Birgün Gazetesi

Elazığ cehenneminde işkence gören tutuklu konuşma yetisini kaybetti

13.08.2019 11:39

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde gardiyanların 4 Ağustos’ta yan odalardaki arkadaşlarıyla konuşan tutukları darp ettiği belirtildi. “Konuşma” gerekçesiyle 15 tutuklunun darp edildiği aktarılırken ağır darbe alan Medeni Kiye’nin bilincini kaybettiği halde hastaneye kaldırılmadığı kaydedildi. Kiye’nin ablası Hatice Kiye, kardeşinin darp edildikten sonra konuşma yetisini kaybettiğini söyledi. 

Tutuklanan Boğaziçili öğrencilerin aileleri: Çocuklarımızın yeri cezaevi değil, Boğaziçi kampüsüdür

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan ve tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin aileleri bir araya geldi. İstanbul Tabip Odası’nda basın açıklaması yapan ailelere çok sayıda siyasetçi, kitle örgütü temsilcisi ve diğer öğrencilerin aileleri destek verdi.

Cezaevlerinde kapasitenin üstünde 27 bin mahkum var

CHP milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'deki cezaevi kapasitesinin üzerinde yaklaşık 27 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu söyledi. Cezaevlerinde 845 mahpusa bir doktor düşüyor.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun bugünkü toplantısına katılan CHP İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün komisyonla paylaştığı verileri Twitter hesabından duyurdu.

İlgezdi şunları yazdı:

Mazlumder: Tek tip kıyafet uygulaması insan hakkı ihlali

Mazlum- Der Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Taş, KHK'lar ile, 'anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar' nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunanların duruşmalara tek tip kıyafet ile çıkarılması uygulamasının insan hakkı ihlali olduğunu bildirdi.

Mazlumder Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Taş dernek binasında düzenlediği basın toplantısı ile 2017 yılını değerlendirdi.

Taş, geçen yıl dünyada sürgün, katliam ve acı dolu olaylar yaşandığını söyledi.