İşkencenin daha evlerinde başladığını söyleyen Yıldırım kardeşler, götürüldükleri emniyette ise cinsel organlarına elektrik verilmesine varan işkencelere maruz kaldı. 

"Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir"

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da “Açlık grevlerinin son bulacağına ilişkin bize verilen net bir tarih yok. Ancak şunu söyleyebilirim ki çok olumlu gelişmeler var ve herkeste iyimser bir hava var. Herkes artık grevin bittiğinin açıklanmasını bekliyor” dedi.

Konuya ilişkin Rûdaw’a konuşan ve gelişmeleri takip eden bir kaynak, “Açlık grevlerine ilişkin yarın bir açıklama olacak. Beklenti açlık grevlerinin son bulması yönünde” dedi.

***

 

'MİT, 6 ay işkence yaptı'

Ayşe Öztürk'ün avukatı; "müvekilim falakaya yatırıldı, Filistin askısında kaldı, elektrik verildi" dedi.


İçişleri Bakanlığı tarafından “Aranan Teröristler” listesinde “turuncu” kategoride yer alırken Lübnan’da yakalanarak Türkiye’ye teslim edilen ve hakkında DHKP/C yöneticisi olmak suçundan dava açılan Ayten Öztürk’ün yargılanmasına başlandı.

Demirtaş'ın eşine gönderdiği mektup 'sakıncalı' bulundu

Başak Demirtaş, eşinin kendisine gönderdiği mektuba 'sakıncalı' denilerek el konulduğunu söyledi.


Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, eşi Başak Demirtaş'a gönderdiği son mektuba cezaevi yönetimi tarafından 'sakıncalı' denilerek el koydu.

'O MEKTUBU MUTLAKA ALACAĞIM'