Diren Yurtsever

Cezaevlerinden Meclis’e 5 bin başvuru

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na yapılan 5 bin 985 hak ihlali başvurusundan 4 bin 5'i, tutukluların haklarıyla ilgili yapıldı. 

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, 10 Ekim’de verdiği soru önergesini yanıtladı. 

 

Cezaevinde ayrımcılık: Türklere çok, yabancılara az yemek

Meclis Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne ilişkin hazırladığı raporda, yabancılara verilen yemek oranlarının Türklere verilenlere nazaran az olduğunu kaydetti. 

Meclis İnsan Hakları İnceleme alt komisyonu olan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne ilişkin hazırladığı raporda, ayrımcılığın yemeğe kadar yansıdığını kaydetti. 

 

Hasta tutukluların dosyaları ‘damgalanarak’ tedavileri engelleniyor

Hasta tutukluların dosyalarına “kaçabilir” ve yargılandığı örgütün isimleri yazılarak milliyetçi doktorların kötü muamelesine maruz bırakılıyor. ATO üyesi Dr. Onur Karahancı, “damgalama” olarak gördüğü uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu hatırlattı.

Ağır hasta tutukluya eşyaları verilmiyor

Ağır hasta tutuklu Mehdi Boz’un cezaevine istediği eşyaları “yanlış adres” denilerek verilmedi.
 
Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tiroid kanseri yanı sıra birçok hastalıkla boğuşan ağır hasta tutuklu Mehdi Boz, ailesinden istediği kıyafetler, cezaevi yönetimi tarafından “yanlış adres” denilerek teslim edilmedi. Boz’un ailesinden istediği pantolon, gömlek, terlik, çorap gibi eşyaları 7 Eylül’de kargoya veren aile, üç gün sonra “yanlış adres” denilerek eşyaların kendilerine iade edildiğini belirtti. 
 

AYM insan hakları ihlalleri politikasının ortağı oldu

Son 6 yıl içerisinde 176 bin 951 kişi, “adil yargılanma hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle AYM’ye başvuru yaptı. CHP’li Sezgin Tanrıkulu, AYM’nin başvurulardaki tutumu için “insan hakları ihlalleri politikasının ortağı haline geldi” yorumunda bulundu.

'Hem tedavi edilmedi hem de disiplin cezası aldı'

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde bulunan hasta tutuklu Mehmet Özdemir'in, kelepçeli muayeneyi reddettiği için tedavi edilmeden cezaevine götürüldüğü ve disiplin cezası verildiği belirtildi.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan hasta tutuklu Mehmet Özdemir’in (39), muayene için götürüldüğü hastanede kelepçeli muayene dayatmasını reddettiği için tedavi edilemeden cezaevine geri götürüldüğü belirtildi.

 

Çıplak aramayı reddeden ağır hasta tutuklu darp edildi

 

Ağır hasta tutuklu Mehdi Boz’un sevk sırasında çıplak aramayı reddettiği için darp edildiği ve kaburgalarının zarar gördüğü belirtildi. Boz’un ablası Necla Er, “Kardeşim zaten ağır hasta. Durumundan endişe ediyoruz” dedi.

Ağır hasta tutuklu Mehdi Boz, Kayseri Bünyan Cezaevi’nden Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Tiroid bezi kanseri, KOAH, böbrek ve mide rahatsızlığı ile prostat hastalığı olan Boz’un, 10 gün önce Elazığ Cezaevi’ne sevk edildiği ve bu sırada çıplak aramayı reddettiği için darp edildiğini söylediği öğrenildi.

‘KABURGALARI ZARAR GÖRMÜŞ’

Bostan: Tekçi anlayış, tek tip ile resmi ideolojiye dönüştü

AKP'nin kurucularından olan Fatma Bostan Ünsal, ‘tekçi’ anlayışın, tek tip kıyafet düzenlemesiyle "resmi bir ideoloji" olarak ortaya çıktığını söyledi

"Ünsal, "O duruşma salonlarında mücadele edenleri saygıyla anıyorum. Türkiye bunu yeniden getirdiyse, çok haklı olarak ilk önce cezaevlerindekiler itiraz eder ve bu normaldir. Doğru olanı yapıyorlar bence de. Bizim de onları bu konuda yalnız bırakmamız gerekiyor kamuoyu olarak. Türkiye'nin geriye gidişine itiraz ediyorlar. Tek tipe itiraz eden cezaevindekileri yalnız bırakmamak gerekiyor" dedi."