Hülya Karabağlı

Diyarbakır Cezaevi'nin Gardiyanı Meclis Komisyonu'na Konuştu

 

ANKARA – TBMM’de, Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde 12 Eylül darbesinden sonra yaşananları araştırmak için kurulan alt komisyon son toplantısında askerliğini infaz koruma görevlisi olarak yapan Adnan Gündüz’ü dinledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın babası Bedii Tan’ın sabaha kadar suyun içinde yatırıldıktan sonra sonra hayatını kaybetmesiyle ilgili davada 6 yıl hapis cezası alan Adnan Gündüz, komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı.

 

Cezaevlerinde hastalara özel yemek yok, vejetaryenler ise makarna ve patatese talim ediyor

Cezaevlerinde hastalara özel yemek yok, vejetaryenler ise makarna ve patatese talim ediyor

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun “Ceza ve İnfaz Kurumlarında Hükümlü ve Tutuklulara Sunulan Sağlık Hizmetleri” raporuna göre, ceza infaz kurumlarında bulunan hasta hükümlü ve tutukluların karşılaştıkları büyük problemlerden birisi hastalıklarına uygun diyet yemek programlarının yapılmaması.

Maltepe Çocuk Cezaevi hakkındaki TBMM raporu açıklandı

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Maltepe Cezaevi’nde akran şiddetine maruz kalan Onur Önal’ın ölümünü raporlaştırdı.

Rapora göre, 324 tek kişilik odanın 102’sinin kilidi bozuk. Raporda, “Ünite içerisinde çocukların tek kaldıkları odaların kapılarının kilitlerinin bozuk olması ciddi bir güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır” denildi ve kilitlerin bir an önce onarılması ve fiziki kontrollerinin sık aralıklarla yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Adana Ceyhan Cezaevi: 18 kişilik koğuşta 26 kişi, tuvalet banyo bozuk

TBMM İnsan Hakları Cezaevi Alt Komisyonu, üst komisyonda görüşülmek üzere hazırladığı Adana Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu raporuna göre, 18 kişilik koğuşlarda 26 mahpus kalıyor. Mahpuslar Adana’nın sıcak ve yüksek nemine karşı ‘pervane’ ile koğuşlarını serinletmeye çalışıyor. Aşırı kalabalık nedeniyle banyo ve tuvalet sorunu var. Mutfakta yemek yapıldığı sırada yağ kokuları koğuşları durulmaz hale getiriyor. Komisyon, çocuk koğuşunda yaşandığı iddia edilen taciz ve tecavüz için “kanaate varamadıklarını” söyledi.

Kandıra’nın manzarası

Kandıra Cezaevinde ‘yangın’ çıkartan uygulamalar: Çıplak arama, sohbet hakkında kısıtlama, sağlık sorunları, haksız disiplin cezası, eşyalara el konulması…

Hülya KARABAĞLI

Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde mahkumların dün yangın çıkararak sergiledikleri isyan iki ay önce TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na iletilmişti. Mahkumlar, ‘çıplak arama, sohbet hakkında kısıtlama, haksız yere verilen disiplin cezaları ve cezaevine ilk girişte bazı eşyalarına el konulması’ndan duydukları rahatsızlık yüzünden komisyona başvurmuşlardı.