Beyza Kural

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma Ağı Kuruldu

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma Ağı, tutuklu öğrencilerin sayısının giderek arttığına dikkat çekerken, dayanışma ağını büyütme çağrısı yapıyor.

Gençlik örgütlerinin öncülüğünde sendikalar, akademisyenler, avukatların da aralarında olduğu 23 kurum* Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma Ağı’nı (TÖDA) kurduklarını ilan etti.

Dört Ödül Sahibinden Sadece Biri Ödülünü Alabildi; Çünkü...

İHD'nin “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” 13. yılında Bakur Belgeseli, Özgür Amed, Deniz Fırat ve Hasan Gülbahar’a verildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin 2002 yılından beri her 9 Mayıs'ta verdiği “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” bu yılki sahiplerini buldu.

Mahpuslar için El Kitabı Hazır

“Mahpus Hakları El Kitabı” özellikle adli mahpuslara haklarının ne olduğu, hak ihlaline karşı neler yapabilecekleri ve başvurabilecekleri yolları anlatıyor.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden Başak Ekinci ve Mustafa Eren mahpuslara haklarını anlatmak, hak ihlallerine karşı nereye, nasıl başvuracakları konusunda bilgilendirmek amacıyla “Mahpus Hakları El Kitabı”nı kaleme aldı.

Anayasa mahkemesinden tutsaklar aleyhine skandal karar

AYM, bir hükümlünün cezaevindeki on kitap sınırlamasıyla ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine yönelik başvurusunda “ifade özgürlüğünün ihlal edilmediğine” karar verdi.

Ankara 2 Nolu F Tipi Yüksek Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü olan Özkan Kart mevzuatta sınırlama olmadığı halde odasında on kitaptan fazlasını bulunduramadığını belirterek ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye başvurdu.

Cezaevinde Süreli Yayın Yasağı: Tecrit ve Sansür

Dokuz basın kuruluşu cezaevlerinde mahkumlara süreli yayınların gönderilmesini yasaklanmasını ortak bir açıklamayla protesto etti.

Tekirdağ F Tipi ve Sincan cezaevlerindeki mahkumlara süreli yayınların posta yoluyla gönderilmesi ya da ziyaretçi aracılığıyla getirilmesi yasağına karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması düzenlendi.

Mahpusların Şikayetleri Sonuçsuz Kalıyor

ÇHD’nin cezaevlerindeki durumu incelediği raporu mahpusların yaşamsal ihtiyaçlarının yeterli düzeyde karşılanmadığını, sağlık haklarına erişimdeki sorunları, çocukların karşı karşıya kaldığı ihlalleri ortaya koyuyor.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi Cezaevi İzleme Komisyonu cezaevlerindeki durumu incelediği Temmuz 2014 raporunu yayınladı.