Seyhan Avşar

Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik'in avukatları Yargıtay'a başvurdu

Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik’in cezaevinden tahliye edilmesi için avukatları Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne başvurdu. Dilekçede, Timtik'in sağlığının kötüye gittiği, pandemi nedeni ile cezaevi koşullarının yaşamsal risk oluşturduğu belirtildi ve "Yarın çok geç olabilir. Yaşamı geri getirmek mümkün değil" vurgusu yapıldı.

***

Mektup hakkı için mahpusların mücadelesi

Cezaevinin mektup engeli İnfaz Hâkimliği’nden döndü

Adana 2. İnfaz Hâkimliği, Adana F Tipi Cezaevi Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın “mektubun gönderilmemesi” yönündeki kararının kaldırılmasına karar verdi.

***

Adana F Tipi Cezaevi’nde hükümlü olarak bulunan Fatih Özgür A. yaşanan hak ihlallerine ilişkin gazetemize bir mektup yazdı.

Gezi Direnişi’nin 6. yılında haklarında iddianame düzenlenen 16 kişi hâkim karşısında

Firari FETÖ’cü eski savcı Muammer Akkaş’ın başlattığı soruşturma delilleri ve FETÖ’cü polislerin hazırladığı fezlekelerle hazırlanan iddianamede 16 sanığın ayrı ayrı 606 yıldan 2 bin 970 yıla kadar hapisleri isteniyor.

Tutsak avukatlara zorla traş işkencesi

Balıkesir Burhaniye Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal ve stajyer avukat Naim Feyzullah Eminoğlu’nun koğuşuna yaklaşık iki aydır berber getirilmediği iddia edildi. Cezaevi idaresine yapılan başvurular ise koğuşların kalabalık olduğu ve hijyen koşullarının sağlanamadığı gerekçesiyle reddedildi. Ünsal’ın saçını sakallarını kestiği jilet ile yapmak zorunda kaldığı öğrenil

Cezaevlerinde tek tip gerilimi

Tek tip kıyafet uygulamasının son çıkarılan KHK ile resmileşmesiyle cezaevindeki siyasi mahpusların böyle bir dayatmaya karşı eyleme hazırlandıkları öğrenildi. Kadın mahkûmlar, ailelerine “Gerekirse duruşma salonlarında çıplak kalacağız” dediler. Birçok cezaevine ise baksır ve kalın askılı atletlerin alınmadığı öğrenildi.

TAYAD’lı ailelerden Naime Emlik oğlu F.K’nin İzmir Şakran Cezaevi’nde tutuklu olduğunu belirterek, “Çocuklarımız tek tip kıyafete karşı dışarda seslerini duyurmamızı istiyor. Bu uygulama başlarsa cezaevi yangın yerine döner.

Bakırköy Cezaevi hekimi Çetiner’in yerine, Çetiner hakkında soruşturma yürüten savcının eşi getirildi.

Yeni Türkiye'den bir atama hikâyesi: Koltuğu savcı boşalttı, eşi oturdu

FETÖ ve DHKP/C üyesi olduğu iddiasıyla bir süre tutuklu kalan ve görevinden uzaklaştırılan Bakırköy Cezaevi hekimi Çetiner’in yerine, Çetiner hakkında soruşturma yürüten savcının eşi getirildi.
 

İşkenceden küflü ekmeğe...

OHAL’le birlikte cezaevlerindeki hak ihlalleri iyice arttı. Tarsus Cezaevi’ndeki Gazel Bulut, 2 yaşındaki kızını görebilmek için İstanbul’a sevk istedi, ‘Cezaevlerinin kapasitesi dolu’ denilerek reddedildi.

***

OHAL’le birlikte artan hak ihlallerinden en çok tutuklu ve hükümlüler etkileniyor. Disiplin cezalarına yapılan itirazların neredeyse tümü gerekçesiz olarak reddediliyor. Birçok mahpus, itiraz dilekçesinin infaz hâkimliğine ulaşmadan yok edilmesinden şikâyetçi.