Direnişteyiz

www.direnisteyiz.org

Çocuk Mahpusa Tecavüzde Devlete Takipsizlik Kararı

Ceyhan M Tipi Kapalı Hapishanesi’nde Şubat 2014 tarihinde gerçekleştiği belirlenen tecavüz vakasına dair soruşturma tamamlanmış. Basında yer alan 29 Temmuz 2014 tarihli haberlere göre savcılık sadece tecavüzü gerçekleştiren fail hakkında dava açmakla yetinmiş, çocuk mahpusların kendilerini dövdüklerini söyleyen infaz koruma memurları (gardiyanlar) hakkında ise takipsizlik kararı vermiştir.

123. F Oturması: Mehmet Emin Özkan ve Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın

İHD (İnsan Hakları Derneği)-İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, 123.F oturmasını 26 Temmuz günü hasta tutsak Mehmet Emin Özkan ve tüm hasta tutsaklar için gerçekleştirdi.

İHD  her hafta olduğu gibi bu hafta da, hasta mahpusların sorunlarını duyurmak için Galatasaray Lisesi önünde 123. F oturumunu gerçekleştirdi. Devletin yetkili kurum ve kişilerinin hukuk ve adaletin gereklerini yerine getirmesi, toplumunda bunun takipçisi olması için seferber ve itici güç olunması gerektiği vurgusu yapıldı.

Faysal Yacan ve Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın!

İHD ( İnsan Hakları Derneği)-İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, 122.F oturmasını 19 Temmuz günü hasta tutsak Faysal Yacan ve tüm hasta tutsaklar için gerçekleştirdi.

İHD  her hafta olduğu gibi bu hafta da, hasta mahpusların sorunlarını duyurmak için Galatasaray Lisesi önünde 122. F oturmunu gerçekleştirdi. Devletin yetkili kurum ve kişilerinin hukuk ve adaletin gereklerini yerine getirmesi, toplumunda bunun takipçisi olması için seferber ve itici güç olunması gerektiğ vurgusu yapıldı.

İnsan Hakları Derneği’nin yaptığı basın açıklaması şu şekilde:

Hasta Tutsak Mehmet Beşir Alto Hayatını Kaybetti

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve doktorların 10 aylık ömür biçtiği hasta tutsak Mehmet Beşir Alto, bu sabah tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

DİHA’nın aktardığı bilgiye göre, Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan akciğer kanseri hastası olan adli tutsak Mehmet Beşir Alto, sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Doktorların yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 10 aylık ömrü kaldığına dair kendisine verdiği raporu geçtiğimiz hafta servis ettiğimiz Alto, tahliye edilmek yerine Adana Yeni Numune Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı.

Uluslararası Hapishaneler Sempozyumu

Uluslararası hapishaneler sempozyumu 26-27 Nisan’da İstanbul Petrol-İş’te yapılacak.

Yunanistan, Hindistan, Brezilya, ABD, Peru, Fransa, İran, Tunus, Almanya, Belçika, Avustralya, Hollanda delegelerin katılımıyla…


This event is running from 26 Nisan 2014 until 27 Nisan 2014. It is next occurring on 26 Nisan 2014.

  • Upcoming Dates:
    • 26 Nisan 2014
    • 27 Nisan 2014

Kaynak: direnisteyiz.org